fbpx

V akom klube by si mal hrať?

Share

Ahojte. Futbal sa nelíši veľmi od bežného pracovného života. Pracujete vo firme(klube), v ktorej máte šéfa(trénera) a ten má tiež šéfa(riaditeľa). Každý deň pracujete(trénujete) podľa pokynov vášho šéfa(trénera). Ako v živote tak vo futbale, to v akej firme pracujete môže mať veľký vplyv na tvoje celkové napredovanie a hlavne na kvalitu života. Aký klub je pre teba ten správny? Kde budeš najviac napredovať? Ako zaujať lepší klub? 

Ja osobne by som rozdelil futbalové kluby do štyroch skupín. Všetky sú však niečím výnimočné a ani jeden nie je navlas rovnaký, ale vždy majú určité spoločné znaky. Samozrejme bavíme sa o kluboch na úrovni Slovenska, Česka a okolitého zahraničia. Neviem ako to funguje v kluboch ako Manchester United.

1.  Nemá peniaze ani víziu

Spoločnými znakmi takýchto klubov je obmena polovice mužstva kadých 6 mesiacov. Veľký počet mladých “perspektívnych” cudzincov v klube. Zpravidla skompletizujú káder až pár dní pred začiatkom súťaže a niekedy dokonca ho formujú za pochodu.

Miesto na futbalovej mape, kde keby došiel aj Messi, tak za pol sezóny ho nechcú ani v Grécku. V takomto nastavení je to zvyčajne dennodenný boj doslova o prežitie, pretože meškaju výplaty, ale hráči musia niečo jesť a niekde bývať. Prežijú len tí najodhodlanejší a básnicky povedané oddelí sa zrno od pliev. Ak si chceš otestovať koľko vydržíš, tak toto je klub pre teba.

2.Má peniaze, nemá víziu

Na rozdiel od ostatných témov, na hráčov si môžu ukazovať prstom. Väčšinou však právo veta majú nekompetentní ľudia, ktorí si pomýlili pole pôsobnosti. V praxi to vyzerá tak, že selekcia hráčov je na základe mien, aby sa im rýmovali, keď budu robiť klubovú hymnu. Druhým dôležitým aspektom je, aby vyzerali dobre na fotke a taktiež je dôležité aby mali zvučné meno v médiách. Jednoducho žiadny plán, nekoncepčná výmena desiatich hráčov každých 6 mesiacov. Od kategórie číslo jedna sa líšia len veľkosťou rozpočtu.

Kluby tohto typu sú rajom pre futbalových agentov a nočnou morou pre nádejných futbalistov, pretože tento klub zväčša prebije ostatné ponuky. Pre hráčov je to skúška charakterových vlastností ako v prvej kategórií, ale v zlatej klietke.

3.Má peniaze, má víziu

To je klub, do ktorého sa chceš dostať. Každý človek  vie čo má robiť a kde je jeho miesto. Hráči, na ktorých sa tento klub rozohodol stavať, si možno ani neuvedomujú aké šťastie majú,pretože nezažili kluby číslo 2 a 3. Je to však najlepšie, čo sa ti môže prihodiť. Byť súčasťou dlhodobého plánu a mať každý mesiac dobrú výplatu na účte je ideálna kombinácia. 

4.Má víziu, nemá peniaze

Zvyčajne víziu prináša jeden alebo viac ľudí, ktorí sa vyznajú a tých podobný klub len ťažko získa, pretože ich zaplatí lepšie niekto iný. Aj keď všetci máme radi zázraky, v podobných firmách sa aj šikovní ľudia popália. Bez určitého minima peňazí je takmer nemožné presadiť určitú víziu.

Viem, že by ste boli najradšej, keby som fortunaligové kluby rozhádzal do jednotlivých kategórií, ale to by nesplnilo účel. Predsa len spomeniem jeden klub, ktorý sa v rámci Česka a Slovenska najviac približuje popisu kategórie číslo 3. Tým klubom je MŠK Žilina. Pred pár rokmi v klube neostal kameň na kameni a v súčasnosti dokážu získať titul v podstate s dorastom. Žiarivým produktom MŠK je Milan Škriniar.

Aj zo Slovenska sa dá

Chalani ako Škrteľ, Hamšík, Škriniar, Lobotka a v podstate celá slovenská repre sú dôkazom, že aj zo Slovenska sa dostať do veľkého futbalu. Nemyslite si, že oni to mali vždy ideálne. Len malé percento chalanov bolo hneď vo veľkom klube. Zväčša začínali v dedinách alebo malých mestách.

Martin Škrteľ začínal v dedinke Ráztočno

Počas svojej cesty si prechádzali rôznymi obdobiami a niektoré príbehy sú dosova neuveriteľné. To, že to DALI rozhodol fakt, že nech boli akokoľvek dole a zničení, nikdy to nevzdali. Ľahšie by bolo ukázať na rodičov, na trénera na klub, na peniaze, nájsť nejakú výhovorku. Rozhodli sa hľadať chyby najskôr v sebe a tvrdo n nich pracovali a možno práve preto sa im v istom bode kariéry “priklonilo” šťastie, pretože šťastie praje pripraveným.

“Šťastie praje pripraveným.”

Aký klub je pre teba najlepší?

Logicky sa nam ponúka odpoveď MŠK, ale tam sa niektorí mladí hráči majú zrazu tak dobre, že to nezvládnu, pretože na to nie sú prirpavení. Nie je vôbec na škodu prejsť si aj menšie kluby, kde nefunguje takmer nič. Nikto nikdy nemôže povedať, kde bude hráč najlepšie napredovať, pretože každý sme individualita a niečím odlišní od svojho spoluhráča. 

Nech sa však ocitneš v klube ktorejkoľvek zo spomínaných kategórií vždy bude len na tebe, či tomu podriadiš všetko alebo nie. Kto ti môže zakázať trénovať a chodiť do posilky? Kto ti môže zakázať postaviť sa a robiť drepy? Kto ti môže určovať koľko hodín máš byť na ihrisku? Kto ti môže určovať koľko hodín máš žonglovať? Nikto len ty sám, všetko ostatné sú výhovorky. A že to bude ťažké

“Čím väčšie utrpenie, tým väčší triumf.”

#dalsomto

Poznáš niekoho, kto si veci rád plánuje a zapisuje? Alebo si ten niekto ty? Z #dalsomto balíčkov ešte ostalo pár kusov, pre viac info klikni sem.

Nezabudni sledovať FB stránku dalsomto.sk a instagram @dalsomto, pretože už o chvíľu vyhlásim súťaž o môj dres z dánskeho Thisted FC.

Poznáš niekoho, kto si veci rád plánuje a zapisuje? Alebo si ten niekto ty? Z #dalsomto balíčkov ešte ostalo pár kusov, pre viac info klikni sem.

Nezabudni sledovať FB stránku dalsomto.sk a instagram @dalsomto, pretože už o chvíľu vyhlásim súťaž o môj dres z dánskeho Thisted FC.

M.

 
 
 
 

Komentáre

Comments are closed.