fbpx

Sklamanie, ktoré prináša futbal. Ako sa s tým vyrovnať?

Share

Len čo zazvoní na prestávku, z priestoru vzadu za lavicami sa stáva futbalové ihrisko. Cez veľkú prestávku sa každý deň na chodbe koná zápas dňa. Hráme so všetkým, do čoho sa dá kopnúť. Najväčšia vychtávka je však papier oblepený lepiacou páskou. Občas nám tú “guču” triedna vezme, ale ďalších štyridsaťpäť minút dejepisu bohate stačí, aby sme vyrobili ďalšiu. 

S loptou vždy a všade

Po škole bežíme na ihrisko a hráme všetky možné hry.  Samozrejme s loptou. Keď sme štyria dáme si dva na dva, keď len dvaja, kopeme si. Ak nás je viac, dáme zápas a najlepšie o niečo, nech to má ten správny náboj. Hráme ako o život. Občas sa pobijeme alebo zápas ani nedohráme, keď uprostred hry niekto zahlási: “Mňa to už nebaví” a ide domov. Každý máme takého kamoša. 

futbal trening motivacia dalsomto

Chcem byť najlepší

Futbal je pre mňa všetkým, vidia to aj rodičia. Konečne ma vzali na prvý tréning. V podstate ani nemali inú možnosť. Tú hru som si zamiloval. Toto je to, čo mám rád. Chcem byť najlepší. Len čo skončí tréning, rozmýšľam, čo ešte môžem spraviť. Všetci mi hovoria, že ak chcem byť lepší ako ostatní, musím tomu obetovať viac. Futbal nedáva viac ako jednu šancu a ja chcem tú svoju využiť. 

Futbal nedáva viac ako jednu šancu a ja chcem tú svoju využiť. 

individuálny tréning dalsomto futbal motivácia

Chcem byť ako oni

Keď dávajú Ligu Majstrov, neujde mi ani sekunda. Obdivujem hráčov na obrazovke. Sú pre mňa ako bohovia. Chcem raz byť ako oni. Predstavujem si aké by to bolo hrať pred plným štadiónom. Rodičia by na mňa boli pyšní. Mohol by som si tiež kúpiť všetko čo by som chcel. Vrátil by som im to, čo pre mňa za celé tie roky spravili. Bol by to krášny život. 

Prichádzam na strednú školu. O inom ako športovom gympli som neuvažoval. Tam budem mať najviac priestoru na tréning a futbal. Stačí makať, nevytŕčať z davu a školou nejak preplávam. Aj tak ma len brzdí na ceste za mojim snom.

Liga majstrov sen dalsomto

Ide do tuhého

Maturita-formalita. Konečne! Život sa začína a ja si môžem robiť, čo len chcem. Posledná sezóna v doraste. Dostanem sa do ligy aj keby som mal na štadióne aj spávať. V klube som už osem rokov, musia mi dať šancu. Zaslúžim si to. 

————–

“Si dobrý, ale na ligu to nie je.” 

“Vaše koleno bohužiaľ takú záťaž nikdy nezvládne.” 

“Nezapadáš do filozofie klubu.” 

“Na ligu nikdy mať nebudeš. Zabudni na to.” 

“Finančná situácia je zlá a my ti nevieme ponúknuť zmluvu, aj keby sme chceli.” 

Sklamanie

Ten pocit, keď sa ti zrúti celý svet. Si najväčšia nula a toto je tvoj najhorší deň v živote. Máš okolo seba kopu ľudí, no ty sa cítiš úplne sám. Je v tebe prázdnota, ktorú nič nenahradí. Sen, ktorý si pestuješ od svojich detských čias sa v momente rozsypal na prach. Nezostalo ti nič len spomienky. Cítiš prázdnotu. Hnev strieda sklamania a keď ťa nikto nevidí, oči ti zalejú slzy.

Nás ktorí chceme byť najlepší na svete je obrovské množstvo. Ako sa postupne šplháš vyššie na pomyselnú horu “úspechu” na každom poschodí je menej miesta a úplne hore sa zmestí len jeden človek. Matematika je neúprosná. Futbal a šport všeobecne vždy väčšinu detí sklame a zradí všetko v čo celé tie roky verili. 

futbal sklamanie sport sportovci motivacia

Aj ja som chcel byť ako oni

Možno teraz hrám futbal, no je to len zlomok toho, čo som chcel dosiahnuť a o čom som sníval. Na stenách, v telefóne, v zošitoch som mal obrázky svetových hráčov. Vidič, Ferdinand, Škrteľ. Celé tie roky som makal, pretože som chcel byť ako oni. Keď som zaspával, predstavoval som si, že hrám anglickú Premier League. V šatni ma čakal dres s číslom päť. Práve som mal nastúpiť na svoj prvý zápas. Pri nástupe na ihrisko mi naskočili zimomriavky. Cítil som tú vôňu, počul som chorály fanúšikov. Cítil som ako zvádzam súboje s útočníkmi a presne som vedel, čo poviem v rozhovore po zápase. Precítil som každý moment.

matej podstavek dalsomto sparta futbal

Snívať sa oplatí

Premier League som nikdy nehral a ani nebudem. Bolo však pekné nejaký čas o tom snívať, pretože sny, ktoré máš ti rozširujú obzor a aj keď nedosiahneš presne to o čom si chcel, ten sen už spravil, čo spraviť mal. Naučil ťa disciplíne, morálke, pokore a tiež ti ukázal, že môžeš mať milión plánov, život si aj tak občas spraví po svojom. Ukázal ti, že aj keď dáš do toho dáš všetko, čo je v tvojich silách, niekedy to je aj tak nebude stačiť.

Ten sen už spravil, čo spraviť mal

Nová šanca skúsiť to ešte raz

Čím viac energie do toho vložíš, tým viac to bolí. Nikto z tvojho okolia ťa nevie pochopiť, lebo nikto nevidí, čo všetko si do toho dal. Bolí to o to viac, keď ťa z hry vyradí zranenie alebo si bol jendoducho v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Sklamanie a smútok z nesplneného sna je úmerný energii a času, ktoré si do toho vložil. No keď to všetko odznie a ty to príjmeš, skús svoj “neúspech” vidieť ako dar, vďaka ktorému si pochopil a naučil sa niečo, čo niekto nepochopí za celý život.

To čo bolo doteraz, je ničím v porovnaní s tým, čo ešte môže byť. Je len na tebe kde a čo to bude. Vlož svoju energiu a srdce do svojho nového sna. Skús to ešte raz aj napriek sklamaniu, ktoré si zažil. Vďaka lekciám z minulosti na to možno pôjdeš trochu inak, ale sľúb mi, že do toho pôjdeš naplno.

To čo bolo doteraz, je ničím v porovnaní s tým, čo ešte môže byť.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach, aby si išiel svojou estou medzi ľudí. Ďakujem 

Podsty

Komentáre

Comments are closed.