fbpx

Henrik: Navštívil som všetky krajiny sveta

Share

Svoju cestu začal v roku 2006. O 10 rokov už mal v pase pečiatku z každej krajiny na tomto svete, stihol to tesne pred dovŕšením 28 roka života. Po 3 rokoch od jeho prvej cesty ho začalo cestovanie živiť a stalo sa jeho prácou. Henrik pochádza z Dánska, kde sme sa aj stretli, pretože je veľkým fanúšikom klubu, v ktorom hrám. Absolvoval viac ako 900 letov, na cestách bol 2500 dní, spal v 1200 hoteloch, stopol 1000 áut. Počas svojich ciest písal a robil živé vstupy aj pre televízie ako BBC a CNN. Henrik odpovedal exkluzívne pre dalsomto.sk

Čo je to, čo ťa poháňa, čo ťa motivuje cestovať po krajinách ďaleko od tvojej rodiny a priateľov?

Svet je veľmi veľký a vždy sú tam nejaké nové zaujímavé miesta, ktorých návšteva stojí za to. Nikdy sa neminú.

Ty si už však navštívil každú jednu krajinu na svete. Momentálne sa snažíš aj o všetky teritória(napríklad Kosovo – autonómne oblasti). Nebojíš sa toho, že keď raz skompletizuješ aj teritóriá neostanú už pre teba v cestovaní žiadne ciele?

Vždy tam budú nejaké nové miesta, pretože svet sa konštantne mení. Napríklad len v Dánsku je približne 75 obývaných ostrovov, to by mohol byť ďalší cestovateľský cieľ po teritóriách, ale to ich najskôr musím dokončiť. Niektoré z nich sú skutočne náročné.

Zmenilo sa niečo, keď si začal cestovaním zarábať?

Cestovaním som až tak nezarobil, ale sústredil som sa na minimalizovanie výdavkov počas mojich ciest. Keď som dostal prvé sponzorské zmluvy, zmenilo to moje plány. Uvedomil som si, že takto budem môcť cestovať oveľa viac ako som si predtým plánoval a mohol dovoliť.

Z akej časti to bolo cestovanie pre potešenie a z akej práca od kedy si si tým začal zarábať?

Myslím, že je to ako byť futbalistom, ktorý má rád hranie futbalu. Samozrejme, sú tam určité veci, ako aj vo futbale, ktoré ma netešia. Ale konečný súčet je, že som šťastný, lebo ma živí moje hobby.

Bolo by možné toto celé dosiahnuť, keby ste cestovali ako pár?

Veľmi rád by som mal priateľku na všetkých svojich cestách, ale nestalo sa tak. Myslím ale, že by sme mohli navštíviť minimálne toľko miest aj spoločne, ak nie viac. Teraz je už však neskoro začínať celý projekt odznova. 🙂

Kedy si si uvedomil, že chceš precestovať celý svet?

Keď som bol dieťa pozeral som telku a filmy. Hlavne tie dokumentárne ma inšpirovali.

Čo hovorili na celý projekt rodičia počas projektu? 

Väčšinou ma podporovali. Keď prišlo na menej známejšie a nebezpečnejšie miesta boli dosť skeptickí voči tomu celému, mali o mňa strach.

 

Myslíš si, že po tých rokoch cestovania a stretnutí toľkých neznámych ľudí sa niekedy dokážeš usadiť na jednom mieste a žiť rodinným životom? 

Neviem, ale dúfam, že áno. Krok po kroku. Najskôr si musím nájsť priateľku.

Si pri návšteve nepoznaného miesta stále rovnako nadšený ako v začiatkoch? 

Nie, nanešťastie nie. Na začiatku to bolo ako droga. Teraz sa z toho stále teším a mnoho miest mi prináša podobné pocity, ale určite nie v takej miere ako na začiatku.

Ako ťa zmenili stretnutia s tisícami ľudí? Čo ti to prinieslo do života?

Otvorilo mi to oči a uvedomil som si, že človek môže mať skvelú konverzáciu s akýmkoľvek typom človeka na svete.

Najnebezpečnejší moment?

Pravdepodobne jediný moment, kedy som sa skutočne bál o život, bol v Sikkime. Je špeciálna oblasť v Indii, majú tam špeciálnu hraničnú kontrolu v rámci štátu. Snažil som sa stopovať späť do West Bengal, ale nikto ma nechcel vziať. Povedal som svoj príbeh policajtovi a ten potom požiadal jedného chlapa aby ma odviezol. Zrazu som bol v aute, vodič nehovoril anglicky a cesty boli neupravené. Čo ma znepokojilo ešte viac bolo, keď po pár kilometroch zastavil auto uprostred ničoho. Vytiahol fľašu vodky a exol aspoň dve deci. Ak by som vystúpil bol by som stratený, bolo to mimo civilizácie, tak som ostal sedieť. Bolo to fakt nepríjemná skúsenosť, ale nakoniec sme sa po pár hodinách dostali tam, kam som plánoval. Späť v čase, by som radšej zaplatil za taxík, ale bol som nastavený tak, že šetrím kde sa dá, aby som sa uistil, že dokončím projekt – navštíviť všetky krajiny sveta.

Najvzrušujúcejší moment? 

Keď som sa dostal do Asmary, Eritrei a dokončil poslednú krajinu.

Najbláznivejšia vec, ktorú si spravil? 

Stopovanie v Johannesburgu. Stopoval som tam dvakrát vo štvrtiach, označovaných ako jedny z najnebezpečnejších na svete. Ocitol som sa na mieste, kde nebola žiadna verejná doprava. Bol rok 2012, žiadny Uber a taxíky boli prehnane drahé. Keď som videl pekné auto, snažil som sa ho stopnúť. Nemal som žiadne problémy a dostal som sa v pohode do hotela Saxon, jedného z top hotelov na svete.

Boli nejaké krajiny, kde si mal veľké očakávania, ale v reále ťa to sklamalo?

Nie tak úplne, ale pár miest ma trochu sklamalo. Napríklad Cape Verde a Tuvalu.

Zaplnil si 10 pasov pečiatkami. Akú hodnotu to pre teba má? 

Je to dôkaz mojich ciest a veľa spomienok na naháňanie víz. Všetky pasy mám uložené v banke, okrem toho, ktorý teraz používam.

Ak by si mohol vrátiť čas, dal by si sa na to znova? Spravil by si niečo inak?

Áno, spravil by som to znova, ale s vedomosťami, ktoré mám teraz, by som veľa vecí spravil inak. Viac by som sa sústredil na prestávky medzi cestovaním a lepšie by som všetko naplánoval. Za tie roky som sa toho naučil veľa

Veľa ľudí sníva o tom, že by si cestovaním zarobili nejaké peniaze. Čo by si im odkázal? 

Hlavne by som im poradil, aby sa nejak odlíšili od ostatných ůdí s podobným snom. Prísť s niečím novým, unikátnym. Ak to nie je unikátne a uveriteľné, je ťažké niečo zarobiť.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí chcú cestovať, ale len o tom hovoria a nevedia ako na to alebo sa boja spraviť prvý krok?

Na ich mieste by som začal cestovať v rámci svojej krajiny. Potom by som sa vydal do susednej a neskôr výlet do nejakej známej turistickej destinácie. Potom sa cestovanie stane pre človeka ľahším. Aspoň tak to bolo u mňa.

Predstav si, že by neostalo nič z toho, čo si doteraz napísal a povedal. Čo by boli tri najzásadnejšie veci, ktoré si sa naučil počas rokov cestovania svetom?

1. Nie vždy a všade je pekne, ale kdekoľvek človek je, dá sa tam nájsť niečo zaujímavé. To je to, čo pridáva cestovaniu takú hodnotu.

2. Ľudia sú vo všeobecnosti všade veľmi milí. Veľká väčšina z nich je veľmi nápomocná, ale všade sa nájdu takisto aj nevychovaní a drzí ľudia.

3. Bol dobrý nápad cestovať už od mladého veku. Mám teraz kopec skvelých zážitkov a spomienok, na ktoré budem spomínať celý život.

 

Viac o Henrikovi a jeho cestách sa dočítate na jeho stránke http://www.henriktravel.com/

Pre viac zaujímavého obsahu dajte lajk na FB stránku dalsomto.sk a instagram @dalsomto

“Cestovaním zistíte, ako sa každý mýli v názore na iné krajiny”

 Aldous Huxley

Komentáre

Comments are closed.