fbpx

Individuálny futbalový tréning IV – Pavol Šafranko: “Keď je vôľa trénovať, vždy je oblasť, na ktorej sa dá pracovať.”

Share

Som veľmi rád, že práve “Šafo” s nami dnes hovorí o svojom pohľade na futbal a samotný tréning. Výborný chalan, skutočný profesionál na ihrisku aj mimo neho. Vo svojej karéere si prešiel vzostupmi a pádmi. Stropkov, Tatran Prešov, Podbrezová a Dunajská Streda, reprezentácia, Aalborg. Momentálne strieľa góly v Škótsku a ja verím, že čoskoro aj v reprezentácii. Som presvedčený, že v jeho slovách sa nájde veľa z vás. Nemusíte však so všetkým súhlasiť, no minimálne sa aspoň zamyslite, pretože sú tam rady a tipy, ktoré vám môžu ušetriť mnoho času a energie. Článok je pokračovaním série článkov o individuálnom tréningu: I, II, III.

To ako vnímam futbal a tréning je čisto moja skúsenosť. Chcem s tebou zdieľať svoj pohľad na určité veci, ktoré majú vplyv na špičkový výkon vo futbale. Vždy som sa snažil makať o niečo viac, či už v posilke, na ihrisku alebo na svojej psychike. Keď je vôľa trénovať, vždy je oblasť, na ktorej sa dá pracovať. Mňa posunulo individuálne trénovanie bližšie k mojim cieľom a tvorilo zakladný stavebný kameň toho, že som napredoval. Na začiatku som napríklad robil veľa kontraproduktívnych vecí ako dlhočízne behy, ktoré pre futbalistu nie sú až tak prospešné. Najdôležitejšie v tomto procese sú zdravá sebareflexia a chuť sa vzdelávať a to ti nemôže dať nikto zvonku.

Najdôležitejšie v tomto procese sú zdravá sebareflexia a chuť sa vzdelávať a to ti nemôže dať nikto zvonku.

Špecializácia

Futbalista sa pri dospievaní formuje a možno vo vývoji mení pozície, ale postupne dôjde k maximálnej špecializácii a hráč v mužskej kategórii mení pozície len výnimočne. Preto je veľmi dôležité pracovať na individuálnych činnostiach, ktoré ti pomôžu zlepšiť sa na tvojej pozícii. Napríklad ja ako útočník po každom tréningu drilujem zakončenie, pretože každý strelec potrebuje na sebavedomie góly, góly a ešte raz góly. Nikdy som nebol rodený kanonier, no tvrdou prácou a tréningami navyše sa dá dosiahnuť všetko.

Zastávam názor, že ak je hráč vo veku kedy vie, akú pozíciu chce hrať, mal by sa zamerať na tie činnosti, ktoré ho budú sprevádzať futbalovým životom, pretože v konečnom dôlsledku sa nikto nespyta útočníka koľko krát odobral loptu, ale budú jeho výkon hodnotiť podľa toho, koľko dal gólov.

Regenerácia

Priestor prichádza hneď po zápase, kde sa začína jedna z najdôležitejších vecí – regenerácia. Je veľmi podstatnou a často prehliadanou súčasťou tréningového procesu a v pomere k záťaži, by som ju dal jedna k jednej.  Ak je hráč unavený, tak nefunguje ani telo, ani myseľ a potom je ťažké sa skoncentrovat na činnosti v treningu a nie je možné udržať kvalitu.

Najdôležitejšia časť regenerácie je samotná strava, čo je veľmi individuálna záležitosť. Nie je možné prejsť za dva dni z knedlíka a segedínskeho na ryby a zeleninu. Lepšia cesta je postupne si budovať správne návyky. Dbám na to, aby som jedol veľa čerstvých potravín a hlavne množstvá ovocia a zeleniny. Cukor, sladkosti a sladené nápoje konzumujem zriedka. Ako v Dánsku, aj tu v Škótsku mám prístup k čerstvým a veľmi výživným rybám. Vo všeobecnosti sa hlavne snažím, aby moja strava bola pestrá a výživná.

Druhý pilier kvalitnej regenerácie je kvalitný spánok, čo pre mňa v praxi znamená spať minimálne osem hodin. Nič účinnejšie nikto nevymslel a ani nevymyslí. Potom sú samozrejme ďalšie formy: masáž, recovery nohavice, studená voda, sauna, plávanie. Všetko to je založené na prekrveni svalov. 

Poznaj svoje telo

Keď sa zotavím po zápase, zvyknem si pridávať fyzicky maximálne do stredy. Štvrtok, piatok ešte po tréningu nejaké ľahké zakončenie, pretože najpodstatnejší deň je deň zápasu. Vtedy potrebuješ byť čerstvý a na vrchole svojich síl, pretože v tréningu sa nikdy nepredáš, ale v zápase ano. Ani jedna z činností, ktoré robíš navyše by ťa nemala limitovať v sobotnom zápase.

Dôležité je poznávať svoje telo a ono ti už potom samo napovie, či má dosť alebo ešte zvládne záťaž. Keď to preženieš tak, v tom lepšom prípade budeš v zápase menej vládať, v tom horšom sa zraníš.

Začiatky

Začínal som v Stropkove, kde sme mali jedného trenera, ktorý bol na všetko sám, takže nejaké veľké konzultácie tam neboli. Vedel som, že ak sa chcem zlepsiť potrebujem jednoducho pracovať viac a efektívnejšie ako ostatní. Postupne ako som napredoval a prestupoval do lepších klubov a aj do reprezentácie, tak som stretával kopec fantastických trénerov, ktorých som sa veľa pýtal a snažil sa naučiť čo najviac. Momentálne mám pri sebe slovenského kondičného trénera Csabu Gabrisa, ktory podľa mňa patrí na Slovensku medzi špičku.

Vladimír Šmicer ale napríklad povedal v jednom rozhovore, že individuálne nespravil ani krok naviac a vyhral ligu majstrov. Každý sme nejaký. Ja nie som až tak talentovaný, takže som to musel nahradiť tvrdou prácou. Zo začiatku som si hľadal rôzne cvičenia ako zlepšiť koordináciu silu výbušnosť a keď som začal vidieť výsledky, o to viac ma to bavilo. 

Je lepšie pracovať na určitých činnostiach dlhodobo alebo povedzme štýlom: “v zápase som pokazil veľa prihrávok, tak nasledujúci týždeň sa budem sústrediť len na prihrávky?”

Ibrahimovič povedal, že 70% tvojho výkonu závisí od hlavy, takže ak máš dobrý zápas, idú ti prihravky, prvý dotyk, strely, zdá sa, že to ide samo. Keď nemáš svoj deň, máš pocit, že nevieš spracovať loptu, takže je dobré byť sebakritický a pracovať na svojich slabinách systematicky a dlhodobo.

Pavol Šafranko – Dundee United

Dá sa považovať analýza svojho videa zo zápasu za individuálny tréning? Čo ako útočník sleduješ okrem zakončenia? 

Určite áno. Každú činnosť, ktorá ťa zlepší ako hráča, môžeš považovať za tréning. Pozeranie videoklipov až tak nemusím, ale v dnešnom futbale už videá a individualne klipy sledujú azda aj v tretej lige. Mne po každom zápase zašlú všetky moje akcie zo zápasu a tak si môžem v rýchlosti pozrieť, čo som spravil dobre a čo mohlo byť lepšie. Okrem zakončenia je tiež veľmi dôležitý pohyb,  či už pri nábehoch za obranu alebo pohyb v šestnástke, ktorý je pre útočníka kľúčový.

Čo ti pomohlo dané činnosti zlepšiť? 

Zatiaľ som ešte malý útočník, čiže zas to môžem hodnotiť len z mojej doterajšej skúsenosti.  Prvá podstatná vec je, že sú rôzne typy útočníkov. Vysokí, silní, rýchli, hlavičkári, technici. Nájsť toto všetko v jednom hráčovi je veľmi zriedkavé, takže musíš svoj výkon postaviť na svojich silných stránkach. Ak mám stodeväťdesiat centimetrov a nie som zrovna najrychlejší, tak sa zameriam na to aby som bol “Target Man” po našom “kladivo”. Nebudem sa púšťať do šialených šprintov, ale budem sa snažiť viac používať svoje telo chrbtom k bráne a v šestnástke sa budem sústrediť na nábehy a výber miesta. 

Ak som rýchlostny tip, zameriam sa viac na prácu s loptou a nábehy za obranu, pretože je väčšia šanca, že dám viac gólov takto, ako keď budem čakať pred bránou na centre. Medzi vysokými stopérmi nemám šancu. Je tu ešte jedna špeciálna skupina: strelci, legendy. Páni útočníci, ktorí majú čuch na góly, vedia spraviť nábeh, aj zakončiť hlavou. Vedia vycítiť kam sa postaviť, kam nebehnúť a proste byť na správnom mieste, v správny čas. Takými boli napríklad Inzaghi a Lafata.

Dôležitá je cesta, nie cieľ

Ako zvládaš obdobia, keď nenastupuješ v základe? 

Najhlúpejšia vec, čo hráč môže spraviť je hrať urazeného, pretože to nikdy nepomôže. Moja skúsenosť je, že ak si niekto myslel, že sa môže uraziť, na telefóne už bolo dvadsať agentov s ďalšími hráčmi, ktorí chcú byť na jeho mieste. Vždy som veril, že tá cesta ktorou idem, je správna. Pracovať naviac, nič neodfláknuť a veriť, že sa to zlomí. Niekedy ťa posadia na lavičku veci, ktoré nemôžeš ovplyvniť a nemôžeš s tým nič spraviť. Najdôležitejšie je držať sa svojho plánu a veriť tomu, čo robíš.

Keď nehráš zápasy, je dôležité trénovať viac ako spoluhráči, aby si s nimi fyzicky držal tempo, keďže nehráš zápas. Popri tréningu, všetky tie činnosti naokolo – strava, spánok, posilka, yoga, plávanie. Dôležité je aj psychika. Mne v takýchto situáciach veľmi pomáha hlavne moja priateľka. Mám pri sebe človeka, pri ktotom vypnem od futbalu a tým pádom si aj hlava oddýchne. Viem vžiť do mysle hráčov, ktori prídu domov a rozmýšľajú, trápia sa, no v konečnom dôsledku futbal je cez to všetko len hra a občas nemá logiku. Poctivá práca z dlhodobého hľadiska vždy prinesie výsledky a niekde sa to zlomiť musí.

Ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho na sociálnych sieťach. Ďakujem. 

Podsty

Komentáre

Comments are closed.