fbpx

Vraj robím, čo ma baví. Ako sa futbal s peniazmi mení? Kde nájdeš svoju vášeň?

Share

Často mi ľudia povedia: “Ty máš šťastie robíš, čo ťa baví.” Ako by ma ale mohlo baviť každý deň vstať a ísť na tréning a robiť ten istý šport stále dokola od svojich 6 rokov? Ako by ma mohlo baviť sedieť hodiny pri tomto článku? 

20.3.2017 som si sadol za počítač a napísal som o svojom príchode do Libanonu. Článok si prečítalo pár ľudí, väčšinou len moji známi. Nikto nechápal, že čo to vlastne je. Obecne je názor, že športovec nevie dať dokopy dve súvislé vety, bez gramatickej chybi. Sú súdení podľa rozhovorov po zápasoch, keď sú plní emócií a fyzicky vyčerpaní. Kritici pred televíznymi obrazovkami hľadajú hĺbku rozhovor v situácii, kedy to nie je možné. Tak určiteee. 

Že vraj, čo z toho mám, že píšem toľko článkov, že kvôli čomu to robím. Dokonca ma to stojí peniaze. Nehľadajte za tým logiku, lebo tam nie je. Fakt, že  zdieľanie môjho pohľadu a skúseností pomáha mnohým z vás je pridaná hodnota, ktorá dáva tomu všetkému zmysel.

23.8.2018 som prišiel späť na Slovensko a zrazu som ten futbalista, čo bloguje. Rozhovorov, ktoré som spravil za prvé dva týždne som nespravil počas celého života. Niekomu to vadilo a niekomu som bližší bez toho, aby sme sa predtým poznali. Je zaujímavé vidieť akú silu majú médiá a ako môžu meniť verejnú mienku ako sa im zachce.

Nezáleží na tom, čo budeš robiť, vždy sa nájde niekto, kto ťa skritizuje. Možno, keď budeš doma zavretý vo svojej izbe, tak si v bezpečí a chránený pred kritikou okolia. To však nie je cesta.

Byť šťastný

Vraj na ničom inom nezáleží. Len byť šťastný a užívať si prítomný okamih. Nasledujte svoju vášeň a nemôžete ísť zlým smerom. Žijeme len raz.

Čo môže násťročný človek vedieť o šťastí? Hľadá svoju identitu, lomcujú ním emócie, prvé vzťahy, prvé všetko. Čo som ja mohol vedieť o šťasťí a o tom, čo ma baví keď som mal 16 rokov? Keď som mal 20? Mám 27 a tak trochu tuším, čo mi prináša radosť a čo ma baví, ale aj tak si myslím, že sa to ešte zmení. Vlastne som si istý, že sa to stále bude meniť, preto povedať tínedžerovi “užívaj si život a rob čo ťa baví” môže byť nebezpečné, pretože mnohí to pochopia po svojom. 

Proces

V 19tich nevieš nič o svojej vášni, o sebe. Čaká ťa veľmi dlhý a často bolestivý proces. Škola, ktorú si vyberieš pravdepodobne nedokončíš. Vzťah, ktorý máš asi nevydrží. Ľudia, ktorých poznáš ťa pravdepodobne sklamú. Čoho sa chytíš, to pokašleš. Potom sa skúsiš zamestnať a zistíš, že dostaneš tú najpodradnejšiu prácu na svete. Snívaš o tom, že budeš milionár, ale pracuješ v McDonalde. Kolízia nereálnych snov a krutej reality je často životu nebezpečná. 

Všetci čakáme na miliónové nápady. Pracovať čo najmenej, zarobiť čo najviac. Preto podávame športku, lotto, zúčastňujeme sa všetkých možných lotérii a posielame SMSky do pochybných súťaží. Chceme veľa za málo úsilia. Uveríme, že je to možné.

“Ako mám nasledovať svoj sen? Toto je už ten život?”

Či som mal vášeň pre futbal? Nikdy som si túto otázku nepoložil. Hrali sme ho, chodili sme na tréningy. Všetci naokolo hrali, tak som ho hral tiež a chcel som sa zlepšovať. Cez zimu sme hrávali hokej, aj ten ma veľmi bavil. V podstate každý šport ma vtiahol. Veľmi ma bavil aj Counter Strike, presedel som pri ňom hodiny, pozeral videá ako hrajú najlepší, snažil sa ich kopírovať. Bavilo ma veľa vecí a nemôžem pvoedať, že jednoznačne nad všetkým vyhral futbal. Možno by som bol lepší v pingpongu alebo šachu, neviem. Nepreberal som. Prišiel mi do cesty futbal, tak som sa ho chytil.

Obmedzený čas

V živote nemáš veľa šancí byť v niečom skutočne dobrý. Ak chceš byť lepší ako priemer, vyžaduje si to roky práce. Ak chceš byť v niečom najlepší, ty resp. tvoji rodičia hrajú tak trochu ruskú ruletu. Už v mladom veku sa potrebuješ upnúť na jednu vec, keď chceš pomýšľať na profi šport. Percentuálne šance úspechu sú mizivé. 

Všetko sa mení

Keď som mal 18, rozhodol som sa správne. Vložil som sa do futbalu. To jediné mi v tom čase dávalo zmysel. Vo futbale a v tréningu som sa cítil slobodný. To bol môj čas so sebou, pre seba. Tam som si ventiloval všetky svoje emócie. Od vtedy prešlo takmer 10 rokov a veľa vecí sa zmenilo a ja s nimi. Pár mesiacov pred začiatkom blogu dalsomto.sk som prišiel do bodu, kedy mi tento krásny šport už prestal prinášať ten pocit, že veci majú zmysel, ako keď som sa šplhal z dedinských súťaží. To bolo najväčšia sranda.

Peniaze všetko pokazia

Keď sa raz dostaneš vo futbale na istú úroveň, udržanie tam stojí len zlomok úsilia ako keď si sa tam snažil dostať a v istom bode sa už nie je veľmi kam posunúť. Tých pár eur všetko pokazí, ľudia sa zmenia. Nikoho už nezaujíma tvoje dlhodobé napredovanie ako hráča a človeka. Keď už nie si perspektívny hráč, čo v preklade znamená, že na tebe klub nemôže zarobiť, správajú sa k tebe úplne inak. Žije sa od soboty do soboty a celý proces sa tomu podriaďuje. Ako bláznivo znie to, že som sa niekedy viac tešil na zápas v piatej lige ako na ligovy?

V mužskom futbale som mal viac ako 20 trénerov a milión asistentov. Dvaja z nich sa správali k hráčom ako k ľuďom a nebrali ich len ako žoldnierov, cez ktorých si spravía meno vo futbale. Tréneri sú zväčša veľmi inteligentní ľudia, no pre túžbu po skvelej sezóne nevidia, čo hráči potrebujú. Tie časy, kedy mladí boli šikanovaní a bití sú už dávno preč. Cukor a bič. Odmena, trest. To už je dávno preč. Tí ktorí to pochopili a zvolili ľudskejší prístup sú na vedúcich pozíciách. Tí ostatní nadávajú, že dakedy to bolo inak.

Cesta k sebe

Nakoniec s odstupom času si myslím, že ide len o stav mysle, ktorú máš pri danej činnosti. Je to o ceste k sebe a zisteniu čo máš a rád a čo nie, pretože to objavíš len robením niečoho, čo sa ti v danej chvíli ponúka. Futbal, tenis, squash, maľovanie, hudobná, súbor. Na tom nezáleží. Príležitosť, ktorá leží pred tebou, ťa má niečo naučiť, niekam ťa posunúť. Nepreberaj. Chop sa jej a makaj na sebe. Sedením doma sa budeš opierať len o výplody tvojej fantázie a nereálne sny. Keď začneš niečo robiť s tým čo máš, tam kde si, po čase budeš môcť porovnávať, vyhodnocovať a konať.

Nečakaj na mieste na skvelý nápad, na to čo ťa “baví”. Zisťuj to v procese. 

Vášeň a šťastie nie je v činnosti, ktorú robíš, ale v tom, čo prežívaš vnútri, keď ju robíš. Vášeň je dať plnú pozornosť a energiu do čohokoľvek, čo je pred tebou. Vášeň je byť užitočný. Vášeň je to, keď sa tvoja energia a práca stretne s potrebou ľudí. Keď si v dianí a súčasťou niečoho, kde sa môžeš realizovať a máš pocit, že si užitočný. Zbytočne budeš vášeň hľadať vonku. Nikdy ju nenájdeš, pretože tu už dávno je. V tebe.

Vášeň je to, keď sa tvoja energia a práca stretne s potrebou ľudí.

Ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho na sociálnych sieťach. Ďakujem

Podsty

Komentáre

Comments are closed.