Dá sa považovať analýza svojho videa zo zápasu za individuálny tréning? Akí činnosti ako brankár sleduješ okrem samotných zákrokov?
Samozrejme a u mňa je to veľmi dôležitá súčasť tréningu a prípravy. Ešte v Karvinej s trénerom Braňom Rzeszotom sme mali videoanalýzu niekoľkokrát týždenne, vždy sme riešili môj výkon z posledného zápasu a pripravovali sa na ten ďalší. Sledovali sme svetových brankárov. Hlavne ich pohyby a postavenie v bráne počas rôznych herných situácií. Takisto sme sledovali hráčov súpera, útočníkov a ich prednosti. Veľmi mi to pomáhalo a posunulo to moju výkonnosť na vyšší level.
Niekedy má brankár dva famózne zákroky za zápas a je hviezda, inokedy chytí desať šancí a potom zaváha pri jednej šanci a ľudia ho hneď kriziujú. Podľa čoho si sám vyhodnotíš či si mal dobrý alebo zlý zápas?
Psychika športovca

Branislav Rzeszoto – MFK Karviná
Chyby patria k futbalu, kľúčová je reakcia.
Čo ti pomáha pred majstrovskými zápasmi sa dostať do pohody? Moja príprava na zápas začína už deň pred, resp večer pri zaspávaní. Je to vizualizácia zápasu, predstavujem si čo najlepší a najreálnejší obraz zajtrajšieho zápasu a svojho výkonu. V deň D to už je predzápasvá rutina. Ľahká rozcvička, dobrá strava, poobede si dám krátky (20-30minútový spánok), neskôr si pripravím svoju “nepriestrelnú” powercoffee. Hudba samozrejme nesmie chýbať. Mám svoj playlist pesničiek, ktoré ma správne naladia. Tesne po príprave sa už s nikým nerozprávam, dám slúchadlá do uší a idem sa rozcvičiť. Vyrolkujem sa a zhruba 50min pred výkopom idem von na rozcvičku. Aký dôležitý je proces regenerácie pri zvýšenej záťaži v podobe individuálneho tréningu? Pri zvýšenej záťaži by sa malo dbať na proces regenerácie ešte viac, ale ako som už spomínal, sú to spojené nádoby. Hráči sa musia vzdelávať, naučiť sa počúvať a hlavne poslúchať svoje telo a takisto komunikovať s ľuďmi, ktorí sú v danej oblasti ozajstnými odborníkmi.

Kryokomora. Terapia chladom


Patrik v nohaviciach @regenerujem
Herné zručnosti futbalového brankára
Pri centrovaných loptách je najdôležitejšie postavenie. V tomto mi veľmi pomohol práve Braňo Rzeszoto, s ktorým sme na tom detailne pracovali veľmi dlhú dobu. Tiež mi dodal aj zdravé sebavedomie, aby som sa nebál stáť vyššie. V praxi mi to pomohlo stiahnuť niektoré centre, ktoré by som za iných okolností nikdy nemal alebo by som do nich ani nešiel. Ná prácu nohami sa dnes u brankárov kladie čoraz väčší dôraz, vidíme to pri najlepších tímoch, ktoré chcú hrať moderný futbal. Či už Barcelona s Ter Stegenom, Man City s Edersonom alebo Liverpool s Allisonom Beckerom v bráne predvádzajú krásny futbal. Aj keď som odmalička počúval, že mám veľkú výhodu a výbornú kopaciu techniku, v tomto vidím ešte rezervy a stále je na čom pracovať. Práve spomínaní svetoví brankári sú pre mňa inšpiráciou.

S Martinom Dúbravkom na návšteve v Newcastli
Asi najdôležitejším faktorom je schopnosť čítania situácie v hre, predvídania a anticipácie pohybu hráčov. Keď ide do tuhého a ja nestojím na správnom mieste tak môžem mať výskok ako svetový rekordér loptu budem loviť aj tak zo siete. Naopak ak stojím na správnom mieste obrazne povedané stačí mi aj menšia úroveň fyzických schopností na to aby som loptu chytil. Z analýzou môjho postavenia a jeho zlepšovaním mi pomáhal práve tréner Rzeszoto. Samozrejme musíš mať sebadôveru v tom čo ideš robiť atď…
Názor Mateja Halaja, Patrikovho osobného trénera Čo sa týka fyzickej stránky najdôležitejšie je pre brankára aby bol čo možno najrýchlejši a vedel sa poriadne odraziť. Predpokladom toho je vysoká úroveň silových schopností. Nemyslím tým, že by mal brankár vyzerať ako kulturista ale to, že máte 80 kg neznamená, že nemôžete drepnúť cez 150 kg. Je to však obšírna téma, ktorá sa nedá vysvetliť v jednom odstavci. Ďalej sú veľmi dôležité koordinačné schopnosti ako reakčná rýchlosť a priestorová orientácia. Spomínané schopnosti sa dajú cieleným tréningom a správnym drillom zlepšovať. Pozitívne je že ich vieme dokonca testami odmerať a teda môžem analyzovať či tréningom zvyšujem tieto parametre alebo nie a či ide forma alebo musíme ubrať z objemu.
Ako si reagoval na situácie, keď si vypadol zo zostavy?

Vďačnosť, úsmev, káva.

Ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach. Ďakujem-e.