fbpx

Ako prestúpiť vo futbale? Pravidlo 20/80

Share

Snaha je základ, no rozhodne nie všetko. Univerzálne pravidlo 20/80 pre život platí rovnako aj vo futbale. 20% tvojej činnosti ti prináša 80% výsledkov. Miestami je to možno až 10/90. Je teda dôležité, aby tvoja snaha smerovala k 20% percentám dôležitej činnosti, inak to bude len hádzanie hrachu na stenu.

Čo tým myslím?

Príklad 1: Máme spoločný tréning s tímom kde všetci robia to isté. Po tréningu ostanem 15 min a trénujem hlavičkovanie. Práve týchto 15 minút mi prinieslo to, že vyhrám 70-80% hlavičkových súbojov. Samozrejme napomáha k tomu aj moja výška, ale ostatné je potrebné natrénovať. Hra hlavou u stopéra je veľmi dôležitá a stačilo pár minút týždenne, aby som sa zdokonalil.

Príklad 2: Ak si útočník, som presvedčený, že 15 minút intenzívneho zakončovania na bránu 3-4 krát do týždňa ti prinesie 15 gólov za sezónu. 15 minút je nič v porovnaní s každodenným spoločným tréningom trvajúcim 90+minút, ale práve to ťa môže posúnúť na úplne iný level.

Z každého trochu

A tak ďalej môžme ísť po každej pozícii a po každom aspekte hry. Všetko sa dá zlepšiť. Keď na niečom pracuješ individuálne, maximalizuješ tým trénigový čas a výsledky, pretože si za 10 minút vieš dať o stenu 150 prihrávok, ktoré by si inak spravil za dva tréningy. Samozrejme futbal je kolektívny šport, ale v kombinácií s dobre naplánovaným individuálnym tréningom ťa to posunie na iný level.

Choď po detailoch, hľadaj svojich 20% a vytrvalo na tom pracuj.

Pýtaj sa

Ak si si nie istý na čo by si sa mal sústrediť, opýtaj sa ľudí okolo seba, ktorí ťa poznajú a videli ťa hrať. Na rôznych pozíciách “pradávajú” hráča odlišné činnosti. Kedy a na ktorej pozícii si hráč bude môcť na konci sezóny vyberať z ponúk ostatných klubov?

Spoľahlivý stopér smerom dozadu, ktorý vie konštruktívne rozohrať loptu a dá 4-5 gólov za sezónu.

Stredný defenzívny záložník, ktorý vyhrá viac ako 65% súbojov a má 90% úspešnosť prihrávok.

Skvele fyzicky prirpavený krajný obranca/záložník, ktorý vie obísť hráča 1v1 a má za sezónu viac ako 5 asistencií/gólov.

Stredný ofenzívny záložník, s dobrou strelou a “smrtiacou” prihrávkou medzi stopérov. Ak vie kopnúť štandartku, o to lepšie.

Útočník, ktorý vie hrať chrbtom k bráne a dá za sezónu minimálne 10 gólov sa vystrelí na mesiac.

Brankár? Mal by niečo chytiť, ale predali sa už aj takí čo nechytili ani chrípku. Asi najdôležitejšie je, aby bol osobnosť, autorita a vedel si zorganizovať obranu pred sebou, potom nemusí chytať. Hra nohou je veľkou výhodou.

Žolík. Niektorým hráčom vyslovene škodí hrať celé zápasy, ale stačí im pár minú aby dali gól. Napríklad svojho času Chicarito v Man United. Keď si “žolíik” modli sa aby boli skauti práve na tom zápase, ktorý rozhodneš.