fbpx

Profesionálna futbalistka Patrícia Chládeková: “Chcela som lepšie podmienky, tak som putovala po Slovensku.”

Share

Volám sa Paťa a mám  21 rokov. S chalanmi som začala hrať, keď som mala sedem. Moj učiteľ nemčiny bol tréner v Podbrezovej a nejak ma so spolužiakmi nalákali na tréning a mne sa to zapáčilo. Aj preto som neskôr išla na športovú školu. 

Na strednej som začala hrávať v Selciach za ženy. Časom som chcela trénovať viac a mať lepšie podmienky, tak som putovala po Slovensku. Rok v Michalovciach, rok v Trnave a strednú školu som nakoniec dokončila v Bardejove. 

Na 6 mesiacov som sa opäť vrátila do Banskej Bystrice, odkiaľ sa mi podarilo odísť do Švajčiarska. Po pol roku som zakotvila v Nemecku, kde už hrám druhú sezónu, ako profesionálna hráčka, čo na Slovensku nie je možné. 

Ženský futbal napreduje každým rokom. V niektorých krajinách míľovými krokmi, v iných centimetrovými. Mňa zaujímalo, v akom stáve sa nachádza ten slovenský. Na rozhovor som si prizval rodáčku z Brezna, sympatickú brankárku Paťu Chládekovú, ktorá hrá futbal profesionálne v nemeckom klube a tiež je súčasťou nášho reprezentačného mužstva.

Je možné byť na Slovensku futbalovou profesionálkou? 

Neviem o tom. Viacej klubov sa snaží, ale nemajú na to prostriedky. Myslím, že oficiálne nemá žiadna hráčka profi zmluvu.

Ako sa u nás posunul ženský futbal za posledných päť rokov? 

Určite smerom hore. Organizujú sa rôzne tréningové kempy, kde chodia baby z reprezentácie, čo je veľmi zaujímavé najmä pre mladé hráčky. Taktiež sa rozširujú ligy. Ženy a juniorky už majú vlastnú súťaž, lebo v minulosti to tak nebolo.

Je reálna šanca, aby o ďalších päť rokov boli už aj medzi ženami profi kluby? 

Potenciál tam je, záleží, ako sa k tomu postavia zväz a sponzori.

Prečo nie je viac žien – futbalistiek? 

Pretože napríklad u nás ľudia ani netušia, že existuje nejaká ženská liga. Pár slov možno zachytili o repre, to je tak všetko. Väčšinou báby s futbalom prestanú, keď idú na strednú školu, čo je veľká škoda. Nevidia perspektívu v rámci krajiny a teda ak sa tým chce človek živiť, musí ísť do zahraničia a s tým je ťažké skĺbiť štúdium a celkovo život.

Kde v Európe je najväčší “boom”? 

Škandinávia, Holandsko, Nemecko, začalo aj Taliansko a samozrejme Anglicko.

V čom je ženský futbal odlišný od mužského? 

Je menej agresívny a pokojnejší, ako by si mnoho fanúšikov prialo.

Vzdelávajú sa tréneri v ženskom futbale inak? 

Nie, absolvujú rovnaké školenia ako tréneri v mužskom futbale. Ženy potrebujú len trochu iný prístup, nie je to s nami také jednoduché. Po futbalvoej stránke je to rovnaké.

Kde sa môže dievča prihlásiť na futbal? Musí hrať najskôr s chalanmi? 

Áno, každá baba najskôr začína s chalanmi. Hrá s nimi aj zápasy. V pätnástich rokoch to už nie je možné a žena musí hrať v čisto ženskom tíme a s chalanmi môže už len do kina(poznámka redaktora:)

– – –

Kde sa nachádza naša repre v porovnaní so svetom? 

Aktuálne na 45. mieste. Na majstrovstvá sveta sme nasadzované v štvrtom koši z piatich, takže dostaneme len jedného slabšieho súpera do skupiny.

Ako vyzerá tvoj tréning v posilke? 

Využívame cvičenia na mobilitu, TRX a prevažne pracujeme s váhou vlastného tela.

Aký je váš týždenný mikrocyklus?

Nedeľa zápas, pondelok pozáapasový. V utorok je to čisto individuálne, niekto ide behať, niekto do posilky alebo len na masáž. V stredu, štvrtok a piatok opäť makáme naplno a v sobotu máme pred zápasom voľno.


Koľko ľudí sa o vás v klube stará? 

Hlavný tréner, kondičný tréner, trénerka brankárov, manažér, fyzioterapeut a doktorka. Šesť ľudí.

Aká je cena futbalistky na prestupovom trhu?

V rámci Slovenska sú nastavené tabuľkové hodnoty za hráčky, ktoré klub môže žiadať. Rádovo v stovkách eur.

Máme nejaké hráčky v svetových veľkokluboch? 

Brankárka Mária Korenčinová prestúpila do AC Milána a naša kapitánka Dominika Škorvánková je Bayerne Mníchov. To čo sa im podarilo, je obrovský úspech a zároveň veľká motivácia pre nás všetkých .

 

“Všetko sa deje pre niečo.”

-Patrícia Chládeková-

 

Stále mi nejde do hlavy, ako nemôžeme vidieť nevyužitý potenciál kombinácie nežnejšieho pohlavia a najkrajšieho športu. Verím, že už čoskoro uzrie svetlo sveta prvý ženský profesionálny tím aj u nás na Slovensku. Pomôžte zdieľaním článku, možno sme práve položili prvý kameň 🙂 

Podsty

Komentáre

Comments are closed.