fbpx

Tomáš Drahovský: „Veľa ľudí o mne tvrdilo, že futsal hrať nemôžem a nemám na to.“

Share

Všetci milujeme futbal, no väčšina z nás hráva futsal ani o tom nevieme. Dať dokopy partiu dvadsiatich kamarátov a hrať na celé ihrisko je utópia. Štyri na štyri alebo päť na päť. To už znie reálnejšie a tiež je to väčšia sranda. Dohadujeme sa na futbal a vlastne hráme futsal. Nehovoriac o letných a zimných turnajoch. Na tie mám najkrajšie spomienky.

Na rozhovor som si pozval päťnásobného víťaza ankety Futsalista roka. Tomáš Drahovský začínal na na trávnatých plochách a až postupne sa dostal do haly. Aká bola jeho cesta? Aké sú rozdielnosti týchto dvoch zdanlivo rovnakých športov? Čo bol preňho najkrajší moment v kariére? Čo by odkázal mladým futsalistom? 

Tomáš Drahovský futsal dalsomto

V rozhovore pre TA3 si hovoril, že vo futbale si splynul v priemere a vo futsale vynikal? V koľkých rokoch si si to uvedomil?

Áno je to pravda. Bol som jeden z tých hráčov , ktorí boli na veľkom ihrisku šikovní, ale nepatrili medzi najlepších. Avšak keď sme celý tím prišli do haly, vynikal som. Nejaké náznaky boli už v prípravke, keď sa hrávalo na malých ihriskách. V tej dobe som však o futsale nič nevedel. Naplno som si to začal uvedomovať až po prechode do dorasteneckej kategórie.

Neťahalo ťa to späť k veľkému futbalu, keďže ten hrá oveľa viac detí a celkovo je vytvorené lepšie zázemie?

Nejak veľmi nie. Ja som sa vo futsale našiel a tento šport milujem. Stane sa, že raz za čas mám nutkanie si ísť zahrať nejaký zápas na veľké ihrisko, ale o návrate som neuvažoval. Je to skôr taký pocit a možnosť si trošku zaspomínať na časy, keď som futbal hrával.

Aký je momentálny stav futsalu na Slovensku?

Posúva sa dopredu. Pred pár rokmi by o tomto športe málokto vedel, ale dnes už ľudia vnímajú a vedia, čo slovíčko futsal znamená. Oproti futbalu funguje v skromných podmienkach. Je ešte veľmi veľa práce, aby sme sa stali populárnym športom a získali si miesto medzi najpopulárnejšími športami na Slovensku.

Kde vidíš najväčší priestor na zlepšenie?

Podľa mňa hlavne v marketingu a celkovom propagácii. Tiež vytvorením akadémií, ktoré by vychovávali a vytvárali mladým hráčom možnost sa futsalu venovať už od útleho veku. Ďalšou možnosťou je vytvorenie metodiky na základných školách. Keď sa nad tým trochu zamyslíme, tak futsal sa vlastne už dnes hrá na každej základnej škole, akurát však málokto vie, že je to futsal. Väčšinou to voláme “futbal v hale”.

Koľko futsalových profíkov na Slovensku máme?

Presný počet neviem, ale keďže na Slovensku máme momentálne tri profi tímy, tak ich veľa nebude. Kluby fungujú zväčša na poloprofesionálnej respektíve poloamatérskej úrovni. Legionárov máme asi desať.

Kedy si sa stal profíkom ty?

Keď som mal dvadsať rokov a prestúpil som do Slovmaticu Bratislava. Futsalom si zarábam dodnes.

Komu za to najviac vďačíš?

Určite je tých ľudí viac než dosť. Či už trénerov, ktorí ma trénovali alebo ľudí okolo, ktorí ma podporovali a videli vo mne veľký talent. Všetkým patrí obrovská vďaka.

Prvým človekom asi bude môj dobrý kamarát Tomáš Koneval, ktorý ma k futsalu pritiahol a vďaka nemu dnes aj hrávam. Ďalej určite Martin Andor, ktorý sa dlhé roky stará o košický juniorský futsal a ako jeden z mála už na začiatku videl vo mne veľký potenciál a tvrdil, že raz budem najlepším futsalistom na Slovensku. Veľká vďaka patrí aj mojím prvým trénerom: Rišovi Bačovi, Peťovi Grutkovi, Erikovi Klemovi, Petrovi Kozárovi (Peťo bol pre mňa ako vzor a dnes sme spoluhráči, čo je pre mňa len ťažko uveriteľné). Zabudnúť nesmiem ani na Marcusa Angulova, nášho bývalého reprezentačného trénera, ktorý aj napriek tomu že mi v klube neverili dal príležitosť hrať za našu reprezentáciu a postavil ma do role lídra.  

A čomu za to vďačím?

Najviac asi svojej povahe. Pretože veľakrát v kariére som bol v situácii, v ktorej by možno iní hráči prestali hrať, ale ja som to zobral ako výzvu a chcel všetkým dokázať, že na tom mám. Ďalej asi aj tomu že som si veril a verím, že to čo chcem dokážem, ak budem tvrdo pracovať a v závere určite trochu aj šťastiu, ktoré je v kariére dôležité. Či už šťastie na trénerov, spoluhráčov a celkovo vo všetkom.

Čím sa odlišuješ od ostatných?

Na svoju výšku som celkom dobre technicky vybavený. Som typ hráča, ktorý sa nebojí vo veľa zložitých situáciách zobrať zodpovednosť na seba.

Tomáš Drahovský futsal dalsomto tréning motivácia

Spomínaš si na podpis prvej zmluvy?

Áno spomínam, bolo to keď som mal osemnásť. Žiadna veľká suma, ale ten moment ma nabil ešte vačšou motiváciou niečo dosiahnuť a neustále na sebe pracovať, aby sa ten kontrakt stále zlepšoval. Myslím si, že by to mal byť taký impulz pre každého hráča do jeho kariéry, že je na dobrej ceste, ale musí na sebe naďalej pracovat a neuspokojiť sa s tým.

Aké to bolo dostať sa neskôr do najlepšej ligy sveta vo svojom športe?

Pre mňa to bol splnený sen. Na začiatku kariéry by som ani vo sne neveril, že sa mi to podarí zahrať si najlepšiu ligu sveta. Navyše v Španielsku nikdy nehral hráč zo strednej európy, preto sa to zdalo ešte viac nereálne. Vždy som však mal veľké ciele a niečo chcel dosiahnuť. Pred pár rokmi som svojej  sestre povedal o svojich snoch zahrať si najlepšiu ligu na svete. Veľmi tomu neverila, pretože som hrával na Slovensku, no ja som jej to sľúbil a keď som jej priniesol podpísaný kontrakt, tak tomu dlhú chvíľu neverila.

V akých číslach je futsal v Španielsku v proovnaní s futbalom? (návštevnosť, platy, popularita…)

V Španielsku ja futbal športom číslo jedna o tom nieje žiadnych pochýb. Futsal tu má ale tiež vysoké postavenie. Patrí do prvej päťky športov v Španielsku. Návštevnosť na zápasoch je okolo troch tisíc na stretnutie. Veľké percento zápasov je vypredaných a dovolím si tvrdiť, že ak by bola kapacita hál väčšia, tak by na zápasy chodilo ešte viac ľudí. Platy sa asi veľmi porovnať nedajú, ale to si myslím že celkovo futbal sa v tomto s veľa športami nedá porovnať, no hráči v popredných tímoch si aj futsalom zarobia krásne peniaze.

Ako to funguje na prestupovom trhu? Existujú špeciálni agenti čisto pre futsalistov?

Podobne ako vo futbale akurát v trošku menšom rozmere. Sú tu vačšie manažérske spoločnosti, ktoré zastupujú hráčov, no tí sa častokrát zastupujú sami. Na Slovensku veľa “futsalových” agentov nie je. Napríklad ten môj je zo Španielska. 

Koľko stojí najlepší futsalista?

Suma by sa vyšplhala možno ja na dva milióny eur.

Ako vyzerá tvoj tréning?

V Sparte trénujeme sedemkrát do týždňa. Záleží od dňa, kedy hráme zápas. Hlavnou nápľnou tréningu sú taktické veci ako rohy, auty, štandardky, herné situácie a potom samotná hra. Veľmi veľa posilovacích vecí robíme aj priamo v hale, takže do posilky ideme tak jedenkrát v týždni.

Poznáš aj futbalové prostredie. Daj nejaké zaujímavé rozdielnosti týchto dvoh športov, pretože si mnoho ľudí myslí, že je to v podstate to isté.

Je to vlastne úplne iný šport, aj keď ma veľa podobností. Asi základné veci v pravidlách už mohli všetci postrehnúť. Napríklad aj aut aj roh sa kope. Hráme s ťažšou loptou ako je tá futbalová a pri prerušení sa čas zastaví. Asi najväčšia rozdielnosť je v tom, že futsalisti sú zvyknutí pracovať na malom priestore, sú silní v situáciach 1 vs 1 a musia mať rýchle štarty na krátke vzdialenosti. Hráč odohrá tak tri minúty a ide striedať takže potrebuje iný druh kondície ako vo veľkom futbale.  

Čo bol najemotívnejší zážitok v tvojej kariére?

V tomto mám úplne jasno :). Bol to samozrejme môj hetrik proti Barcelone. Je to pre mňa najkrajší moment kariéry doteraz. Už len preto že to bolo proti Barcelone, ktorej sa nie každému podarí dať gól, nehovoriac o hetriku, ktorý bol zároveň mojim prvým v Španielsku. Navyše tie góly boli naozaj krásne a tiež možno jedny z najkrajších v mojej kariére. Prvý sa stal najkrajšou akciou kola a druhý najkrajším gólom kola. Ja sám som ešte tak tri hodiny po zápase neveril, že sa mi to podarilo.  

Päťnásobný futsalista roka. Klobúk dole. Kto ti šlape na päty a prečo ťa za päť rokov nedobehol?

Keďže prišlo ku generačnej výmene, tak dostávajú priestor mladší hráči a je tam pár šikovných chalanov, ktorí mi začínajú šliapať na päty. Ja som mal to šťastie, že som mal v mladom veku možnosť hrať s hráčmi, ktorí niečo v tomto športe dokázali a mohol som sa vela naučiť a od každého si zobrať niečo dobré.

Tomáš Drahovský futsal dalsomto tréning motivácia

Čo ťa najviac motivuje?

Túžba vyhrávať trofeje. Stále sa zlepšovať a posúvať sa dopredu.

Aké knihy máš rád a prečo? 

Celkovo mám veľmi rád autobiografie. Prevažne športovcov, ale aj rôznych iných ľudí. Sú pre mňa inšpiráciou za to, čo dokázali a pritom to nemali vôbec jednoduché. Taktiež mám rád knihy od Dana Browna. Ak mám vybrať tie naj tak Roger Federer, Zlatan Ibrahimovič a Inferno.

Ktoré tri filmy sú tvoje najobľúbenejšie?

Z filmov určite Útek z väznice Showshank, Forrest Gump a Bohemian Rhapsody.

Aké rady by is dal chalanom, ktorí váhajú a nevedia sa rozhodnúť medzi futbalom a futsalom?

Každý by mal prísť na to sám alebo cítiť ku ktorému športu ho to ťahá viac. Dôležité je, aby to čo si vyberú alebo robia ich napĺňalo a robilo im to radosť, či už to bude futbal alebo futsal. V dnešnej dobe sa vačšina skôr rozhoduje kvôli financiám a tak moja rada je, aby nepozerali len na financie, pretože ak si vyberieš niečo čo ťa baví a napĺňa a chceš sa niekde posúvať tak aj tie financie prídu.  

Čo ťa v profesionálnom športe potešílo a čo sklamalo?

Začal by som asi tým, čo ma sklamalo. Určite to, že v dnešnej dobe už začina byt profi šport skôr biznisom ako tým samotným športom. Tiež športu musí človek veľa obetovať a asi najťažšie je odlúčenie od rodiny.

Potešilo ma, že sa môžem živiť tým, čo ma baví a čo milujem. V priebehu dňa mám veľa voľného času na rodinu, priateľov a rôzne aktivity. Stále spoznávam nových ľudí a vidí nové krajiny. Vytváram si krásne spomienky, na ktoré tak rýchlo nezabudnem.

Tomáš Drahovský futsal dalsomto tréning motivácia

Aký by bol tvoj odkaz tým, ktorí to chcú vo futsale dotiahnuť na profi úroveň?

V prvom rade aby sa nikdy nevzdávali a stále si verili. To je dôležité nielen vo futsale, ale aj v živote. Nech si vždy idú za svojím cieľom, aj keď bude veľa prekážok. Keby tam neboli, tak by to bolo veľmi jednoduché a každý by sa tam dostal. Ja som to taktiež nemal veľakrát ľahké a veľa ľudí o mne tvrdilo, že futsal hrať nemôžem a nemám na to. Samozrejme toto všetko nie je možné bez tvrdej driny.

Tvoj obľúbený citát?

“Ten, kto sa nedopustil chyby, sa nikdy nepokusil o nič nové.”  

Albert Einstein.

Ak bol pre teba článok hodnotný, pošli ho ďalej zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujem.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.