fbpx

Ak chceš dosiahnuť niečo výnimočné, musíš k tomu aj tak pristupovať.

Share

Učiteľka na mne sedela. Tréner ma nemal rád. V klube nedávajú šancu odchovancom. Rodičia ma nepodporovali. Nemal som agenta Keby mi toľko platili aj ja by som sa tomu tak venoval. Doba bola iná.

Zatrpknutí ľudia

Stretnúť zatrpknutého človeka, ktorý zanevrel na celý svet je vskutku náročné. Jednak z dôvodu, že má na všetko svoju pravdu a čokoľvek proti jeho názorom odmieta. Ak si náhodou prišiel s dobrou náladou, po pár minútach bude preč. Spoločným znakom takýchto ľudí je presvedčenie, že niekto iný môže za ich zlyhania. Akýkoľvek argument proti je vnímaná ako hodená rukavica a keď nechceš bojovať, neargumentuješ, len kývaš hlavou a myslíš si svoje. Stretávaš takých ľudí? Ktorá situácia v ich živote ich dostala do toho bodu? 

Góly, body, sekundy, víťazstvá a rekordy

Športovcov začíname sledovať až potom, čo dosiahnu nejaký úspech, čo je logické, pretože média milujú úspech. Milujú písať o záverečnom šprinte na maratóne. Prečo? Pretože to nás ľudí najviac zaujíma. Vraj nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, no aj tak si v pondelkovom športe pozrieme všetky výsledky a rozhovory s úspešnými.

A pravda?  

Tú má vždy víťaz. Či už vo futbale alebo v akomkoľvek športe. V rannom spravodajstve o ničom inom ako o výsledkoch z predchádzajúceho dňa nepočuješ, pretože to láka najviac pozornosti. Asi je to v ľudskej povahe. Tiež keď nestihnem nejaký zápas, vždy si pozriem aspoň výsledok, prípadne góly v zápase. Nezaujíma ma kto ako otváral hru, koľko bolo striel a aké bolo držanie lopty. Pozriem si tie momenty, ktoré rozhodli o výhre resp. prehre daného mužstva. 

Fanúšik verzus športovec

Kto sa ale snaží dostať na vrchol v rámci svojho športu by sa mal na vec pozrieť trochu inak. Tí, ktorí dosiahli profesionálnu úroveň, sú vo svojom športe “all in” už dávno predtým, ako o nich začnú písať médiá. Milujeme titulky a príbehy typu “from zero to hero”. Nikdy to však nepríde samé a hlavne nie tak rýchlo. Deň čo deň si siahneš na svoje hranice a v jednom bode sa to zlomí v tvoj prospech. A potom dlhoročnú drinu nazvú úspechom cez noc. 

Deň čo deň si siahneš na svoje hranice a v jednom bode sa to zlomí v tvoj prospech.

Ak chceš dosiahnuť niečo výnimočné, musíš k tomu aj tak pristupovať. Nič nepríde len tak. Prečítaš si, že Michael Phelps je najdekorovanejší olympionik všetkých čias. Tiež nájdeš veľa titulkov o jeho úletoch z fázy života, kedy bol úplne stratený po úspechoch, ktoré dosiahol.  Nikde už však nenájdeš napísané, že medzi 16. a 20. rokom svojho života nemal ani jeden deň voľna. Prečo? “Keby som si v nedeľu dával voľno, stratil by som viac ako 50 tréningov každý rok.”

“Keby som si v nedeľu dával voľno, stratil by som viac ako 50 tréningov každý rok.”

-Michael Phelps-

Všetci máme sny, no málokto ráno vstane a pracuje na tom, aby ich uskutočnil. Každý má právo žiť si svojim životom ako len chce. Keď však počujem vety typu: “Chcem byť najlepší na svete.” a potom ťa v piatok večer vidím tak opitého, že nevieš chodiť, je to komické.

Snívaš o tom, že chceš v plavkách vyzerať dobre a za deň vypiješ liter koly.

Hovoríš, že máš rád slnko, ale schovávaš sa v tieni.

Sny verzus morálka

Ak sa tvoje ambície a sny nestretávajú s adekvátnou morálkou a nasadením, bude to pád z veľkej výšky. Máš na výber: spustiť z ideálov alebo začať viac makať. Jedno alebo druhé, nie je nič medzi. Byť úprimný k sebe samému je v tomto procese nevyhnutné. Keď tak nespravíš, bude to bolieť. Po pár rokoch zanevrieš na celý svet, pretože si sa nedostal tam kde si chcel. Viníkov vymenuješ hneď niekoľko, ale nikdy neukážeš na seba. Staneš sa zatrpknutým človekom a od takých všetci utekajú.

Máš na výber: spustiť z ideálov alebo začať viac makať.

#DALSOMTO

Do nového týždňa vám prajem hlavne dobrú náladu. Potom to už akosi ide všetko ľahšie. Nezabudnite zdieľať článok všade kde sa dá. Ďakujem.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.