fbpx

Zimné prestupové obdobie. Na čo si dať pri skúškach pozor?

Share

Nový Rok začal a s ním prestupové obdobie a chaos. Zimná pauza trvá dlhšie, čo znamená, že klub aj hráči majú viac času vymýšľať a špekulovať. Máš zmluvu a si spokojný, ale klub nemusí byť spokojný s tebou. Ak ti nevyjde príprava, o mesiac pôjdeš preč. Možno chceš sám odísť alebo vôbec nemáš klub a potrebuješ sa niekam zaradiť. Ak nie si “pro” a chceš ním byť, pravdepodobne pôjdeš niekam na skúšku. 

“Trialov” som absolvoval asi desať, v šiestich rôznych krajinách. Skúsim napísať pár postrehov na základe či už mojich alebo skúseností ľudí z blízkeho okolia.

Kedy na skúšku?

Keď ideš na skúšku od prvého dňa prípravy, vždy trvá aspoň 14 dní, kým dostaneš stanovisko klubu. Samozrejme, ak si si pomýlil šport, ideš domov už po prvej rozcvičke, ale keďsi na prvý pohľad na približne rovnakom leveli ako ostatní hráči, bude to trvať dlho. 14 dní je pomerne krátka doba, no v prestupovom okne je veľa aj týždeň, pretože k dňom na skúšku si musíš pripočítať dni, ktoré cestuješ a tiež musíš rátať financie, ktoré nikde nezarábaš, ale míňaš. 

Klub a agent ti prezentujú čas skúšky ako najlepší možný, pretože prídeš do klubu hned v prvý deň a máš čas na aklimatizáciu a bla bla bla. Fakt je ten, že ty čas strácaš. Prechádzaš si vstupným týždňom, ktorý ti je zbytočný, lebo reálne ťa začnú hodnotiť až v tom druhom a nie hneď po mesačnej dovolenke všetkých hráčov. Tiež vedia, že ak ťa dva týždne podržia, stále majú 4 týždne čas nájsť kvalitnejšieho hráča ako si ty. 

Správny “tajming”

S blížiacim sa majstrovským záapasom sa skracuje aj čas “trialu”. Najlepšie je prísť týždeň pred súťažou, kedy ak spĺňaš vopred určené parametre na danú pozíciu, stačí už len ukázať, že si na tom fyzicky v poriadku a pdopisuješ. Je to veľký rozdiel oproti príprave, kedy si ťa obracujú sprava zľava a majú týždne na to, aby hľadali tvoje nedostatky. Vždy ich nájdu keď chcú. Keď však ale nemajú čas, hľadajú tvoje dobré stránky a tvoja pozícia je silnejšia. Je to samozrejme už trochu risk, ale často aj zisk.

10-14 dní maximum

V roku 2011 som v Žiline absolvoval celú zimnú prípravu. Po každom týždni to vraj bolo dobré a mal som vydržať. Dva dni pred odletom do Turecka ma poslali preč a pár hodín na to podpísali tožského reprezentanta Serga Akakpa. Mali kopu času a ja som nevedel ako to chodí. Dva týždne je skutočne maximum, aj keby to mal byť Manchester United.

V roku 2014 som išiel na pár dní do Českých Budejovíc od prvého dňa prípravy a tam sme sa nakoniec prepracovali k zmluve. Plat bol predbežne dohodnutý ako aj dĺžka skúšky. Všetko do seba zapadlo, pretože boli veci už vopred dohodnuté a teda nevznikol priestor na nedorozumenia.

V Killmarnocku som prišiel dva týždne pred ligou. Áčko už nemalo naplánovaný žiadny prípravný zápas. Poslali ma za Béčko, kam sa hlavný tréner ani neprišiel pozrieť a na druhý deň ma poslali domov.

V Anglicku nám po úodnom dvojhodinovom tréningu dali behať 100 m šprinty. Natočili ich na video a poslali ma preč, pretože som predbehol len jedného z troch stopérov. 

V Poľsku som došiel na hotel a na mojej izbe bol ubytovaný 18 ročný Poliak a hlavný tréner bol na dovolenke. 

V Chorvátsku mi dali v piatok zmluvu a v sobotu mi zavolali, že na to nemajú peniaze.

Do Thajska som letel s podpísanou zmluvou, ale na zväz ju dali až po 10 dňoch. 

Do Libanonu som priletel o tretej v noci. O druhej popoludní som už hral zápas. Zmluva bola večer na stole.

futbalové chrániče s vlastným dizajnom

Dôvera nad zlato

Stali sa aj veci, ktoré nemožno publikovať. Celé nastavenie skúšok je vo futbale zvláštne a dáva príliš veľa priestoru na špekulácie ľuďom, ktorým je tvoj záujem ukradnutý. Keď ide o peniaze, ľudia strácajú základné ľudské vlastnosti, takže žiadne ľudské činy neočakávaj. Ak ťa niekto príjemne prekvapí, toho človeka sa vo futbale drž, lebo veľa jemu podobných nenájdeš. 

Čo a kde zažiješ sa nedá dopredu povedať. Všetko sú len dohady a uvidíš až na mieste. Pomôcť by mohol kontakt s bývalým hráčom klubu, ktorý ti najlepšie povie, ako to tam chodí, prípadne nakontaktovať sa na niekoho z kabíny.

Open trials? Zabudni

Dám všetkým futbalistom vo veku 15-25 rokov jednu radu, za ktorú si ma zrejme niekoľko agentov, čo sa tým živia, vymaže z kontaktov. Zabudnite na open-trials!!! Skôr poletíte na mesiac ako cez podobný set-up podpíšete profi zmluvu.

Čo to vlastne je? 

Niekto zorganizuje zápas pre hráčov bez zmlúv. Zvonku to vyzerá ako skvelá šanca. V našich končinách podobné zápasy nie sú až tak bežné ale veľmi to letí napríklad v Anglicku, Dánsku a ďalších krajinách. Percento hráčov je vždy z Ameriky alebo Ázie, ktorých nabláznia, že si majú prísť žiť svoj európsky futbalový sen a odohrať zápas svojho života, kde na nich bude pozerať 30 agentov. 

V praxi sa stretne 22 ľudí, z ktorých polovica nemá ani základy futbalu. To máš ako keď kukáš Slovensko má talent a Pátrovičovi nikto nepovdal, že nevie spievať tak to skúša na každom castingu. No s tým rozdielom, že šarmantný dôchodca nemusí za svoje vystúpenia platiť a prebaví sa na dôchodku. Ty zaplatíš za podobný zápas 100 a viac eur. Musíš tam cestovať, musíš niekde bývať. Odporučia ti ubytovanie, z ceny ktorého majú svoj podiel a musíš sa niekde najesť. Na tribúne budú sedieť ľudia zo štruktúr veľkých klubov, ktorí nemajú v procese podpisovania nových hráčov žiadne slovo a sú zvyčajne len známi toho, kto akciu oraganizuje. Vo finále jeden hráč z dvadsiatich podpíše zmluvu v siedmej lige, kde musí robiť nočné šichty v továrni na lososy. 

Keďže je to “Šanca pre každého” , dostane sa tam každý. Všetci vieme ako sa hrá futbal, keď máš v tíme polovicu ľudí, ktorí nevedia nahrať na dva metre. Aj keď si dobrý nemáš to ako ukázať. Zabudni na podobné skúšky. Prídeš o čas, peniaze a chuť do futbalu. 

Zabudni na open trials a choď na letný kemp FAČR. Je zdarma pre všetkých členov, máš zabezpečený kvalitný dvojfázový tréning a mnoho prípravných zápasov. Veľká väčšina hráčov si vždy po alebo už počas kempu nájde klub.

Stoj si za svojim

Pred každou skúškou musí byť presne dohodnuté koľko bude trvať. Taktiež majú byť predbežne dohodnuté podmienky zmluvy vrátane platu. Aspoň v rozmedzí od-do.

“Tréner ťa chce vidieť ešte deň. Odohráš ešte jeden polčas?” Keď budeš vždy prikyvovať znamená to, že zrejme nič iné nemáš a držíš sa skúšky zubami nechtami. Ak to aj tak je, nesmieš to dať najavo. Drž sa vopred dohodnutých pravidiel. Ak si bol niekde týždeň, na ktorom ste sa dohodli, neostaň ani o deň viac. Niekedy je to ťažké, ale je to vyjednávanie ako každé iné. Problém je, že agenti a klub zneužívajú neschopnosť mladých hráčov povedať nie a maľujú im vzdušné zámky, ktoré sa vo finále aj tak rozplynú.

Ako by mala vyzerať seriózna skúška? 

Nedá sa povedať stopercentne, že keď ti klub nepreplatí letenku tak je to blud. Iný kraj, iný mrav. Podľa určitých vecí však vieš vytušiť, či ťa čaká niečo dobre alebo nie.

1.Letenka

Ak na skúšku vieš prísť autom je to iné. Nepočul som, že by niekomu preplácali benzín, resp. že by o to hráč žiadal. Letenka je už ale iná vec a pokiaľ má klub o teba skutočný záujem, tak ti ju kúpi. Často sa stáva, že ti pvoedia: “kúp si ju sám a keď podpíšeme zmluvu, my ti ju preplatíme”. V tomto prípade je veľká šanca, že na tvoju pozíciu budú na skúške traja ďalší hráči.

Veľa hráčov povie nie, ale niekedy sa stane, že agent je natoľko presvedčený o hráčových kvalitách, že mu kúpi letenku on sám, no tebe povie, že je od klubu. V tom prípade by som to nevidel až tak čierne, pretože ten agent zrejme vie čo robí, pretože kto by vyhadzoval do vzduchu stovky eur? 

2.Hotel

Nebudete veriť, ale sú kluby, ktoré nechajú hráčov na skúške platiť za ubytovanie. To je totálny nezmysel a ak si na taký klub natrafil utekaj kade ľahšie a nechaj im cez noc pustenú teplú vodu. Takéto praktiky nemajú vo futbale čo robiť. Neplatiť za ubytovanie ale neznamená bývať v ošarpanej izbe 2×2 metre s ďalším hráčom na skúške. Musí vyzerať dôstojne a v žiadnom prípade by si zaň nemal platiť. Pri ceste do exotickej krajiny budeš na letisku možno potrebovať aj rezerváciu hotela, v ktorom budeš ubytovaný. 

3.Telefonát s trénerom

Nie je nič lepšie ako to, keď ťa na skúšku pozve samotný tréner. Pokiaľ majú o teba reálny záujem, videli ťa už v nejakých zápasoch a tréner často zavolá sám. Je to veľmi dobrý signál pre teba ako hráča.

4.Pozývací list

To sa týka najmä skúšok v zahraničí. Pozývací list od klubu je nevyhnutnosťou. Musí byť na oficiálnom hlavičkovom papieri od klubu, podpísaný riaditeľom alebo inou kompetentnou osobou.

5.Plat

Musí byť dopredu dohodnuté koľko budeš zarábať v prípade úspešnej skúšky. Samozrejme nedá sa povedať presná suma ale povedzme rozmedzie 1500-1800 eur dáva zmysel a vieš o čo bojuješ.

6.Doba skúšky

Najdôležitejšia a zároveň najzložitejšia časť. Z pozície hráča sprav všetko pre to, aby ste sa dopredu jasne dohodli do kedy bude skúška trvať. Neakceptuj vety typu: “Veď príď, potrénuješ a uvidíme.” Správne by to malo vyzerať takto: “Začneš v pondelok ráno a ostaneš do soboty. Máme tam prípravný zápas, v ktorom ťa chcem vidieť. Potom si znovu sadneme a povieme čo ďalej.”

Pochybných skúšok a “agentov” je skutočne veľa. Zdieľajte prosím tento článok, najmä pre mladých hráčov, ktorý si chcú ísť za svojim snom no vďaka “špekulantom” prídu o o svoj čas, peniaze a chuť do futbalu. 

Už teraz sa môžete tešiť na pokračovanie k článku, ktoré bude budúci týždeň. Ak by si chcel povedať o svojej skúsenosti so skúškami, napíš mi správu na instagrame @dalsomto

Podsty

Komentáre

Comments are closed.