fbpx

Muž s názorom a na správnom mieste.

Share

Ťažko hľadám slová na to čo povedal a čo sa vlastne udialo. Práve som dopozeral tlačovú konferenciu pána Kozáka a prezidenta SFZ pána Kováčika. O tom, čo dosiahol s reprezentáciou a akú prácu odviedol sa nemusíme baviť. Nikto mu neveril, každý ho zhadzoval, vyťahovali sa videá a tlačové konferencie z minulosti, kedy neudržal svoje emócie. Dokázal to, čo nikto predtým za minimálnej podpory od ľudí, ktorí ho podorovať mali. Záznam z celej tlačovky si môžete pozrieť TU.

Športová stránka je jedna vec, druhá je tá ľudská. Za čo si ho ja najviac vážim je, že si vždy za každých okolností povie svoj názor. Vie, že mu to môže uškodiť, vie, že si spraví nepriateľov, ale hodnota pravdy je preňho o stupienok vyššie ako násilné udržiavanie dobrých vzťahov v rámci “biznisu”. Koľko je na Slovensku takých ľudí vo vedúcich pozíciách, ktorí majú odvahu na to, aby si povedali svoj objetívny názor? Jeden, dvaja, piati? Boli by sme radi za piatich. 

Posledný deň väčšiny reprezentačných zrazov všetkých vekových kategórii sú často v znamení zábavy a alkoholu. Prúserov, ktoré sa ututlali je neúrekom. Vedeli by rozprávať majitelia hotelov, kde sa zrazy konali. Vedeli by rozprávať upratovačky, ktoré po všetkých riadili. 

Byť trénerom reprezentácie je vrchol trénerskeho snaženia a odmena za roky práce vo futbale. Prináša to so sebou aj zodpovednosť za nastavenie štandardov pre všetkých ľudí naokolo. Pán Kozák ukázal, čo nikto pred ním a svojim odchodom nastavil morálku pre nastávajúcu kvalifikáciu. Viete si predstaviť hráča, ktorý sa po týchto udalostiach pôjde v rámci zrazu “odreagovať” do baru?

Tlačová konferencia, ktorá prebehla dnes, bude znieť mnohým ľuďom v ušiach veľmi dlho. Pred piatimi rokmi, by ho za to novinári zosmiešnili a zdiskreditovali, no dnes nemôže nikto nič, pretože emócie a hrdosť, ktorú sme cítili pri reprezentačných zápasoch pod jeho taktovkou boli skutočné. Bezpochyby bude pár bulvárnych pokusov, ale kto trochu vidí na viac ako na titulnú stránku sa tým nenechá ovplyvniť.

Možno sa vám to zdá ako banalita, že sedem hráčov išlo vonku a nevidíte to ako dostatočný dôvod na koniec pri reprezentácií. To ako na celú situáciu zareagoval len ukázalo, čo preňho znamená reprezentácia a futbal ako taký. Ostrá a otvorená kritika najvplyvnejších ľudí v rámci SFZ a futbalu sa nedala prehliadnuť. Nebola to však kritika urazeného človeka, ale kritika jedného človeka, pre ktorého je hodnota pravdy na najvyššom stupni.

Stále chcem ostať slobodným človekom. To je pre mňa najviac v živote. A takým aj ostanem.

-Ján Kozák

Pán tréner, ďakujeme!

Podsty

Komentáre

Comments are closed.