fbpx

Fortuna liga? Zmiešané pocity

Share

Bol som preč viac ako štyri roky. Posledný ligový zápas som odohral v Senici(2014), ktorá vtedy mala v mužstve aj nejakých Slovákov. Veľa sa zmenilo k lepšiemu, no tiež veľa vecí ostalo na bode mrazu. 

Späť vo Fortuna lige

Čoraz viac klubov pochopilo, aký dôležitý je marketing a venujú mu väčšiu, ale stále nedostatočnú pozornosť. Taktiež Fortuna liga ako taká má stále viac a viac aktivít a snahy prilákať ľudí na štadión. Husté TV odvádzajú skvelú prácu. Kvalitné video z každého zápasu, to klobúk dole. Je pravda, že na komentátorsku stoličku často sadne náhodny okoloidúci, ale kašlať na to. Well done.

Nové štadióny

Vybudovali sa pekné štadióny a pribúdajú ďalšie. Druholigové Pohronie, City Arena. Taktiež v Bratislave, aspoň podľa fotiek to vyzerá, že skutočne nejaký štadión bude. Ďalšie rekonštrukcie a výstavby sú naplánované a to je dobrý signál pre všetkých zainteresovaných. Domovský stánok Dunajskej Stredy som schválne ešte nespomenul, pretože je o level vyššie oproti ostatným. Samotný štadión spĺňa tie najprísnejšie kritéria. Tamojší futbal ide dopredu míľovými krokmi a nezdá sa, že by im niekto na Slovensku stačil. Môj osobný tip je, že najneskôr v sezóne 2020/21 získajú titul. Keď k tomu pridáme atmosféru, ktorá je na štadióne počas zápasu, je to oslava futbalu. To je ten zápas, o ktorom snívaš ako mladý futbalista. 

Umelá tráva

Ďalšie pozitívum je vyhrievanie na štadiónoch. Niekedy nepredstaviteľná vec, no 8. decembra sme v Podbrezovej odohrali zápas na živej tráve a nie hociakej. Máme najlepší trávnik v lige. Keď je reč o trávnikoch, neviem sa dočkať dňa, kedy budú mať všetky mužstva prírodnú trávu bez výnimky. Verím, že sa nikdy nedostaneme do bodu, kedy bude ekonomika a vypočítavosť určovať povrch, na ktorom sa má futbal hrať. Ukážte mi hráča, ktorý si vyberie umelú trávu pred prírodnou. Taký neexistuje. Prípravu nejako vydržíme, ale nenúťte nás na tom hrať aj zápasy. Hráč má však len minimálne právo niečo povedať, ak vôbec.

Prípravu nejako vydržíme, ale nenúťte nás na tom hrať aj zápasy.

Stávkovanie

Sú však aj veci, ktoré úplne nie sú tip top. Téme tipovanie vo futbale som sa už venoval viackrát. Problém je reálny, urgentný, väčší ako si myslíme, pretože sa všetko tutlá a kryje pred verejnosťou, čo je logické. Pohybujem sa však v tomto prostredí a je to vec, na ktorú sú náchylní hlavne mladí ľudia, ktorí si časom môžu vybudovať závislosť a tá zničí život im a rozvráti rodinu. Nedávna kauza ovplyvňovania v našej najvyššej súťaži tomu tiež moc nepridala.

Nulová prevencia

Chytať “previnilcov” je potrebné, ale to je už len ten posledný krok v procese, na začiatku ktorého by mala byť prevencia. Hrám futbal od šiestich rokov, teraz mám 27 a nikto nikdy zo zväzu, vedenia ligy, klubu alebo v škole nepovedal o tom na čo si dať pri tipovaní pozor, prípadne koho vyhľadať keď má človek skutočný problém. To čo sme si zasiali, resp. nezasiali, teraz žneme tak, že chytáme previnilcov a tešíme sa z toho, že sme “očistili” futbal. Too late. Následky zanedbania prevencie, či už u mladých športovcov ale celkovo mladých ľudí budeme ešte sledovať roky. Súčasný stav je taký, že zväz sa skutočne snaží a zdá sa, že to do rúk zobrali tí správni ľudia.

Money talks

Neviem však pochopiť ako môže rešpektovaná futbalová osobnosť, s prepáčením za výraz, nič výstižnejšie ma nenapadlo, šaškovať v sérií televíznych reklám pre stávkovú spoločnosť bohyne víťazstva. Taktiež neprekusnem najnovší spot od stávkovej spoločnosti bohyne šťastia, ktorá to z marketingového hľadiska spravila brilantne, no čudujem sa, že samotní hráči a ľudia zo zväzu pristúpili na natočenie klipu odkazujúceho na kauzu, po ktorej z trénerskej stoličky odstúpil náš najúspešnejší tréner.

Kde majú hrať Slováci ak nie na Slovensku?

Späť k futbalu. Verím, že hneď potom ako z ligy zmizne umelá tráva, bude nastavený počet cudzincov, ktorí môžu v jednom zápase nastúpiť, resp. byť na súpiske. Nie preto, že by som všeobecne niečo proti legionárom mal. V niekoľkých kluboch a štátoch som si mohol vyskúšať ake je to byť “cudzí”. Bez zahraničných to samozrejme nejde, pretože zvyknú byť nositeľmi kvality a môžu priniesť niečo, čo domácim hráčom chýba. Vtedy je to správne vyvážené.

Keď sme hrali proti Slovanu, jediným Slovákom bol brankár Dominik Greif. Neviem ako by som sa na to pozeral, keby som bol v akadémii klubu z hlavného mesta, kde sa slovenské občianstvo zdá byť na obtiaž. Súčasná situácie hovorí jasnou rečou: “Ak nie si brankár a chceš hrať ligu, u nás to nebude.” Na druhej strane po dlhých rokoch zložili tým, ktorý vyhrá titul a ak postúpia do Ligy Majstrov, tak budeme všetci ticho.

Aké opodstatnenie má ale 19 cudzincov v kádri Záhorákov a 18 v kádri Trenčína, netuší zrejme nikto. Kde majú tí všetci mladí hrať, ak nie v kluboch, ktoré sú ustálené v najvyššej súťaži, no nemajú najvyššie ambície?  Prečo sa sťažujeme, že na futbal chodí málo ľudí? Ako môže nejaký Slovák úprimne fandiť klubu, z ktorého súpisky hráčov vie vysloviť dve mená? 12 klubov zamestnáva 132 cudzincov. 

Česká liga a jej progres

Limit na cudzincov v krajine nie je nič výnimočné a nič ofenzívne voči legionárom. Kde zlyháva zdravý rozum a spoločný cieľ – rozvoj slovenského futbalu, tam by mali veci ísť príkazom. “Bratia Češi” nám v mnohých smeroch ukazujú ako sa majú a dajú veci robiť. Nepotrebujú na to ani zákony. Česká liga šla v posledných rokoch raketovo hore po všetkých stránkach. Dosiahli v týchto končinách niečo nevídané. Víťaz ligy postupuje priamo do Ligy Majstrov a o svoju šancu sa ešte pobije druhý tím tabuľky. Dá sa to aj s domácimi hráčmi. 16 tímov zamestnáva 99 cudzincov, z ktorých je 26 Slovákov.

 

Triezvy pohľad na svet

Na jednom jesennom zápase bol okolo hlavného rozhodcu taký alkoholový opar, že by sa zaň nemusel hanbiť ani Števo z Kokšo Bakše o štvrtej ráno na miestnej diskotéke. Ja by som mal v takom stave zrejme problém so základnými motorickými funkciami. On odpískal zápas. Nie na dedine, kde je to bežné. Odpískal ligový zápas. Aby sme sa pochopili, že to nie je žiadny preklep, napíšem to ešte raz. Ligový zápas. Najsmutnejšie na celej veci je, že keby sme funkcionárom, ktorý môžu konať vo veci, dali tri možné mená ktorý to mohol byť, som presvedčený, že by sa zhodli by na jednom mene. Všetci o tom vedeli a nebolo to prvýkrát. Tak o čom je to? 

Je naša, tak si ju vážme

Mám z toho celého zmiešané pocity. Samotný futbal a hráčska kvalita znesie oveľa prísnejšie kritéria ako prostredie a podmienky v ktorých sa hrá. Myslím si, že z pozície hráča mám právo chcieť, aby človeku, ktorý píska zápas nebránil v triezvom uvažovaní alkohol a aby som na ihrisku mohol použiť aj slovenský jazyk. Toto je naša liga, iná nebude. Máme zaujímavú súťaž, o ktorú prídeme ak si ju nebudeme vážiť a patrične chrániť.

Ak aj tebe záleží na slovenskom futbale, zdieľaj prosím tento článok na sociálnych sieťach. Ďakujem.

Podsty

 

Komentáre

Comments are closed.