fbpx

Život po kariére I. – Ako si nájsť svoje miesto a uplatnenie v “bežnom” živote?

Share

Od môjho posledného zápasu v profesionálnom futbale uplynuli takmer dva roky. Prvé mesiace plynuli veľmi pomaly boli nesmierne náročné, čí už psychicky alebo fyzicky. Niekedy ma prepadne pocit viny za sebecký život, aký som ako športovec počas kariéry žil, inokedy sa dostaví pocit hrdosti, že som sa mohol živiť niečím, čo som mal skutočne rád. Nasledujúce riadky zrejme nebudú dávať zmysel niekomu, kto nikdy neokúsil endorfíny, ktoré do tela šport vyplavuje a emócie a svet, do ktorého ťa vezmú zápasy, víťazstvá a prehry. Článok bude však aj o tom, čo by som spravil inak a o tom ako som zvládol prechod do bežného života a je zároveň prvým zo série “Život po kariére”.

Profesionálny šport po slovensky

Eat, sleep, train repeat. Kto chce byť úspešný v športe, musí dať seba na prvé miesto. Minimálne začiatky je ťažko skĺbiť s partnerským alebo rodinným životom. Jednak sa musíš presťahovať tam, kde ti dajú šancu, ale hlavne sa nebudeš môcť zúčastniť väčšiny spoločenských udalostí, lebo máš buď zápas alebo pred zápasom. Pravidelné piatkové párty s kamošmi dakázalo zlúčiť s porfesionálnym športom len mizivé percento chalanov a pravdepodobne medzi nimi nch nepatríš.

Mimo systému

Ak máš šťastie, tak už v tínedžerskom veku dostaneš mesačne pár sto eur, no prevažne ťa sponzorujú rodičia. Víkendy trénuješ, hráš alebo cestuješ a voľno más v pondelok, kedy všetci pracujú. Dovolenku si nevyberáš, ale dostaneš dva týždne v lete a tri v zime. V sociálnom systéme s veľkou pravdepodobnosťou neexistuješ, pretože štandard hráčskych zmlúv je z pohľadu práva časovo niekde v otrokárskej spoločnosti. Jediné, čo si roky musíš platiť je odvod do zdravotky, takže aspoň zdravotné ošetrenie máš garantované. 

Deň zúčtovania

Celý ten čas si išiel nevedome proti “systému” a ono sa ti to časom vráti. Na tvoje športové miesto prídu ďalší “zelenáči” a ty zistíš, že ak ti jedno leto nevyjde zmluva, zo dňa na deň si bez príjmu. Príbehy a osudy športovcov bývajú smutnejšie ako ich chvíle slávy, kedy sa o nich písalo. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že ten “prechod” na druhú stranu je extrémne ťažký. Nič ťa nebaví a nevieš, ktorým smerom sa vydať. Výčitky a depresie striedajú myšlienky na nové začiatky plné optimizmu. Prvé dni možno aj mesiace sú ako na hojdačke, no dôležité je nezastať, stále kráčať vpred. Samotná zmena by pre mňa bola omnoho jednoduchšia, keby som sa na nový začiatok lepšie pripravil.

Skúsim postupne opísať, či už svoje skúsenosti alebo iných kamošov s prechodom z profesionálneho športu do bežného pracovného života a možno to práve ty zvládneš o čosi lepšie.

Duálna kariéra

  • Keď si v tínedžerskom veku, tréneri a ľudia v klube očakávajú od teba oddanosť telom aj dušou tvojmu športu. Túžba vzdelávať sa a študovať sa málokedy stretne s pochopením a maturite sa dôležitosť neprikladá. V tomto však musíš byť zásadový a mať neustále pripravený svoj plán B. Cestu, po ktorej sa vyberieš, keď plán A zlyhá, pretože môže zlyhať zo dňa na deň a ako som vyššie písal si mimo systému a môžeš sa ocitnúť bez príjmu zo dňa na deň.
  • Nemusí sa primárne jednať o štúdium na vysokej škole, môžeš sa učiť nejakému remeslu, tvorbe webových stránok, cudzím jazykom, jenoducho venovať svoj čas produktívne činnosti, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať tvojou prácou. 
  • Pri budúcich pracovných pohovoroch je extrémne dôležité, aby si mal už skúsenosť s nejakou prácou. Nemôžeš prísť na pohovor s tým, že si hral desať rokov futbal a to je všetko. Vlastne môžeš, ale taká to potom bude aj práca a taký to bude aj plat. Je nesmierne dôležité, aby si svoje prvé pracovné kroky už spravil proaktívne sám. Nikomu sa predsa nechce držať ťa za roku a všetko ti vysvetľovať úplne od začiatku. Musíš dopredu investovať svoj čas a možno aj peniaze, aby si si vylepšil svoju východziu pozíciu. 
  • Byť pripravený na svoj nový pracovný život, je dôležité aj kvôli tvojmu súkromnému životu. Keď si so športom začínal pravdepodobne si nemal žiadnu rodinu a ani si si nezvykol na určitý životný štandard, ale keď končíš okolo tridsiatky, nemôžeš ísť predsa znovu šutodvať, keď musíš platiť nájom a starať sa o rodinu. 
  • Čím plynulejší je tvoj “prechod” pre teba, tým ľahšie je to pre tvoju rodinu a blízkych. Spravíš im aj sebe ohromnú službu ak svojmu plánu B venuješ počas realizácie plánu A aspoň pár hodín týždenne. Tých pár hodín bohate stačí, pretože. sa rokmi zhodnotia a v tom správnom čase, sa budeš mať o čo oprieť. Tých pár hodín bude tvoja záchrana v ťažkých chvíľach, ktoré po kariére rozhodne prídu.

Čím plynulejší je tvoj “prechod” pre teba, tým ľahšie je to pre tvoju rodinu a blízkych.

Tam vonku je veľa športovcov, ktorí idú za svojim snom, no často sa rútia do priepasti, bez toho aby si to uvedomovali. Nie vlastnou vinou, ale vinou systému a zaužívaných procesov. Ak bol pre teba článok hodnotný zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach, pretože nikdy nevieš, komu môže otvoriť oči.

Ak chceš futbalové chrániče s vlastným dizajnom a zároveň podporiť projekt #DALSOMTO, objednaj si ich u nás a my ti ich radi vyrobíme.

futbalové chrániče s vlastným dizajnom darček pre futbalistu

Komentáre

Comments are closed.