fbpx

Hodinová výpoveď v Thajsku. Akože fakt?

Share

Ako rýchlo sa sem však dostaneš, tak rýchlo môžeš aj skončiť, keď sa prezident klubu zle vyspí. To isté sa môže stať aj mne a je to súčasť hry, aj keď občas krutá. Napríklad v našom tíme trénuje jeden Brazílčan už dva mesiace s kondičným trénerom, pretože podpísal zmluvu na rok a pol, no klub si to po troch mesiacoch rozmyslel a už niekoľko týždňov sa nevedia dohodnúť na ukončení spolupráce. 

Práve som na letisku v Bangkoku. Odovzdal som byt, auto. Pripravený na odlet dúfajúc, že klub si pre mňa nepripravil už žiadne “prekvapenie”. Keď čítam riadky z článku Futbalový trh v Ázií, musím sa trochu smiať. Čo sa vlastne stalo? Ako to mohlo skončiť zo dňa na deň? 

Všetko super

V článku bezprostredne po príchode do Thajska – odkaz som neskrýval radosť z podpisu zmluvy. Hneď po prílete mi volal prezident klubu, že mi dajú čas na aklimatizáciu, pretože to pre mňa nebude ľahké. “We need you for the next season. You are the future of the club.” Akokoľvek pekne to znelo, triezvy som tomu nemohol veriť. Vystríhal ma pred lákavým nočným životom v Bangkoku a nezdravým jedlom. “I did not come here on vacation. I’ll give my best every day.” To ho upokojilo.

Reči sa hovoria, chleba sa je

Zatiaľ ma zaradili na súpisku pre pohárové súťaže, ktoré sú v Thajsku dve a prisľúbili, že do pár týždňov budem hrať aj v lige, pretože limit pre cudzincov bol momentálne naplnený. Vyzeralo to na slušnú porciu zápasov. Tešil som sa. Podpísal som zmluvu na rok a pol, práve to som chcel a potreboval. Myslieť a sústrediť sa len na futbal, neriešiť každých pár mesiacov, že kde budem hrať. Po treťom pohárovom stretnutí a našej výhre 2:1 prezident klubu vytočil číslo môjho agenta celý nadšený. “Your boy is doing good. Do not worry about him. We put him in the league next week.” 

Sľuby

Prešiel jeden, druhý, tretí týždeň. Asociácia zamietla žiadosť klubu, pretože už bolo po prestupovom termíne a zmena na súpiske nebola možná. Z pohárov sme vypadli. Na posledný zápas s nami necestoval ani hlavný tréner. Poslali Béčko nášho Béčka a mňa. Dostali sme štvorku a spokojne domov. Pre mňa vypadnutie, znamenalo byť päť mesiacov bez zápasu. 

S agentom sme hľadali možnosti ako to spraviť. Logicky vychádzalo, že klub ma musí platiť a ja nemôžem hrať, tak sme požiadali o hosťovanie a ja sa vrátim v januári so zápasovou praxou. Už sa zdalo, že všetko klaplo a dostanem zelenú, no z večera na ráno sa rozhodli, že chcú zrušiť zmluvu a poslať ma preč. 

Silné väzby

Môj agent už 8 rokov do klubu každé prestupovie obdobie dá aspoň jedného hráča. Teraz sa s ním prestali baviť. Človek, ktorý bol zo mňa dva týždne dozadu nadšený ma teraz posiela preč, aby ma nemuseli pol roka platiť pre chybu, ktorú pri registrácii spravil klub. “Your player is shit. Rubbish. I don’t want him.”

Viem aká je realita v týchto krajinách a skôr či neskôr by k môjmu odchodu aj tak prišlo. Ale takto a po dvoch mesiacoch v strede sezóny? Bez toho aby som dostal šancu hrať skutočný ligový zápas? Nie raz celý tím odišiel na zápas a ja som ostal tri, štyri dni len tak, bez slovka od trénerov, bez možnosti trénovať na ihrisku. Navyše jednať o ukončení zmluvy s klubom, ktorý ma v názve Police je ako zapaľovať oheň v lese, kde pol roka nepršalo. Kráčaš po veľmi tenkom ľade.

Streda 15.8. 13:00

Ja a môj agent sme mali prísť na jednanie o ukončení zmluvy. Centrum bangkoku, 28. poschodie. Prezident nášho klubu, vačšinový vlastník spoločnosti, ktorá má štyri rádiá, dve televízie a usporadúva koncerty pre tie najväčšie svetové hviezdy. Presklenné kancelárie, po stenách plagáty umelcov, ktorých do Thajska dotiahli. Jay-Z, Rihanna, Michael Jackson, selfie s Kličkom, podpísaný dres od Andreu Pirla. Kiežby som mal šancu to všetko pofotiť.

 

Nikto sa s nami nebavil. O 10 min prefrčal okolo prezident: “Why the fuck did you bring the player? I don’t want to see him.” Pozerám, že či vidí, že tam sedím. Môj agent išiel vedľa do kancelárie, ja som ostal sedieť. Krik z miestnosti bolo počuť zrejme až na prízemie. Po 10 minútach Joe došiel so správou, že buď to podpíšem ukončenie zmluvy alebo si tento polrok nekopnem do lopty a budem to mať veľmi ťažké. “They control everything my friend.”

Nemáš na výber

Keď ste v policajnom tíme a sú na tvojej strane, tak je to zábava a nenpadne ťa myslieť na to, že by raz mohli byť proti. Prišli po mňa na letisko. Dve autá nás sprevádzali na každý zápas. Raz keď sme sa so spoluhráčom zamotali na izbe, došla po nás hliadka, aby sme stihli večeru. Kdekoľvek sme cestovali ako tím, všade sme mali policajtov. Vtedy sme sa na tom zabávali a prišlo nám to vtipné. Zo dňa na deň to bolo všetko proti mne, bez toho aby som niečo zlé spravil a smiech ma prešiel.

Štvanci

Povedal som, že to nemôžem podpísať, na čo sme dostali odpoveď. “Walk away and sue me.” Keď sme sa dostali ku potvrdenej zmuve v TMS systéme, bola tam strana tej, ktorú sme podpísali plus poznámka o priložených dokumentoch, v ktorých bolo bohviečo. Odpoveďou na každý náš argument bolo: “Take us to court. I don’t care.” Môjho agenta vyviedla od prezidenta ochranka a dali ho ku mne. Sekretárka posmelená správaním ostatných a početnou ochrankou napochodovala do kancelárie s papierom a perom. “Sign it now.”  a klepkala si nohou zatiaľ čo ochrankár mal všetko pod palcom. “Who the fuck are you? Are you joking?” Trpezlivosť mám, ale už som sa strácal. Bola to však viac bezradnosť ako hnev. 

Dve krajiny

Jedno Thajsko sa prezentuje turistom. Raj na zemi a ako turista tu môžeš zažiť nezabudnuteľné okamihy. Skutočne skvelé miesto na dovolenku. Po čase tu som zistil, že ma sem lákala viac moja predstava o krajine ako realita tamojšieho sveta. Množstvo nezmyselných predpisov na buzeráciu a kontrolu ľudí. Nehovoriac o masách cudzincov, ktorí porušili zákony vo svojich krajinách a práve tu našli útočisko, pretože thajská polícia nevydáva ľudí, na ktorých je vydaný zatykač. Zatúlať sa do niektorých štvrtí v Bangkoku môže byť skutočne nebezpečné a mať fatálne následky. GPS ma párkrát vzalo na také miesta, kde nechceš byť ani cez deň.

Dve možnosti

Mal som teda presne dve možnosti: Povedať nie s nádejou, že do zmluvy neboli priložené žiadne “extra” dokumenty, trénovať 5 mesiacov sám, bez výplaty od klubu a tŕpnuť, čo sa bude diať. Zaplatiť niekoľko tisíc právnikovi, aby za mňa bojoval a dúfať, že sa o rok, dva dostanem k svojim peniazom. Druhá možnosť bola podpísať papier, zobrať “drobné” a ísť si svojou cestou. Možno by som ten boj vyhral, možno nie. Žiť však 5 mesiacov ako štvanec a obzerať sa 24 hodín cez plece mi však nestojí za žiadne peniaze. 

Money

A tak som v priebehu pár dní prišiel o dom, ktorý som nemal, ale postavil by som si ho po dodržaní tejto zmluvy. Ten pocit je o to zvláštnejší, že život ide ďalej a o pol roka si to odnesie ďalší futbalista. Toto leto to okrem mňa spravili ešte spomínanému Brazílčanovi, ktorý si musel zbaliť veci. Ak sa bavíme o nejakých právach hráčov vo futbale, dovoľte mi sa zasmiať. Ako ste si mohli prečítať v článku Pravda o platoch vo futbale realita je na míle vzdialená od verejnej mienky.

Fair play

Ako sa mi môžu vyhrážať za to, že som prišiel do cudzej krajiny hrať futbal na ich vlastnú žiadosť? Pravdou je, že profesionálny futbal je často zákerná hra, kde sa transparent fair play vždy vyleští a vysvieti na víkendový zápas, aby počas týždňa mohol opäť zapadnúť prachom.

Transparent fair play sa vždy vyleští a vysvieti na víkendový zápas, aby počas týždňa mohol opäť zapadnúť prachom.

“Agenti”

Po ukončení zmluvy v Thajsku som spravil krátky rozhovor pre Profutbal o tom, čo sa stalo, pretože aj keď je už veľmi neskoro, šanca nájsť nové pôsobisko tu stále je. Bez môjho vedomia začali “agenti” obvolávať kluby. Do 24 hodín mi zavolali štyria ľudia, že pre mňa majú ten istý klub. Za najväčšieho amatéra som samozrejme ja, keď kadekto obvoláva kluby v mojom mene bez toho aby som o tom vedel.  To ozaj takto musíte riešiť veci? Zvlášť na Slovensku a v Česku kde každý každého pozná?

Futbal

Milujem futbal, no som znechutený z toho aké veci sa v ňom dejú. Toto nie je tá hra, ktorá nám prirástla k srdcu, keď sme boli malé deti. To skutočne neexistuje agent a klub, ktorým sa dá veriť? 

Toto nie je tá hra, ktorá nám prirástla k srdcu, keď sme boli malé deti.

Ak bol pre teba článok hodnotný zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach a nezabudni sledovať #DALSOMTO na facebooku a instagrame. Ďakujem.

Podsty.

Komentáre

Comments are closed.