fbpx

Ako si vybrať strednú školu? Športové gymnázium alebo normálne?

Share

Na akú strednú si chodil? Mám ísť na športový gympeľ alebo na obyčajný? Čo tak nejaká iná škola? 

Dostal som od vás viacero otázok ohľadom výberu strednej školy. Skúsim Vám opísať moju vlastnú skúsenosť. Od môjho nástupu na strednú ubehlo viac ako desať rokov a od maturity takmer osem. Mal som dostatok času vidieť a poznať na sebe a ľuďoch okolo mňa, kam smerovali ich kroky po škole. 

Kde som študoval? 

Nastúpil som na Gymnázium Jána Chalupku v Brezne a hrával futbal za Partizán Čierny Balog. V polovici druhého ročníka som začal hrávať za Duklu Banská Bystrica, čo v praxi znamenalo, že som každý deň musel ujsť z poslednej hodiny, aby som stíhal tréning. V autobuse som trávil viac ako dve hodiny denne a domov som chodil zvyčajne o pol deviatej, pričom som odchádzal už ráno okolo siedmej. Takto som vydržal rok a potom som si povedal, že s tým musím niečo robiť. Prestúpil som na šporotvé gymnázium v Banskej Bystrici, kde som študoval rok a pol a následne zmaturoval. 

Talentovky

Možno nemám až tak aktualizované informácie ohľadom príjmačiek, no viem, že vtedy neboli až tak transparentné a v laviciach často sedeli deti, ktoré sa talentoviek ani nezúčastnili, prípadne skončili pod čiarou. Na druhej strane dvanásťminútovka a slalom s loptou nenapovie nič o tvojich šanciach stať sa profesionálnym športovcom. 

Benefity

Tiež nie je žiadne tajomstvo, že štúdijné štandardy na šprotových gymnáziách resp. športových školách sú nastavené o čosi nižšie ako na ostatných. Učitelia často prihliadajú na športové výkony. Inými slovami, keď šporotvec napreduje vo svojom obore, školou prepláva. Hneď pri vstupe do budovy sú spravidla bývalí študenti danej školy, ktorí niečo dosiahli vo svojich športoch. Keď by sme sa ale detailne pozreli na štatistiku, možno jeden z tridisatich študentov sa dostane do bodu, kedy sa športom reálne uživí a aj to len po niekoľko rokov svojho života, takže dvadsaťdeväť ľudí si užíva benefity pre nádejných športovcov bezpredmetne. V študentských časoch to možno vnímaš ako benefit, no z dlhodobého hľadiska strácaš.

Nízka úspešnosť

U väčšiny študentov teda nastáva sklamanie a vytriezvenie z toho, že raz sa budem športom živiť. Niektorí sa s tým statočne popasujú, iní podľahnú emóciám a nachádzajú útechu v alkohole, gamblerstve, drogách alebo videohrách. Ale späť k veci. Na bežných školách je nastavenie ľudí primárne na štúdium a ak niekto zo študentov vyskočí ako dobrý športovec, nech si ide svojou cestou. Ak je to ale opačne, občas vyskočí niekto, kto bude o pár rokov v sieni slávy danej školy, no treba mať na pamäti, že na každého športovca vo vitríne je niekoľko desiatok ľudí, ktorí svoje rozhodnutie oľutovali, pretože štúdium išlo bokom a zo športu tiež nebolo nič, čo je bohužiaľ najčastejší prípad.

…štúdium išlo bokom a zo športu tiež nebolo nič, čo je bohužiaľ najčastejší prípad.

Najväčší benefit v športových stredných školách vidím v tom, že máš niektoré dni prestávku vo vyučovaní, aby si mohol absolvovať tréning, no pri troche chcenia sa aj to dá vyriešiť povedzme skoršími rannými tréningami. Ostatné benefity ako individuálne plány, znížené štandardy, prihliadanie pri hodnotení na šporotvé výkony ti z dlhodobého hľadiska viac škodia ako pomáhajú. Keby som sa mohol opäť rozhodnúť, zistil by som si, či by moja budúca škola tolerovala občasné absencie kvôli šprotovým podujatiam resp. tréningom a ak áno, nad športovou školou by som neuvažoval.

Zváž všetky pre a proti

Ak premýšľaš kam budú viesť tvoje kroky zo základnej školy, nepozeraj sa na športovú strednú školu ako na jedinú možnosť, ako sa dostať do profesionálneho športu. Keď máš päťnásť rokov, nehľadaj skratky a ľahšie cesty, pretože z dlhodobého hľadiska môžeš veľa stratiť. Možno sa sa budeš v tej chvíli cítiť pohodlne, ale dať vzdelanie bokom už v tak mladom veku je veľká chyba. Úpsešnosť športovcov, ktorí neskôr reálne podpíšu profesionálne zmluvy je len niekoľko percent. 

Keď máš päťnásť rokov, nehľadaj skratky a ľahšie cesty, pretože z dlhodobého hľadiska môžeš veľa stratiť.

Ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho na sociálnych sieťach. Tiež budem rád, keď napíšete svoj názor a skúsenosť so štúdiom na strednej škole. Nikdy neviete, komu to môže pomôcť. Ďakujem.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.