fbpx

Vyrastal som na hip-hope. Prečo obdivujem Rytmusa a Kontrafakt?

Share

Mám pocit, že dospelí doteraz neocenili medvediu službu, ktorú chlapci z Kontrafaktu odviedli pre ich deti. Hneď vysvetlím prečo. Špeciálne ďakujem si zaslúži Rytmus, ktorý keď sa nazve kráľom SK/CZ hip hopu, nikto mu to nemôže vyvrátiť. Krstný otec však jeho činy vystihuje viac.

Z týchto troch ko.otov, vidíš čo vzišlo potom. Z detskej izby, po pätnásť tisícový kotol. Preto vyťahujem vlajku Kontrafakt, nehávam ju stát vo vetre, vidíš ju viať.

“A však to tam v tých pesničkách len nadávajú a kazia mládež.”

Odsúdiť niekoho, že vo svojej tvorbe používa nadávky, ktoré mi všetci používame denne, je také, hmm, mám nutkanie napísať slovenské, ale napíšem ľudské. 

Prečo mali taký úspech?

Čo viem z rozprávania ľudí, filmov, dokumentov v komunizme mal bežný človek dopredu naplánovaný život. Bariéry boli veľmi úzke a kto ich prekročil bol potrestatný. Dokončíš školu, pôjdeš buď do práce alebo do väzenia. Všetci susedia zarobia približne rovnako a tak si spokojne žijete. Šance ísť do zahraničia takmer minimálne. Vzopretie systému by pocítila hlavne tvoja rodina. 

Zrazu opona padla a všetko bolo inak. Keby som si znovu mohol sebecky vybrať rok, v ktorom sa chcem narodiť, tak by som nič nemenil. 1991 je magický a perfektný. Vyrastať so slovenským hip hopom bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. Kiežby mal každý takú možnosť.

Vyrastal som bez techniky, bez mobilov, prvý som dostal niekedy na prvom stupni, mali sme ho spoločne s bratom. Bola to však taká tehla, že ho ani jeden z nás nehccel nosiť do školy, tak bol celý čas doma. Raz za tri mesiace bolo treba dobiť kredit aby neprepadla karta, ale my sme ho ani nestihli minúť, tak v posledný deň sme posielali platené SMS a obratom nám chodii vtipy.

Dáva mi

Kontrafakt dal von song Dáva mi v roku 2003, keď som mal 12 rokov. Ja osobne som ich začal registrovať až o 2-3 roky neskôr. Keď máš 15 si často proti celému svetu a ani nevieš prečo. Všetci okolo teba sa ti zdajú mimo. “Jedného dňa všetkým ukážem.” Často sa ocitneš v situáciách, ktoré nezvládneš a buď za to viníš seba alebo svoje okolie. Priznať, že si sa v niečom mýlil sa ti najbližších pár rokov nebude zdať ako “good idea”. Často nízke sebavedomie, chuť niečo dokázať, posmešky okolia. Mix všetkého, zavrieš sa v izbe, dáš si mp3 a ideš si svoje. To, že mi v mojich slúchatkách mohol hrať KONTRAFAKT beriem ako najlepšie, čo sa mi mohlo stať. 

Hip-Hop mi dáva to čo mi život bere,
keď ma sere, keď zatvára dvere v mojom smere,
keď sa mi smeje a keď to nikam nespeje,
tak berem do rúk mikrofón,
Aneš vytáhne zvuk, ja tón
a v tom som v tom!

Najväčší benefit vidím v tom, že my sme ich videli rásť v reálnom čase. Chalani z davu, ktorých o pár rokov poznalo celé Slovensko a vypredali všetky koncerty. Nikdy nepropagovali alkohol a drogy. Dostali sa na vrchol a neuspokojili sa. Každou skladbou a klipom prekonávali samých seba. Mačetou v džungli vysekávali cestu pre nás všetkých. Ukázali nám, že sa to dá. Postavili základ scény, kde sa dnes môžu realizovať tisíce mladých ľudí.

Zdroj: https://music-zone.eu/kontrafakt-lamavica-uk/15/

Moja reč vs KF

Moja reč a KF boli často porovnávané akurát, že vo všetkých ukazovateľoch mal KF vždy o jednu nulu viac. Či už išlo o príjmy, počet fanúšikov, predaných albumov a tak ďalej. Dovolím si povedať, že Rytmus je ten, ktorý to ma na svedomí. Nikdy sa neuspokojil. Keď prišiel prvý úspech, on už mal rozpracovanú ďalšiu veľkú vec. Investoval, vedome vytvoril Rytmusa, ktorý by bol schopný predať aj výfuky na električku, keby na nich bolo jeho meno. Je skvelé vidieť, že po tých dlhých rokoch je v KF vidieť vždy vzájomný rešpekt a úcta. Každý ide inou cestou, ale navzájom sa podporujú. Na druhej strane Supa a Delik sú rozhadaní a nevedia si prísť na meno. Vidieť ako verejne riešia v rozhovoroch to, či Delik dostatočne pracoval na novom albume je naozaj smutné.

Som, taký istý ako ty,
z malého mesta, čo nerobí drahoty.
Som, vyrastal v paneláku,
detská izba, čakal na výplatu.

(Rytmus – Sám)

Rap vs hudba

Potom niekto povie, že rap nie je ozajstná hudba a nie je to fér voči ostatným umelcom. Pochopte však, že človeku v puberte zamilované texty od ostatných interpretov nič nehovoria. Bojuješ proti celému svetu, hľadáš svoju identitu a potrebuješ počuť, že sa tým prebíja aj niekto iný a niesi v tom sám. Texty plné motivačných viet od slovenských raperov sú presne to čo mladí potrebujú, pretože nikto iný, žiadny iný žáner a médium nemalo odvahu na to priamo prehovoriť a povedať názor. Pomenovať veci tak ako sú a nebáť sa pri tom použiť aj tvrdšie slová. Kontroverznosť pomohla virálnosti, ale kto skutočne chcel vidieť hĺbku textov, tak ju tam našiel, pretože to bol reálny život reálnych ľudí v našej krajine.

Kontroverznosť pomohla virálnosti, ale kto skutočne chcel vidieť hĺbku textov, tak ju tam našiel, pretože to bol reálny život reálnych ľudí v našej krajine.

Role model

Čo cením ešte viac, RYTMUS časom pochopil silu a dosah, ktorý má a využíva ju správnym smerom. Motivuje a inšpiruje. Občas si uletí na skladbách ako Rockstar, Čo ti je.e a podobne ale to je jednoducho on. Rád by som sa s ním niekedy stretol a opýtal sa ho na koľko percent je Rytmus vedome vytvorený a na koľko autentický. Môj odhad je 50/50.

Chýba mi ten, obyčajný svet,
Paťo vs. Rytmus, to nemožeš už zrovnať.
Som, ale strašne rád,
toto všetko čo som zažil je boží dar.

Na Slovensku ešte veľmi oceňujem Kaliho tvorbu. Jeho texty a prejav sú unikátne. Viem, že je veľký futbalový fanúšik, možno si raz niekde na ulici spolu zahráme. Keď nie, tak aspoň fifu. Juventus vs. Manchester United. Tiež Majk Spirit a hlavne jeho Nový človek zanechal veľký odkaz.

Zrazu sme sa dopracovali tak ďaleko,
že ani nevnímame kedy je tá noc a kedy deň.
Myslíme si, že žijeme to o čom sme snívali,
no ani zďaleka už nežijeme sen.

Lóve robia divy a ľudia tie chyby,
na základe nich som aj ja zabudol čo vlastne chcem.
Tvár sa stratí starý, nevieš ani jak
a jedného dňa stojíš pred zrkadlom a vidíš len tieň.

Späť v čase

Keď máš o 10 rokov menej ako ja, začal si túto generáciu sledovať na vrchole ich kariéry slávy. Nehovoriac o ďalších raperoch, ktorí rapujú rok a majú texty ako majstri sveta. Nedajte sa oklamať, nikdy to nepríde tak rýchlo. Nevideli ste v reaálnom čase 10 rokov tvrdej práce ako som to mal možnosť vidieť ja a moji kamaráti. Ak chcete vidieť niečo skutočné z čoho si môžte vziať príklad a môžete sa s tým stotožniť, choďte sa pohrabať v tvorbe Kontrafaktu a nechajte sa inšpirovať. Začnite rokom 2003. Vidieť skladbu a klip Rytmus ft. Kali – Keď sa budú pýtať je už krok číslo 352. 

Podsty.

Komentáre

Comments are closed.