fbpx

koľko stojí týždeň v Libanone? #dalsomto

Share

Kto rád cestuje dajte ruku hore.

 

To ste ma milo prekvapili. 🙂 V tom prípade je pre vás Libanon “must see” krajina, ktorá zrejme neupúta veľkosťou na mape, ale za to tam môžte vidieť a zažiť niečo unikátne a špeciálne. Ja som žil polroka v hlavnom meste Bejrút, ktoré bolo počas rôznych nepokojov 7 krát zničené a znovu postavené (nie počas môjho pobytu) Otázku: “Je tam draho?” dostávam veľmi často. Odpovedám: “Lacno tam určite nie je.” S “all inclusive” Egyptom zo Sliača sa cenovo porovnávať určite nemôže, ale tým čo Libanon ponúka ho prevýši niekoľkonásobne. Všetci však chceme vidieť a spoznávať nové krajiny, ale nie za cenu toho, aby sme si museli pred dovolenkou zobrať úver na 30 rokov. 🙂 Skúsime si načrtnúť na koľko by mohlo vyjsť 7 nocí v hlavnom meste tejto magickej krajiny. Budeme kalkulovať cenu na osobu v štvorčlennej skupine, ktorá bude cestovať. 

 

Letenka

Najlepší počiatočný bod je Viedeň. Bohužiaľ nevyhnete sa prestupu, ale nie je to nič dramatické. Prestupovať budete buď v Istanbule alebo Belehrade, v závislosti od leteckej spoločnosti. Najrýchlejšie sa dostanete spoločnosťou Air Serbia, s ktoru let vrátane prestupu(čas od nástupu do lietadla vo Viedni a vystúpenia v Bejrúte) trvá menej ako 6 hodín. “Dragi putnici, dobro večer, dobro došli.” Mimochodom AirSerbia príjemne prekvapila tým, že na tejto trase ponúka skvelú cenu a rýchly let, ale služby sú lepšie ako u vyslovene “low cost” spoločností. Ďalšie možné spoločnosti pre tento trip sú Turkish Airlines a Pegasus Airlines s prestupom v Istanbule. Cez Istanbul trvá let do Bejrútu aj s prestupom okolo 8 hodín.

Letenku si treba “booknuť” s aspoň dvojmesačným predstihom, aby ste sa dostali na cenu pod 300 eur. Samozrejme čím skôr tým lepšie, takže keď si to dobre naplánujete, môžte letieť za 200-220 eur. Keďže ideálna situácia nastane málokedy, do našich výpočtov budeme rátať so sumou 250 eur.

 

Transfery

Doletíte do cudzej krajiny Arabského sveta, kde nikoho nepoznáte a nemáte šajnu o cenách a pomeroch v krajine. Ak niekto dokonale dokáže využiť nevedomosť a dôverčivosť ľudí, tak sú to taxikári. Poučte sa z mojej skúsenosti a neskočte do prvého taxíka, ktorý na vás vytrubuje. Napríklad za odvoz z letiska do hotela si neváhajú vypýtať aj 30 eur s komentárom “gut prajs, maj frend”. Ak si chcete radšej zájsť na večeru ako dotovať prefíkaných obchodníkov, určite si pred odchodom stiahnite aplikáciu UBER, ktorá je v tejto krajine najtransparentnejšia, najbezpešnejšia a za najlepšiu cenu. Z letiska sa s UBER-om odveziete k vášmu hotelu za nie viac ako 12 eur. Na osobu nás to vyjde 3 eurá.

Na pozretie hlavných “pointov” Bejrútu by vám mali stačiť dva dni. Počas behania po meste odporúčam takisto používať UBER, pretože jazda vlastným autom a neustále hľadanie možností parkovania vás bude stať kopu nervov, času a nič tým neušetríte. Samozrejme veľakrát sa môžete presunúť po svojich, veľakrát je to rýchlejšie ako taxík. Mimochodom, minimálna sadzba pre UBER je 3 eurá. Deň behania po meste taxíkmi vás nebude stáť viac ako 10 eur na osobu.

Najväčšie krásy Libanonu sú však mimo Bejrútu a vy ich musíte vidieť. Je množstvo ľudí tzv. taxi-sprievodcovia, ktorý vás na tie miesta radi vezmú. Má to však dve nevýhody: 1. Nie ste sám sebe pánom. 2. Za celodenný trip zaplatíte 100 eur a viac. Požičanie skútra by som takisto úplne vylúčil, pretože sa chcete vrátiť živý a zdravý. Najlepším riešním teda bude požičanie auta. Predtým si však zahrajte pár misií v GTA, aby ste nasali atmosféru premávky v Libanone. 🙂 Na prvý pohľad sa môže zdať šoférovanie veľmi rizikové, ale keď sadnete za volant pochopíte, že to nie je až také zlé.  Vyskúšal som si to na vlastnej koži a mám pocit, že najdôležitejšie je byť v strehu a neustále trúbiť pri akejkoľvek situácií. Nikto sa na vás za to nebude hnevať, práve naopak, zatrúbia tiež a usmejú sa.

Obrňte sa však trpezlivosťou, lebo v aute budete sedieť dlho v porovnaní s prekonanou vzdialenosťou.  Dopravným zápcham sa nevyhnete, ale iná možnosť nie je, takže dobrá hudba a príjemná spoločnosť v aute je nevyhnutná. 

Spoločností na prenájom auta je neúrekom. Pri rozhodovaní si určite prečítajte komentáre a hodnotenia od zákazníkov na tripadvisor alebo google. Sú firmy, ktoré vám dajú auto aj bez depozitu, ale zvyčajne musíte zaplatiť 200-300 dolárov, ktoré vám potom samozrejme vrátia. Na dôveru sa nespoliehajte a do detailu si nafoťte každý cm2 auta, na ktorom budete jazdiť, pretože pri odovzdávaní auta, sa vám to môže hodiť. Za 30 eur na deň môžete mať napríklad Hyundai Accent a jemu podobné autá. Cena benzínu cca 80 centov za liter je veľmi priateľská a v porovnaní s ostatnými výdavkami na vašom tripe bude táto položka zanedbateľná. Cena na osobu za auto, benzín a parkovanie bude na deň 12 eur.

Bývanie

Toto je položka, ktorá môže rozpočet stabilizovať alebo totálne rozhádzať. Môžete si dopriať luxus o akom sa vám nesnívalo, ale za ceny, z ktorých sa bežnému Slovákovi zatočí hlava. Vychádzam z predpokladu, že tento článok nečíta Boris Kollár, ale taktiež niekto, kto chce spať v spacáku v nebezpečnej štvrti, len preto aby ušetril pár eur. V Bejrúte je viacero pekných oblastí kde sa môžete bez strachu prechádzať po uliciach 24 hodín denne. Ja som si veľmi obľúbil štvrť s názvom “Hamra” a objektívne si myslím, že je to najlepšia oblasť pre váš hotel. “The Mayflower hotel” by mohol byť jednou z možností. 7 nocí v XXL izbe pre 4 osoby stojí v závislosti od dátumu okolo 600 eur, čo je veľmi dobrá cena vzhľadom na lokalitu a vybavenie izieb. V cene sú dokoonca zahrnuté aj raňajky formou švédskych stolov. Na osobu teda kalkulujeme cenu 150 eur.

Strava

Tu platí to isté čo pri ubytovaní. Jedno jedlo vás môže stáť 6, ale pokojne aj 60 eur a dostanete “porci jak pro vrabce”. Určite odporúčam vyskúšať aj luxusnejšie reštaurácie, ale takisto musíte ochutnať aj originálny “street food”. Za chutné libanonské jedlá v pekných reštauráciách zaplatíte 10-15 eur za porciu, ktorá bude väčšia na akú ste zvyknutí. Za európske “pasty” a pizze si pár eur priplatíte, ale nie až tak výrazne. Raňajky máte v cene ubytovania, takže si nemusíme hovoriť, ako sa na nich máte najesť.:) Supermarkety sú na každom kroku a určite nie je na škodu spraviť si nákup a sem-tam si povedzme obed alebo občerstvenie na trip prirpaviť na izbe. Ak budete sedieť dvakrát denne v reštauráciách v prvom rade vám to nabúra časový a v neposlednom rade finančný harmonogram. Do budgetu 20 eur denne sa viete pohodlne vmestiť aj s večernou vodnou fajkou v normálnom režime bez nejakého výrazného šetrenia a zároveň o nič neprídete.

No tak koľko to teda budeeee? 

Letenka + transfery letisko, taxík po meste + požičanie auta, benzín,parkovanie + hotel + strava = 250 + (2×3 + 2×10) + (5 x 12) + 150 + (7×20) = 626 eur

Výsledná cena 626 eur je môj odhad na základe vlastných skúseností v krajine. Za ideálnych okolností a škrtnutím pár položiek by ste sa určite dostali aj na 500 eur a stále by ste mali pekný výlet. Spominaných 626 eur na 8 dní (7 nocí) bude stačiť, aby ste sa necítili ako v utečeneckom tábore, ale ako na dovolenke. V tejto cene samozrejme nie je zahrnuté vaše vreckové a vstupy na rôzne výlety a atrakcie ktorých je v Libanone neúrekom. O tom koľko stoja a čo všetko by ste mali vidieť si povieme v ďalšom článku. Ciao #dalsomto

 

M.

Komentáre

Leave A Reply