fbpx

Rozhodnutie ÚLK? Ten bol dobrý, skúste ešte jeden

Share

Optikou bežného občana sledujem vládnych predstaviteľov ako hrdo vyhlasujú, že sme najlepší v boji s novým koronavírusom v celej Európe, čo vo mne vyvoláva nádej na dohratie súčasnej sezóny Fortuna Ligy a druhej ligy. Iskierka nádeje sa stupňuje, keď reštartujú súťaž aj v susednom Česku. No a potom si prečítam vyjadrenie a rozhodnutie ÚLK a nechápavo krútim hlavou, čo to vlastne vymysleli. Asi nie som jediný, že? 

Svoje stanovisko zdôvodnili v piatich (ne)výstižných bodoch:

Dôvod č. 1: Nie je povolená organizácia súťažných športových podujatí

Česku, Nemecku, Poľsku… Tu všade platia iné pravidlá ako u nás.

Povie mi niekto prečo? Veď sme vraj najlepší s bojom proti tomu vírusu, tak prečo sa zrazu všade naokolo vecí dejú oveľa dynamickejšie? 

Dôvod č. 2: Nemáme potvrdený Manuál organizácie stretnutí ani Medicínsky protokol

Nevieme, či môžeme organizovať zápasy tak, ako sme ich navrhli. Uvedený Manuál má takmer 30 strán a je vypracovaný na základe medzinárodných skúseností rešpektujúc slovenské prostredie. Či ale spĺňa všetky požiadavky, na to musia odpovedať príslušné orgány.

Ak ho neschvália, tak nebude možné odohrať ani páť zápasov. Ak áno, bude možné odohrať aj desať.

Dôvod č. 3: Napnutá termínová listina

Haló. Česko, Poľsko, Nemecko…

Dôvod č. 4: Ekonomická a športová stránka

Toto nie je výhovorka, ale fakt. Plná nadstavba by prichádzala do úvahy len vtedy, ak by sa nám Fortuna liga podarila reštartovať už 6. júna, od tohto dátumu by sa liga (vrátane zápasov Slovnaft Cupu) hrala nonstop vo formáte anglických týždňov, až do 18. 7.

Toto nie je fakt ale výhovorka. Hráči sa prirapvovali dva mesiace individuálne a každá minúta v súťažnom tempe bude mať pre nich pred pohárovými zápasmi cenu zlata. Čo iné sa robí v letnej príprave? Hrajú sa dva až tri zápasy týždenne s veľkou obmenou hráčskeho kádra, čomu by pomohlo navrhovaných päť striedaní. 

Zvláštne je, že každý rok o skorých termínoch kvalifikačných zápasoch rozprávame ako o našej nevýhode, pretože hráči nie sú rozohratí. Teraz je problémom to, že budú unavení. Ak niekto raz má kvalitu, tak ju jednoducho ukáže. Veď súpermi budú len kluby z okolitých súťaží, ktoré sa predsa budú dohrávať.

Zvláštne je, že každý rok o skorých termínoch kvalifikačných zápasoch rozprávame ako o našej nevýhode, pretože hráči nie sú rozohratí. Teraz je problémom to, že budú unavení. Čo vlastne chceme? 

Dohratie súťaže v plnom rozsahu by bolo tým správnym impulzom, či už ekonomickej stránky, ale hlavne tej športovej. Rozhodnutie o piatich zápasoch, kde sa v podstate nebude o nič hrať bude len päť prípravných zápasov, po ktorých neštekne ani pes, aby následne prišli ďalšie prípravné zápasy. To vážne? 

Dôvod č. 5: Futbal bez divákov

Futbal sa hrá pre divákov. Emócie na štadióne po strelení gólu nič nenahradí. Či už pozitívne, alebo negatívne… Preto milujeme futbal. Okolité krajiny, ktoré majú reštart za sebou, hrajú bez divákov. Rovnaký scenár má platiť u nás. Nie je to ono a nebolo by to ono ani v plnej, ani v skrátenej nadstavbe.

Keď by to nebolo dobre ani v plnej ani v skrátenej, tak prečo je skrátená?

Na našej lige nám záleží

Na futbale nám záleží, práve preto sme vyvinuli maximálne úsilie o dohratie aktuálnej sezóny. Hľadali sme spolu s klubmi najlepšie možné riešenie v súčasnej situácii a našli sme ho.

Oficiálne vyjadrenie ÚLK je síce omnoho dlhšie no zdanlivo len kopou balastu a výhovoriek o tom ako sa niečo nedá. Navyše súčasťou rozhodnutia o skrátení počtu zápasov aktuálnej sezóny je nezdôvodnené rozhodnutie o tom, že nikto zo súťaže nevypadne a tým pádom nikto ani nepostúpi. Opäť sa ponúka otázka, že prečo vlastne? Ak je skrátena forma dostatočne transaprentná a spravodlivá nato, aby sa rozhodlo o majstrovi súťaže a miestenkach v Európskej lige, potom zákonite musí byť dostatočne transparentná a spravodlivá nato, aby sa v nasledujúcich piatich kolách rozhodlo o vypadávajúcom. 

Ak je skrátena forma dostatočne transaprentná a spravodlivá nato, aby sa rozhodlo o majstrovi súťaže a miestenkach v Európskej lige, potom zákonite musí byť dostatočne transparentná a spravodlivá nato, aby sa v nasledujúcich piatich kolách rozhodlo o vypadávajúcom!

Možno trochu svetla do celej veci vnesie definícia samotnej ÚLK – Únie ligových klubov, ktorá s týmto rozpačitým návrhom prišla: 

ÚLK vznikla v roku 2009 vo forme záujmového združenia právnických osôb a predstavuje tak autonómnu organizáciu futbalových klubov, s vlastnou právnou subjektivitou a vnútornou štruktúrou. Najvyšším orgánom ÚLK je Prezídium, ktoré tvoria zástupcovia všetkých členských klubov. Prezídium volí prezidenta ÚLK. Prezídium ÚLK tvorí 12 zástupcov klubov Fortuna ligy a prezident ÚLK. Súčasným prezidentom ÚLK je Ivan Kozák, ktorý zastáva tento post od júla 2014.

Inými slovami kluby z najvyššej súťaže si navrhli a odhlasovali, čo sa im zachcelo a čo im najviac pasovalo.

Možno to bolo pre neochotu čeliť diskomfortu predlžovania hráčskych zmlúv, ktoré ak sú do konca sezóny, končia ku dňu 31.5. Ak však klub nebude môcť vypadnúť, majú o starosť menej. Tých päť zápasov odkrútia aj pokojne aj s dorastencami s komentárom, že to robia pre budúcnosť slovenského futbalu, aby sa mladí “oťukali”.

Vlastné záujmy

Každopádne odignorovali športovú stránku veci. Nehovorím teraz o divákoch ale o kluboch druhej ligy, ktoré investovali nemalé prostriedky, aby sa v závere pobili o postup do najvyššej súťaže, no nič také sa konať nebude? 

ÚLK svojim sa svojim rozhodnutím vyzliekla do naha ukázalo zo sovjho vnútra aj viac ako chcea. Záujmy jenotlivých členov (klubov) postavili nad záujem športový a využili svoju nadradenosť, aby poškodili či už chtiac alebo nechtiac kluby v druhej najvyššej súťaže. Za zmienku stojí aj fakt, že pri podobnom hlasovní nemali žiadne právo samotní hráči, ktorí budú týmto rozhodnutím dotknutí najviac. To je vo vyspelých zväzoch bežná prax, u nás zatiaľ utópia.

SFZ

Zmeniť rozhodnutie ÚLK ešte môže Slovenský futbalový zväz. Poďme si všetci priať, aby sa tak aj stalo. Pokojne nech si  stoja za svojim návrhom a predloženými argumentami, no ak sa raz bude vyhlasovať majster, nemôžu si predsa kluby odhlasovať, aby zo súťaže nik nevypadol. Bojím sa, že ak niečo podobný návrh cez tieto dve inštitúcie prejde, ľudia a fanúšikovia stratia aj ten malý kúsok dôvery a nádeje v spravodlivosť a transparentnosť slovenského futbalu.

Čo si o tom myslíte vy? 

Komentáre

Comments are closed.