fbpx

Koncept ideálneho športovca? Pravda alebo nezmysly? Teória vs prax

Share

Tento článok píšem pre športovcov do 25 rokov. Po tom veku, možno už aj o trochu skôr máš vo futbale svoje meno, nálepku, ktorú si za predchádzajúce roky získal. Čo sa o tebe do tohoto veku hovorí, už potom s veľkou pravdepodobnosťou nezmeníš. Ak chceš, aby sa o tebe šírili informácie, ktoré tvoju cenu dvíhajú a nie naopak, pozorne čítaj.

Teória vs prax

Obecne je nejaký koncept “príkladného športovca”, ku ktorému ťa tréneri smerujú. Dodržuj správnu životosprávu, na tréningu makaj, po tréningu si pridaj. Nepodceň regeneráciu a staraj sa o svoje telo. Večer snívaj a cez deň na tom makaj. Fakt je ten, že ti najväčšie úspechy žnú tí, ktorí robia veci inak.

Každému, kto sa nejaký ten piatok v športe pohybuje je jasné, že polovica vecí, ktoré nám hovorili a ktoré sme museli robiť nefungujú a nemajú s výkonom absolútne nič spoločné. Zažil som hráčov, ktorí fajčili krabičku denne a boli na tom kondične najlepšie. Zažil som hráčov, ktorý mali počas sezóny normu dvakrát týždenne sa zostreliť. Tiež som videl pupkáčov, ktorí boli napriek evidentnej nadváhe najlepší na ihrisku. 

Tak kde je pravda? 

Pred zápasom je najdôležitejšie sa vyspať, no niektorí šampióni pred veľkými zápasmi spia maximálne dve-tri hodiny, pretože predzápasový stres im viac nedovolí. Plzeň dosiahla historické úspechy, ktoré pramenili v prvom rade z hráčskej kvality a v nesposlednom rade z “teamspiritu”, ktorý sa formoval najmä po večierke, čo by bol podľa učebníc, médií a ľudí jeden z najväčších prešľapov športovca.

Tímové športy a zvlášť futbal sú špecifické. Veda môže fungovať povedzme vo vytrvalostných športoch, no vo futbale o úspechu a neúspechu rozhodujú okolnosti, ktoré nemáš šancu v laboratóriu nasimulovať. 20 hráčov, ktorí tvoria jeden tím, je živý organizmus. Jediná istota je, že všetko sa vždy mení, nič sa nedá predpokladať a teda najdôležitejšie bude správne na situáciu reagovať.

Jediná istota je, že všetko sa vždy mení, nič sa nedá predpokladať a teda najdôležitejšie bude správne na situáciu reagovať.

Z pohľadu hráča je však v tvojom záujme držať sa konceptu “správneho športovca” a občas robiť aj také veci, aj keď už teraz vieš, že ti budú nanič. Ber to ako investíciu do budúcnosti, do svojej kariéry a nepozeraj sa na to ako na nezmyselné povinnosti.

Vypočuj si všetko, čo ti hovoria, no potom sa rozhodni podľa svojho pocitu. Nerob veci len preto, že by sa mali robiť.

Čo z vecí, ktoré sa “majú” robiť sú nezmysly? Preťo by si ich aj tak mal robiť? Úspech sa nerodí cez noc, ale neúspech áno. Všetko vysvetlím v článku, ktorý uverejním vo štvrtok 9:00.

Update: Vycestovali sme na sústredenie do Turecka, tak pre nedostatok času musím pokračovanie o pár dní odložiť, díky za pochopenie.

Aká je tvoja charakteristika príkladného športovca? 

Podsty

Komentáre

Comments are closed.