fbpx

Môj život s hazardom alebo skôr hazard so životom II.

Share

V prvej časti úspešného článku sme Vám vyrozprávali príbeh mladého chalana, ktorý vďaka svojej závislosti takmer prišiel o život, no priznanie všetko zmenilo. V pokračovaní Vám priblížime, ako prebieha liečenie závislostí, čo robí M. v súčasnosti a aké dopady to má na jeho súkromný a profesionálny život.

————-

Po mojom poslednom trojdňovom maratóne návštev kasín a holdovania alkoholu som sa rozhodol zavolať rodičom, poprosil som ich aby ma prišli zobrať, zbalil som si veci z prenajatého bytu a išli sme spolu domov. Už len tým, že som sa priznal mi spadol obrovský kameň zo srdca, pretože posledné obdobie to už bola neznesiteľná záťaž.

Doma som sa najedol, poriadne vyspal a spoločne s rodičmi a bratom sme začali vybavovať liečenie. Niečo vo vnútri mi šepkalo, že chcem ísť na Prednú Horu. Pohľadal som si informácie na internete a zistil som, že liečebňa sa nachádza v krásnej prírode s dôrazom na pohybovú aktivitu, tak som neváhal a rovno som tam zavolal. Ešte predtým som musel navštíviť psychológa, aby mi vypísal odporúčanie na ústavnú liečbu. O pár dní mi prišla prostredníctvom mailu oficiálna pozvánka: Odborný liečebný ústav psychiatrický Vás pozýva na trojmesačnú ústavnú liečbu.

…asi som potreboval zažiť to najhoršie, aby som si začal vážiť zdanlivo obyčajné momenty

Ako prebieha liečenie závislostí?

Nástup na liečenie bol o 2 týždne, doma som už abstinoval a na príjem som išiel relatívne vyrovnaný a s čistejšou hlavou. Po základnom vyšetrení a odberoch krvi som sa presunul na druhé oddelenie, kde ma čakal pohovor s lekárom. Dozvedel som sa, že mojím najváčším problémom nie je gambling ale alkohol, čo ma prekvapilo. Diagnóza F10 alkoholizmus a F63.0 patologické hráčstvo!! Je to teda kombinovaná závislosť, jedna spúšťa druhú a naopak.

„Keď sa rozpadnú zaužívané vzorce, zrodia sa nové svety“.

Prvý týždeň

Prvý týždeň liečby je relatívne voľnejší režim, aby si pacient trochu zvykol. Po týždni som sa zaradil do režimovej liečby, kde bola naplánovaná každá minúta môjho dňa. Stanovenie režimu bolo plne v kompetencii lekárov. Závislá osobnosť potrebuje od základov zmeniť všetky zaužívané vzorce správania a disciplíny. Práve disciplína je v liečbe závislostí kľúčová.

Každé ráno bol o 6:00 budíček, rýchla hygiena a nasledovala 20 minútová rozcvička za každého počasia. Po rozcvičke sme museli komplet poupratovať celú izbu, potom sme na chodbe čakali na pani sestričku, aby nám ohodnotila poriadok na izbe. Všetky činnosti sa bodovali a keď bolo všetko tip top (ako na vojne), tak sme dostali červené body, keď sa porušili pravidlá, tak sme dostali čierne body.

Každý sám za seba

Liečenie je dobrovoľné a počas mojej liečby bolo denne vyhodených niekoľko pacientov za porušenie režimu alebo z vlastnej iniciatívy, na takzvaný reverz. Od začiatku som chcel takýmto pacientom pomáhať, ale zistil som, že tam bojuje každý sám za seba a keď chce niekto odísť, tak ho už nikto nepresvedčí. Bol som zaradený do skupiny (bolo nás tam 8) a každý deň doobeda sme absolvovali skupinovú terapiu, kde sme vždy spoločne s terapeutom preberali teoretické témy o závislosti a zároveň konzultovali naše problémy. V skupine sme si verili a už len to, že som dokázal pomenovať svoje pocity, mi v začiatkoch liečby veľmi pomáhalo. Vďaka pravidelnému spánku a strave som cítil prílevy novej energie.

Vždy poobede bola športová činnosť, chodili sme každý deň do telocvične na ping – pong a do posilňovne. Akýkoľvek kontakt s opačným pohlavím bol zakázaný a trestalo sa to vyhodením z liečenia. Každý večer sme mali vymedzený čas na písanie denníka, ktorý slúžil na zhodnotenie dňa a komunikáciu s terapeutom skupiny. V denníku som opisoval svoje pocity, myšlienky a plány do budúcnosti. Mobilný telefón sme mohli mať v čase od 15:30 do 20:30, pretože bol zákaz návštev a aspoň takýmto spôsobom som mohol komunikovať s rodinou a priateľkou. Snažil som sa dodržiavať režim. Dobre som jedol, spal a každý deň som cvičil.

Pozrieť sa dovnútra

Na izbe sme boli štyria a s chalanmi sme si vzájomne pomáhali. Začal som sa viac starať o svoje vnútro, vážiť si maličkosti. Mal som aj ťažšie dni, noci ktoré som nespal, myšlienky na odchod, abstinenčné príznaky, ale zvládal som to.  Počas liečby som zistil ako výrazne ovplyvňuje človeka naše detstvo. Postupne som sa naučil mať rád samého seba a hlavne si odpustiť. Často som po večeroch meditoval, rozprával sa so svojim vnútrom a ďakoval, že som živý a zdravý.

„Keď máme z niečoho strach, tak to je znamenie, že to potrebujeme urobiť“

Počas liečby som si splatil väčšiu časť svojich dlhov a finančne som sa stabilizoval. Zároveň som plánoval budúcnosť a zdokonaľoval svoj nový projekt. Prestal som sa ľutovať a začal som konať. Môj život výrazne ovplyvňoval strach  z odhalenia a nekonečný kolotoč klamstiev. Prestal som sa vyhýbať ťažším rozhovorom, začal som hovoriť pravdu a tieto rozhovory ma pomaly posúvali a začal som naberať silu. Vystúpenie zo svojej komfortnej zóny je začiatok zmeny. Naučil som sa prijať zodpovednosť za svoje skutky, prijal som konštruktívnu kritiku  a pokoril sa pred svojou chorobou.

Čo robím a ako sa cítim dnes?

Momentálne plynie tretí mesiac po mojej liečbe a už pol roka abstinujem. Nepijem, nehrám a cítim sa ako nový človek. Do mojich očí sa vrátila iskra a teším sa na každý deň, ktorý môžem prežiť s čistou hlavou. Behám, cvičím, otužujem a pracujem na svojich snoch. Čaká ma možno ešte viacero nepríjemných rozhovorov, ale už sa nebojím nikomu smelo pozrieť do očí a povedať pravdu a to je oslobodzujúce. Som sám sebou. Život v abstinencii je krásny a pokorne si ju strážim. 

novy zaciatok dalsomto

Spravil by si teraz s odstupom času niečo inak? 

Nič neľutujem, myslím si, že všetko je tak, ako má byť. Nie som dokonalý, prišiel som na to, že cesta je cieľ a mám sa rád taký, aký som. Ja som to proste potreboval zažiť, aby som sa stal lepším človekom. Mrzí ma len jedna vec, ako veľmi som ublížil svojim rodičom…

kým budem nažive, tak sa o nich budem starať a dávať im veľa veľa lásky. Každému kto si prečítal tento článok odkazujem, že z každého problému existuje cesta von, stačí urobiť prvý krok. M.

„Nemusím hneď zmeniť celý svet, stačí spraviť každý deň jeden krok“.

#DALSOMTO

Okrem kvalitného obsahu máme aj eshop s kvalitnými produktami, tak pre amatérskych ako aj pre profesionálnych športovcov.

regenerujem balenie lymfodrenáž

Regeneračné nohavice pre športovcov

Klubom a hráčom ponúkame možnosť nadštandardnej regenerácie vďaka masážnym nohaviciam a chladiacim návlekom. Zabudnúť nemôžeme ano na futbalové chrániče, ktoré vytvoríme presne podľa tvojich predstáv. 

futbalove chranice s vlastnym dizajnom

futbalové chrániče s vlastným dizajnom

Chrániče s vlastným dizajnom #DALSOMTO

Podsty

Komentáre

Comments are closed.