fbpx

Mario Götze:”Moji rovesníci sa práve teraz zabávajú a ja sedím zničený na ihrisku.”

Share

Mario Götze raz povedal:

 “Moji rovesníci sa práve teraz zabávajú a ja sedím zničený na ihrisku po tréningu s mokrým dresom, no keď ja budem chodiť po kluboch a užívať si, oni si budú hľadať prácu.”

Ja viem, chceš ísť za babami, chceš skúsiť alkohol, chceš skúsiť to, čo robia tvoji rovesníci. Každý víkend ťa volajú von. Chceš hrať do noci playko, chceš zbehať cez leto všetky festivaly a hlavne nechceš počúvať dospelých, lebo sú nudní, o učiteľoch nehovoriac. Ja rozhodne nie som proti zábave a lákadlam života v určitej miere a v správnom čase. Keď už, tak potrebuješ správny tajming a presne tam väčšina tínedžerov zlyháva.

Najdôležitejší vek

Tínedžerský vek je z pohľadu tvojho smerovania vo futbale, ale najmä v živote rozhodujúci. Čo sa týka futbalu, práve tam máš čas spraviť si tých milión prihrávok a centrov, aby si sa vykopal. Tisíce hlavičiek a výskokov. Presne v tomto veku potrebuješ nabrať svaly a taktiež si osvojiť taktické veci, vyprofilovať sa na svoju pozíciu. Tlak na výsledky je minimálny, telo regeneruje fantasticky a keď máš chuť, na ihrisku môžeš aj spávať. 

Neskôr nebude čas

Uvedom si jednu vec, že ak zanedbáš tréning v tomto veku, pri mužoch to už nie je čas dohnať. Tlak na výsledky sa zvýší, zápasy sú náročnejšie. Dva dni pred zápasom zvoľníš, deň po zápase máš výklus, druhý deň po zápase voľno. Na skutočné trénovanie ti ostanú dva dni, pretože vrchol tréningu a snaženia je sobotný výsledok a nie tvoj progres. Práve v mládeži je to opačne a aj keď nehovorím, že tam nechcú tréneri vyhrať, no prvoradý je vývoj a napredovanie hráča. Aspoň dúfam.

Aj “nesprávne” veci sú v poriadku v určitej miere a hlavne v správnom čase.

“tajming”

Keď chceš ísť s chalanmi von, choď si sadnúť po zápase. Sadnúť ale neznamená, že ťa bude upratovačka o 5 vynášať z klubu 🙂 Keď chceš ísť na chatu, choď po sezóne, pretože aj “nesprávne” veci sú v poriadku v určitej miere a hlavne v správnom čase. Ak chceš vo futbale napredovať faktom je, že jednoducho nebudeš stíhať držať krok s rovesníkmi, ktorí ho nehrajú. A aj keď sú tvoji kamaráti, občas budeš musieť pvoedať nie, iná cesta tam nie je. Všetky lákadlá v živote tu budú aj o 10 rokov, ale o 10 rokov už nebude 16 ročný Tomáš, ktorý má všetko pred sebou. Svet okolo teba sa nemení, meníš sa ty v ňom.

Všetky lákadlá v živote tu budú aj o 10 rokov, ale o 10 rokov už nebude 16 ročný Tomáš, ktorý má všetko pred sebou.

Profesionálom sa môžeš, ale nemusíš stať a podľa mňa na tom až tak nezáleží. Viac na túto tému hovorím vo videu.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.