fbpx

Nadštandardný výkon v neštandardných podmienkach. Regenerácia a prevencia.

Share

Aké zázemie majú vytvorené hráči na Slovensku? Čo je dôležité pre kvalitný športový výkon? Prečo je kľúčová práve prevencia?

Nič nie je zadarmo a všetko má svoju cenu. Platí to dvojnásobne pre kvalitný športový výkon, ktorý si vyždauje koncentráciu, trpezlivosť a konzistenciu v tvojej príprave. Príliš ťažké tréningy, nekvalitný spánok, zlá životospráva. To všetko sú aspekty, ktoré ti nedovolia dlhodobo udržať tvoj výkon na vysokej úrovni a už vôbc ti neumožnia posúvať tvoje hranice. 

Správny kočiš

Svojmu telu musíš byť tým správnym kočišom, pretože ten svoje kone počúva a vie ako s nimi pracovať. Ak im naloží na plecia veľa neunesú ani polovicu toho, čo zvládajú denne. Ak im nedpraje dostatok odpočinku a kvalitnú stravu, čoskoro sa koníkom podlomia kolená. Ak stádo bude neúnavne bičovať, uštve ich. Správny kočiš cíti, kde sú hranice jeho stáda. Vie kedy môže ísť na rezervu a práve naopak kedy je potrebné baterky dobiť.

Bojové podmienky pre šport

Robiť šport na vrcholovej úrovni je na Slovensku a v Českej republike s výnimkou hŕstky športových klubov je skutočne náročné. Požiadavky na športový výkon nie sú v rovnováhe s podmienkami, ktoré kluby pre svojich zverencov vytvárajú. Na ligovej úrovni môžu niektoré kluby o fyzioterapeutovi len snívať a maséra majú dvakrát do týždňa. Do “rege” si skočia každý utorok a tejpujú sa sami. Potom však príde tréning a trénera nezaujíma nič iné, len zo zverencov vyžmýkať čo najviac. 

Športový priemysel

Športovci si siahajú na dno síl, pretože nemajú na výber. Biznis je založený na víťazstvách a rekordoch. Keď sa zraníš, nahradia ťa ďalší a ty v tom lepšom prípade dostaneš čas na zotavenie a potrebnú starostlivosť, v tom horšom ti skončí zmluva a všetko, dokonca aj doktorov, si riešiš po vlastnej osi. Keďže som sám niekoľko rokov v takých podmienkach existoval, rozhodol som sa investovať do svojej kariéry a zakúpil som si lymfodrenážne nohavice, ktorým vďačím za to, že som nabral druhý dych tak, že ma zbavili problémov so zadným stehenným svalom a tiež mi umožnili absolvovať všetky tréningy počas týždňa.

Prevencia

V aktuálnych podmienkach, ktoré v našom športe sú, je kľúčovou a zároveň najvýhodnejšou voľbou prevencia. Jednak vedieť si rozložiť záťaž a naučiť sa niekedy tréning aj “odfláknuť” ak sa necítim práve najlpešie, no tiež dbať na dókladnú regeneráciu po každom tréningu. Keď sa o slovo začne hlásiť natiahnutý alebo natrhnutý sval alebo únavová zlomenina, vtedy už je neskoro. Odtiaľ už niet cesty späť a ty musíš na niekoľko týžňov z tréningu von a sám vieš, aký ťažký je návrat čo i len po pár týždňoch nečinnosti. 

…kľúčovou a zároveň najvýhodnejšou voľbou prevencia.

Regenerácia chladom

Keď nie každý deň, tak aspoň niekoľkokrát do týždňa je potrebné svaly po tréningu zachladiť. Práve chlad a ľad urýchľuje regeneračné procesy. Následné prekrvenie urýchľuje odbúranie kyseliny mliečnej po záťaži a urýchli celý proces zotavenia, vďaka čomu budeš aj na zajtrajšom tréningu o niečo oddýchnutejší a možno práve vďaka tomu získaš v zápase výhodu pred súperom v kľúčovom súboji o loptu. 

terapia chladom wim hoff

Šetri čas aj peniaze

Neustále napúšťanie bazénu a výoba ľadu si vyžaduje veľa času a tiež to môže zaťažiť rozpočet, keďže by si to mal opakovať pomerne často. Preto sme prišli s úspornou technológiou, ktorá šetrí nielen čas, ale aj peniaze. Vytvorili sme chladiace návleky rôznych veľkostí, ktoré jednoducho pred tréningom vložíš do mrazničky v ochrannom obale a po tréningu sú ľadovo vychladenie  a pripravené nakopnúť proces regenerácie. Vďaka jedinečnému prevedeniu návleky počas používania nepustia ani kvapku vody, takže ich môžeš používať kdekoľvek, dokonca aj počas cvičenia.

regenerácia chladom

Pretrénovanie

Ak by som mohol niečo zmeniť vo svojom prístupe počas svojej futbalovej kariéry, tak by to bol práve pohľad na samotnú regeneráciu a vyváženie zaťaženia. Mýlne som sa domnieval, že čím viac si na tréningu naložím, tým lepší môj výkon bude. Práve preto som sa častokrát dostal do stavu pretrénovanosti, v ktorom sa jednoducho nechceš ocitnúť v strede sezóny, lebo v tom momente pre teba skončí. Aj napriek tvrdému tréningu tvoja výkonnosť klesá a ty si bez energie. Je len otázka času, kedy ťa tréner vymení, pretože vidí, že podliezaš latku svojej výkonnosti a on sa rozhodne dať šancu niekomu inému.

Mýlne som sa domnieval, že čím viac si na tréningu naložím, tým lepší môj výkon bude.

Začarovaný kruh

Takto sa ocitneš v začarovanom kruhu a čím viac chceš na sebe pracovať, tým viac svojmu výkonu ubližuješ. Spolu so stavom fyzického tela klesáš aj na duchu a bude trvať nejaký čas, kým sa opäť vrátiš do tréningu plný energie. Buď rozumný a pochop, že menej je niekedy viac a tiež to, že ak chceš dennodenne makať na tréningu a podávať nadštandardné výkony, musíš svojmu telu dopriať nadštandardnú starostlivosť. Či už investuješ do lymfodrenážnych nohavíc, kvalitnej stravy, do služieb fyzioterapeutov alebo chladiacich návlekov, ver že sa ti to vždy vráti späť niekoľkonásobne.

Ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach, prípadne nám napíš o svojich skúsenostiach s regeneráciou , prevenciou a pretrénovaním. 

——

Futbal hrám od svojich šiestich rokov. Na profi úrovni som mohol hrať na Slovensku, v Česku, Dánsku, Libanone a Thajsku. Prostredníctvom #DALSOMTO zdieľam svoje skúsenosti a pohľad na šport. Športovým klubom a hráčom ponúkam možnosť nadštandardnej regenerácie vďaka masážnym nohaviciam a chladiacim návlekom.

dalsomto profesional vs amater

Podsty

Komentáre

Comments are closed.