fbpx

5 kníh, ktoré by mal prečítať každý športovec

Share

Športovcov, ktorí čítajú v tínedžerskom veku je málo, no rodičov, ktorí chcú, aby ich deti čítali je veľa. Prídu Vianoce alebo narodeniny a dospeláci idú na nákup do kníhkupectva. Keď majú doma futbalistu, kúpia jednu z dvadsiatich publikáciu o Messim alebo Ronaldovi, vďaka čomu ich dieťa už v živote žiadnu knihu neotvorí.

Možno si chceš kúpiť knihu pre seba, ale je ich toľko, že nevieš kde začať. Rukami mi prešli všeliaké publikácie. Na niektorých boli najlepšie prvá a posledná strana. Iné ma inšpirovali a motivovali. Začínal som knihami výlučne futbalovou tématikou a chvíľu mi trvalo, kým som pochopil aké prinosné sú príbehy z iných športov a oblastí života. Jedna pani mala pravdu, keď raz povedala: “Ten, kto číta, sa nemôže dozvedieť menej.” Odporúčam päť kníh, ktoré stoja za prečítanie.

1.Michael Jordan – Život

Vraj nebol nikto taký ako on a nikdy ani nebude. Basketbal ako šport ma až tak neláka, ale zostrihy Jordanovch momentov by som vedel pozerať nonstop. Génius v hre, ktorý bol opakom génia v živote. Popisuje všetko od smrti oca, závisloti k hre a hazardu, cez jeho únik z basketbalu a pokus o karéru v bejzbale, až po jeho vášen v golfe. Prežiješ s ním prvé kolo draftu, dozvieš sa o tom, ako vnímal hru a tiež veľa o jeho víťaznej mentalite. Jedna z najdlhších a zároveň najlepších kníh, aké som čítal. 

2. Jednásť prsteňov – Phil Jackson

Svätý grál medzi knihami. Pre všetkých hráčov, ale hlavne trénerov. Phil Jakscon vyhral ako tréner titul v NBA jednásťkrát. Dokázal skrotiť egá tých najväčších hviezd a naučil ich odovzdať sa pre tím a posunúť vlastné ambície až na druhé miesto. Michal Jordan, Dennis Rodman, Kobe Bryant. Kniha rozpráva fascinujúce príbehy o najväčších športových osobnostiach, ich zdrojoch motivácie a honbe za víťazstvami. Najväčšou hodnotou knihy bolo odhalenie tajomstiev, ktoré Phila doviedli k úspechom, ktoré v basketbale nemajú obdodu.

3. Bruce Lee – Umelec života

Bruce Lee je známy hlavne skrz bojové umenia. Keď som hore spomínal Michaela Jordana v basketbale, Bruce dosiahol niečo podobné v bojových umeniach. Najlepší z najlepších boli jeho študenti a hltali každé jeho slovo. Čo vie len málo ľudí, Lee písal a mal rád filozofiu. V knihe tiež opisuje koncept Jeet Kune Do, ktoré sám vytvoril. Chcel byť ako voda, ktorá nemá žiadny tvar a zmestí sa všade. Vodu nemôžeš zraniť, ale keď sa rozhodne ničiť, nič ju nedokáže zastaviť. Autr knihy do textov zasahoval minimálne a niektoré časti sú ťažké na pochopenie, ale je najlepšia aká o Bruce Lee existuje.

“Keď mám málo peňazí, kupujem si knihy. Keď mi z toho niečo ostane, kúpim si jedlo a šaty.”

― Erasmus

4. Dan Millman – Cesta pokojného bojovníka

Nádejný športovec, ktorý chce dobyť svet stretáva v ťažkých chvíľach svojho učiteľa Sokrata. Zrodenie nového človeka v priamom prenose. Mnohol skvelých poznatkov o tom, ako nás naša vlastná myseľ brzdí na ceste k špičkovým výkonom. Koncept pokojného bojovníka, ktorý Dan Millman vytvoril má odpovede na všetky otázky a problémy mladých športovcov. Príbeh bol neskôr aj sfilmovaný, no kniha je oveľa lepšia. 

5.Tomáš Řepka – Ďekuju

Skvelý stopér, búrlivák na ihrisku aj v osobnom živote. Otvorenosť a úprimnosť s akou Tomáš v knihe rozpráva, je veľmi zriedkavá. V niektorých kapitolách, tak ľutuje svoje hriechy a ubezpečuje všetkých, že sa z toho poučil a zvyšok života chce pracovať na tom, aby všetko odčinil, že by ho pokojne mohli vyhlásiť za svätého. Na moment som tomu uveril, až kým ho v reálnom čase nezatkli za jazdu pod vplyvom alkoholu a za predanie auta, ktoré nebolo jeho. Aj napriek tomu, je najväčším tromfom tejto knihy autentickosť a otvorenosť.

Bonus: I am Zlatan

Futbalista, nefutbalista. Neviem kto a kde Zlatana našiel, ale musel hľadať veľmi dlho. Sú futbalisti a potom je Zlatan. Vecí, ktoré robí na ihrisku a hovorí mimo neho, nedokáže nikto iný. V tínedžerskom veku mal o neho eminentný záujem Arsenal, chceli ho na pár dní vidieť a uistiť sa o jeho kvalitách. On Arsenovi Wengerovi povedal, že Zlatan na skúšky nechodí. Takmer v každom tíme sa pobil a kde prišiel, tam vyhral titul, no na ušatú trofej si nesiahol. Životnú rovnováhu našiel, až keď mu do života prišla Helena, matka jeho detí. V knihe tiež bez servítky opisuje svoje pôsobenie v Bracelone a nezhody s Pepom Guardiolom. 

“Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo.”

― Joseph Addison

Týchto päť, by ti mohlo na nejaký čas stačiť. Potom môžem môžem odporučiť ďalšie. Ak nerád čítaš, možno si len netrafil na správnu knihu. Vyber si aspoň jednu z tých, čo som dnes spomenul, nebudeš ľutovať a ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho na sociálnych sieťach. Díky.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.