fbpx

Môj život s hazardom alebo skôr hazard so životom I.

Share

V dnešnom článku Vám prinášame emotívny príbeh mladého človeka, ktorý mal obrovskú túžbu preraziť a niečo dosiahnuť. Mladý a úspešný muž v najlepšom veku prišiel kvôli svojej vášni takmer o život, no priznanie všetko zmenilo. Budeme písať anonymne, pretože daná osoba pôsobí vo verejnej správe a zároveň v profesionálnom futbale.

Prišiel som o všetkých priateľov a čo bolo najhoršie, strácal som už aj seba.

Ako to celé začalo?

Od malička mi učarovala najkrajšia hra na svete, futbal. Na druhý stupeň ZŠ som nastúpil do športovej triedy zameranej na futbal. Vo futbale sa mi darilo a vždy som bol najlepší strelec. Učenie mi išlo ľahko a dosahoval som vynikajúci prospech. Povahovo som bol tichý, uzavretý a od chalanov, ktorí boli už dlhšie spolu sa začínali slovné posmešky, urážky, občas nejaká facka. Do školy som chodil so strachom a doma som nikomu nič nepovedal. Na ihrisku som strieľal góly, žiacka knižka plná jednotiek – ideálny chlapec. Rodičia si mysleli, že som samostatný a že je všetko v poriadku, no ja som sa uzatváral do svojho vnútra a tým sa vo mne zasialo semienko strachu.

Dostupnosť tipovania

Spomínam si, že už ako piataci na základnej škole (11 ročné decko!), sme chodili s chalanmi do stávkovej kancelárie a začali tipovať zápasy. Nebolo nás ani vidieť spoza priehradky, ale pani nám to ochotne podala. Najskôr za dvadsať korún, potom za päťdesiat. Ak som vyhral, tak padali už aj vyššie sumy. Doma som mal sponzora v podobe starej mamy,  často aj poza chrbát rodičov. Ako prvorodeného vnuka ma uprednostňovala pred bratmi a potajomky mi dávala peniaze. Už vtedy sa vo mne zrodil pocit, že každému ukážem, aký som výnimočný, úspešný a bohatý. Začal som sa ukazovať a rebelovať. Drobné krádeže v obchode alebo mame z peňaženky. Starká mala všetky svoje úspory v skrini a odtiaľ som jej často ukradol aj niekoľko tisíc korún a ona to tajila pred rodičmi.

Na strednú školu som nastúpil na športové gymnázium a prestúpil do lepšieho klubu. Býval som na internáte a domov som chodil na víkendy. Futbalu som sa venoval naplno a bol som kapitán v 1. dorasteneckej lige, prospech sa mi trochu zhoršil, ale školu som s prehľadom zvládal. Tajný sponzoring od starkej stále pokračoval, rodičia mi dávali peniaze na školu a niečo som si zarobil za futbal, takže na to, že som bol študent som si žil na vysokej nohe. Cítil som sa ako veľký frajer: peniaze, dobre som vyzeral a chcel som silou mocou preraziť.

Môj prvý kontakt s hracími automatmi.

Pamätám si to ako dnes. Boli sme tretiaci na strednej škole, mal som presne 17 rokov. Spoluhráči spomínali ruletu už dlhšie a jedného dňa po ceste z tréningu som sa v herni zastavil s nimi. Všetko vyzeralo luxusne, blikalo, krásna krupiérka a moja peňaženka plná fialových tisícok. Čo viac som si mohol priať? Život bol nádherný. Chalani hrali ruletu, ale ja som o tom ešte nič nevedel, tak som sa len pozeral. Asi po hodine ma zaujali aj hracie automaty a povedal som si, že skúsim hodiť sto korún. V priebehu niekoľkých minút mi svietila na displeji výhra päťsto. Hovorí sa tomu aj začiatočnícke šťastie. Výberom prvej výhry sa vo mne sa zrodila vášeň, ktorá trvala celých 12 rokov! Nemal som ani šajnu do akého pekla sa rútim!

herne automaty gambling gambler

Čoraz viac a častejšie

V poslednom ročníku na strednej som už chodil do herne sám, potajomky, aby ma nikto nevidel. Starká ma naďalej chránila, aj keď jej zmizlo niekoľko desiatok tisíc korún. Futbalovú kariéru som mal slušne rozbehnutú, ale pribrzdilo ma zranenie kolena tesne pred skončením dorastu a to ma vyradilo na dva roky z futbalového života. V tomto období vstúpil do môjho života môj najväčší problém – ALKOHOL. Vysokoškolské párty, striedanie žien, žúrky na bytoch a rodičia si mysleli, že synáčik sa slušne učí na internáte. Peniaze som stále mal a ten životný štýl som si zamiloval. Nemal ani tušenie, ako vo mne postupne rastie kombinovaná závislosť na alkohole a hracích automatoch.

Rozhodol som sa ísť na vysokú školu a dával som do toho celú svoju energiu. Vo futbale som sa už nedostal na najvyššiu úroveň. Začal som v tretej lige, neskôr to bola piata a futbal som už hrával iba pre zábavu. Počas výšky som bol v herniach už známa tvár a stávky sa postupne zvyšovali. V zadnej časti mozgu máme takzvané centrum slastí, kde sa vytvára dopamín – systém odmien. Keď tento systém nabehne na zvýšené obrátky, vzniká problém – závislosť. Čiže mňa už netešilo a „nevzrušovalo“ hodiť do automatu päťdesiat eur, ale hodil som stovku, aby sa dostavili požadované pocity eufórie a adrenalínu zo samotnej hry.

Dopamín boost

Rovnako je to aj s alkoholom, keď u alkoholika stúpa tolerancia na alkohol, hovorí sa, že „veľa znesie“. Gambling je nelátková závislosť a funguje na rovnakom princípe ako závislosť na alkohole. U mňa to išlo ruka v ruke, keď som si vypil, išiel som hrať a naopak, vždy spolu. Triezvy som si za automat nikdy nesadol. Frekvencia návštev herne a pitie alkoholu sa zvyšovalo a už vtedy som si začal uvedomovať ich dopad na môj súkromný život. Nevydržal mi žiadny zdravý vzťah so ženami, vždy som unikal do svojho tajomného sveta. Mohol som to tajiť ako najlepšie viem, ale pravda vždy vyšla na povrch a každá normálna žena sa po čase na mňa vykašľala. Začala sa moja cesta zo vzťahu do vzťahu a kopa známostí na jednu noc. Chorá myseľ si myslela, že čím viac žien mám, tým som väčší frajer. Unikal som sám pred sebou, ale na stole boli kľúče od BMW, drahé hodinky, po boku krásna blondínka, ale moje vnútro bolo prázdne.

…keď som si vypil, išiel som hrať a naopak, vždy spolu. Triezvy som si za automat nikdy nesadol.

Bratova svadba a veľké priznanie

V tomto období som bol už tri roky po vysokej škole, môj brat sa ženil a chystala sa veľká oslava. Hlava a duša boli už v pokročilom štádiu choroby. Ja znovu veľký frajer v obleku som začal baliť všetky družičky a pil jeden pohárik za druhým. Momentálne mi to je veľmi ľúto, pretože si z tej svadby skoro nič nepamätám. Nasledujúce ráno sa vo mne zlomili všetky zábrany a začal som si požičiavať, čo spustilo maratón opíjania a hrania. Bolo leto a ja som za 4 mesiace „otočil“ veľké peniaze. Poznám veľa vplyvných ľudí, ktorí mi dôverovali a nemali problém mi požičať aj desiatky tisíc eur a ani sa nepýtali na dôvod, proste mi verili, lebo som na nich pôsobil ako úspešný a dôveryhodný človek.

Únik pred svetom

Tento niekoľkomesačný ťah poznačil môj aj môj vzhľad a ja som sa bál ľuďom pozrieť do očí. Začali sa depresie, no stále som mal pocit, že som najlepší a všetko mám pod kontrolou. Boli dni, keď som aj tri dni nevyšiel z bytu ani po jedlo a až ma triaslo, keď mi niekto volal a chcel naspäť svoje peniaze. Začal som sa skrývať pred svetom. Keď som si to teraz spočítal, tak za posledné štyri roky hrania som „otočil“ okolo tristo tisíc eur! Prišiel som o všetkých priateľov a čo bolo najhoršie, strácal som už aj seba.

depresia zavislos dalsomto

Stratil som chuť žiť…

V najhorších stavoch depresie som mal myšlienky na samovraždu, ale vždy som sa prefackal, že to nemôžem spraviť a niekde hlboko vnútri som cítil túžbu žiť! Keď som už bol úplne bezradný a nevedel som ako ďalej, tak som sa priznal svojmu kolegovi Peťovi a kamarátovi Ferovi. Chalani to hneď povedali aj mojim rodičom. Keď som najbližšie prišiel domov na víkend, cítil som, že sa niečo deje. Videl som to mame na očiach. Otec povedal: “Najedz sa a ideme sa rozprávať. Vieme všetko, si chorý a potrebuješ sa liečiť! Máme ťa radi a pomôžeme ti ako len budeme vedieť!! (Ďakujem Bohu, že ich mám, zachránili mi tým život).

Sila priznania

Neviete si ani predstaviť, aká ťažoba mi padla zo srdca. Bremeno ktoré som si so sebou niesol 12 rokov! Bol to asi najťažší rozhovor v živote, ale priznaním sa začala moja cesta premeny. Dlhých 12 rokov som sa hral na niekoho, kým som nebol a moje vnútro bolo prázdne a bez citov. Nevedel som sa už smiať, nedalo sa mi plakať. Priznal som sa, ale na liečenie som ísť nechcel. Všetkých vrátane seba som presvedčil, že to zvládnem. Budem sa liečiť ambulantne a nastavil som si aj  sedenia so psychológom. Rodičia mi verili, veril som si aj ja… Navyše som v tom čase som rozbehol vlastné podnikanie a môj príjem sa výrazne zvýšil. Po mesiaci som znovu začal hrať a začarovaný kruh sa opäť rozbehol, Herne, klamstvá, alkohol. Takto to išlo ešte ďalší rok, kedy striedal extrém za extrémom. Buď som mal v peňaženke tisíce, alebo som nemal nič. Peniaze pre mňa nemali žiadnu hodnotu.

Buď som mal v peňaženke tisíce, alebo som nemal nič. Peniaze pre mňa nemali žiadnu hodnotu.

Túžba po slobodnom živote

 V septembri roku 2020 som ťahal  trojdňovú šnúru  pitia a hrania (vtedy som dokázal vypiť aj 40 poldeci tvrdého alkoholu s pivom) a o jazde pod vplyvom alkoholu už ani nehovorím. Mal som neuveriteľné šťastie, že mi to prešlo a nikoho som nezranil. Jedno ráno som išiel na dlhú prechádzku a uvažoval som čo budem robiť, bol som už na pokraji psychického zrútenia. Na výber boli len dve možnosti. Pokračovať v tomto pekle a zomrieť, alebo sa problému postaviť. Zavolal som maminke a povedal: “Ešte dnes prídem domov a idem na liečenie“. Rozhodol som sa pre život.

zavislost liecenie dalsomto komunita

Zavolal som maminke a povedal: “Ešte dnes prídem domov a idem na liečenie“. Rozhodol som sa pre život.

  • Ako prebieha liečenie závislosti a čo robí (nazvime ho M.) teraz?
  • Aké dopady to má na jeho súkromný a profesný život? 
  • Čo by spravil v mladosti inak? 

Pokračovanie príbehu bude už o pár dní na stránke dalsomto.sk. Sila priznania má zázračnú moc a je prvým krokom na ceste k slobodnému životu. Prosím zdieľaj tento článok, pretože sa to môže stať každému z nás a málokto dokáže o tom prehovoriť. 

Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto má podobný problém, alebo ho máš ty sám, môžeš ma kontaktovať mailom: info@dalsomto.sk a skúsime nájsť cestu ako vyriešiť problém. 


#DALSOMTO ?

Futbal hrám od svojich šiestich rokov a vo veku 21 rokov som sa stal profesionálom aj zmluvne. Na profi úrovni som mohol hrať na Slovensku, v Česku, Dánsku, Libanone a Thajsku. Prostredníctvom #DALSOMTO zdieľam svoje skúsenosti a pohľad na šport. Venujem sa tiež téme života po profesionálnej kariére a závislostí vo svete športu, kde je to často život na šikmej ploche.

Okrem kvalitného obsahu máme aj eshop s kvalitnými produktami, tak pre amatérskych ako aj pre profesionálnych športovcov.

regenerujem balenie lymfodrenáž

Regeneračné nohavice pre športovcov

Klubom a hráčom ponúkame možnosť nadštandardnej regenerácie vďaka masážnym nohaviciam a chladiacim návlekom. Zabudnúť nemôžeme ano na futbalové chrániče, ktoré vytvoríme presne podľa tvojich predstáv. 

futbalove chranice s vlastnym dizajnom

futbalové chrániče s vlastným dizajnom

Chrániče s vlastným dizajnom #DALSOMTO

Podsty

Komentáre

Comments are closed.