fbpx

Kto bude ďalší? Musí byť ďalší?

Share

“Čauko, čital som tvoj blog niekde na nete. Super.”

Díky moc. Hrali sme párkrát proti sebe, ak si pamätáš.

“Hej si ťa pamätám ešte z Dukly.” 

Kde teraz hráš? 

“V rakúsku, nižšia liga, pohodka.”

Ale zahral by si vyššie ešte nie?

“Jasnéé, ale už mi stačilo tejto našej ligy.”

Chápem ťa. Čo budeš robiť keď dohráš?

“Spravil som si C licenciu a pôjdem na B v novembri, pomaličky. Ako je v Thajsku?

Celkom ok, zvykám si.

“Jak to tam vypadá úroveň a tak celkovo?”

Príjemne som prekvapený, ale zatiaľ som tu krátko ešte.

O 4 dni

“Pozeral som zápas, prečo si nehral?”

Ešte nie som na súpiske pre ligu, limit pre cudzincov je naplnený.

“Jaj tak. Drž sa keď nastúpiš.”

Díky moc, aj ty.

O týždeň neskôr

Bolo nájdené bezvládne telo. Pravdepodobná príčina smrti: samovražda.

Keby som len vedel, že niečo nie je v poriadku. Čo sa stalo mi nedalo spať a tak skoro zrejme asi nedá. Keď som sa to dozvedel, nezmohol som sa na slovo. Zamrazilo ma, skamenel som. To nemôže byť pravda. Prečo? Kto bude ďalší? 

Neviem čo na to povedať. Nepoznal som ho osobne. Viac zrejme vedia ľudia jemu blízki, ale je možné, že tiež nič netušili. Jediné, čo viem, že sme sa museli ako tím naňho vždy špeciálne pripravovať, pretože vedel rozhodovať zápasy. U mňa mal vždy veľký rešpekt. Správa od neho z ničoho nič ma veľmi potešila, pochvala dvojnásobne. Ako si, ale mám vysvetliť, čo sa stalo o pár dní? Neviem napísať viac ako odpočívaj v pokoji.

Kto bude ďalší?

Podobnú veľmi citlivú tému som načal v článku Premrhané talenty. Toto je však úplne iný príbeh a kiežby bol jediný svojho druhu. Úspešných športovcov, ktorí si, či už na sklonku alebo krátko po kariére siahli na život, je skutočne veľa. Len minulý rok to bolo niekoľko českých a slovenských športovcov. Najsmutnejšie je to, ako reagujeme my, ktorí tu ostaneme a môžeme niečo zmeniť. Jedna z mojich prvých otázok v mojej hlave nebola prečo, ale kto bude ďalší. Ten kto to vidí zvnútra vie, že drvivá väčšina podobných prípadov neboli náhody, ale logické a jediné možné vyústenie situácií, do ktorých sa športovci dostali z rôznych dôvodov.

Najsmutnejšie je to, ako reagujeme my, ktorí tu ostaneme a môžeme niečo zmeniť.

Keď sa niečo podobné stane zrazu má každý potrebu vyjadriť sa k danej téme. Najmä autority a organizácie, ktoré majú kompetencie konať, sa vyjadrujú len pokiaľ je článok na titulke deníkov. “Všetkých nás tá správa zasiahla. Nevieme si to vysvetliť. Budeme konať vo veci.” Bla bla, kecy pre médiá. Dnes zomrel najlepší strelec, zajtra už bude iná téma a nikto si nespomenie. O mesiac príde ďalší a ďalší. Sú to zúfalé výkriky o pomoc, ktorú športovci potrebujú.

Sú to zúfalé výkriky o pomoc, ktorú športovci potrebujú.

Všetci o tom vieme

V štruktúrach zväzov a asociácií pôsobia bývalí ale aj aktívni športovci. Oni vedia, že mnoho ich bývalých kamarátov a spoluhráčov má problém so zaradením do života a nachádzajú sa na veľmi temných miestach. O nič ľahšími obdobiami si neprichádzali oni sami, keď skončili. Do kedy budeme všetci čakať a tŕpnuť čo sa stane? Hlinka, Rajtoral, Bystroň, Svatoš, Pašek, Špilár, Halenár. Kto bude ďalší? Mnohí športovci sú závislí na alkohole, hazarde alebo drogách už počas hráčškej kariéry. Každý o tomto probléme vie, ale nenájde sa človek, ktorý by verejne prehovoril, nehovoriac o tom, že nikto vo veci nekoná.

Život vám tak nejak vždy prihrá určité situácie do cesty a až po čase do seba všetko zapadne. Tak mne prihral nasledovne. Vo štvrtok som bol na večeri s austrálskou psychologičkou a po čase mi povedala, že sa snažila vrátiť späť do života viacerých vrcholových športovcov, niektorých bohužiaľ neúspešne. Nakoniec naša celá konverzácia bola len o tom, pretože to je téma, ktorú nikdy nepochopia ľudia zvonku a nepochopia bublinu, v ktorej športovci žijú. Téma, ktorá je aj naďalej podceňovaná a zmietaná zo stola. Povedala mi veci, ktoré nemožno ďalej prehliadať.

Skôr, ci neskôr

A zaujímam sa o to aj z čisto sebeckých dôvodov, pretože môj koniec profesionálnom športe skôr, či neskôr aj tak príde. Neviem aké to bude, ale viem, že nechcem na deň zaplniť titulky všetkých médií. Tí športovci, ktorí si pred tým zatvárate oči a myslíte si, že vás sa to netýka, sa veľmi mýlite. Som presvedčený, že každý jeden človek, ktorí si siahol na život si aspoň raz povedal, že jemu sa to stať nemôže. 

Myšlienka stránky a celkovo projektu #DALSOMTO je ukázať iný pohľad na vec, motivovať mladých ľudí a poradiť mladým športovcom. Ukazuje sa však, že dostať sa do profesionálneho športu, je len krok číslo 1. Tým druhým, možno náročnejším, je sa z neho dostať. Čo povieme deťom, keď sa opýtajú ako sa má najlepší strelec Slovenskej ligy? Ako sa má majster sveta? Budeme mlčať tak, ako to robíme doteraz. To nikoho nebolí a to nám ide najlepšie.

…dostať sa do profesionálneho športu, je len krok číslo 1. Tým druhým, možno náročnejším, je sa z neho dostať.

Ak bol pre teba článok hodnotný, prosím zazdieľaj ho na sociálnych sieťach, aby sa dostal medzi ľudí. Ďakujem.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.