fbpx

Andrej Rendla: „Ľavé koleno mi operovali deväťkrát a pravé dva. Miestami som aj zabudol, že som futbalista.“

Share
Pamätám si, keď sme boli starší ziaci. Andy hrával za Podlavice a ja za Čierny Balog. Tréner nám pred zápasom povedal, že na Rendlu treba dať pozor. Konkrétne ja som dostal pokyn, aby som si ho najviac všímal: “Keď pôjde na záchod, pôjdeš tam s ním!” Zápas sme prehrali 8:0. Andy dal tuším päť gólov a na ďalšie dva nahral. “Toto bolo čo?” Pýtali sme sa s chalanmi v šatni po zápase. 

Iní ako my všetci

Bolo jasné, že má niečo, čo my ostatní nemáme. Neskôr prestúpil do Dukly Banská Bystrica, kde deň po tom ako dovŕšil šesťnásť rokov, debutoval vo vtedajšej Corgoň lige. Jeho kariéra nabrala raketový spád. Prestúpil do holandského Twente Enschede a tam sa začali diať veci, ktoré nečakal nikto a Andy v podstate od svojich sedemnástich rokov podstupoval jednu operáciu kolena za druhou.
—————–
Ľavé koleno mi operovali deväťkrát a pravé dva. Začalo sa to v podstate rok po tom, čo som debutoval pri mužoch v Dukle a ťahalo sa to takmer desať rokov. Toto obdobie bolo jeden veľký boj, ale láska k futbalu ma ťahala ďalej. Nakoniec som to už predsa musel vzdať, aby som nemusel za pár rokov meniť koleno a tiež, aby som si mohol neiekdy v budúcnosti aspoň rekreačne užiť nejaký šport s kamarátmi. Futbal už radšej nie.
Andrej Rendla futbal dalsomto

Návraty na do futbalu

Po každej operácii bolo veľmi tažké dostať sa na ten istý level ako predtým. Týchto “comebackov” som mal viac než dosť. Miestami som aj zabudol, že som futbalista. V Holandsku som v rámci rehabilitácie chodil na tréningy bicyklom šesťkrát do týždňa, čo bolo denne okolo tridsať kilmetrov. Nasledoval dvojhodinový tréning v posilke a na ihrisku.
Miestami som aj zabudol, že som futbalista.

Chcel som, nešlo to

S čistým svedomim môžem povedať, že som urobil maximum preto, aby som bol zdravý a mohol hrať futbal. Bohužiaľ to dopadlo ako to dopadlo. Moje kolená nezvládali takú vysokú záťaž. Mohol by som napísať knihu o tomto všetkom. Život futbalistu nie je taký jednoduchý ako si ľudia predstavujú. Veľmi rád by som dokázal vo futbale viac, ale ak zdravie nedrží, tak je človek bezmocný.
S čistým svedomim môžem povedať, že som urobil maximum preto, aby som bol zdravý a mohol hrať futbal.

Záleží na Vás

Andyho príbeh je skutočne zaujímavý. Nepoznám nikoho, kto sa dokázal desaťkrát vrátiť do vrcholového futbalu po ťažkých operáciach kolena. V jeho príbehu sa prelína nezlomná vôľa a láska k športu ako aj fakt, že svoje sny si v športe realizujeme cez fyzické telo, ktoré môže kedykoľvek povedať nie a nepom§žu ani tí najlepší doktori na svete. Dohodli sme sa, že keď budeme vidieť Váš záujem, sadneme si spolu a Andy vám povie viac o svojom príbehu a o tom, ako to celé vnímal. Ďakujeme za zdieľanie na sociálnych sieťach. 
Andrej Rendla futbal dalsomto
Podsty

Komentáre

Comments are closed.