fbpx

Pravda o platoch vo futbale. Čísla, ktoré ti otvoria oči. #DALSOMTO

Share

Po článkoch Premrhané talenty a Kto bude ďalší? pokračujem v otváraní tém, ktoré sú prehliadané. V dnešnom článku sa dozviete pravdu o tom, koľko reálne futbalisti zarábajú a koľko percent sa vlastne “zabezpečí”, ale aj to prečo mať len finančný cieľ nestačí. Ďalej tam nájdete viacero zaujímavých štatistík a čísel, o ktorých ste ani netušili.

Viac ako 60% šikany majú na svedomí práve “fanúšikovia”, ktorí slovne, v krajných prípadoch aj fyzicky napádajú hráčov, hrajúcich často za mizerný plat. Čím mizernejší, tým väčšia šanca, že peniaze nechodia na čas, ako hovorí ďalšia štatistika. Ľudia, ktorí prídu na štadión so zámerom vyriešiť si svoje komplexy, by si mali uvedomiť, že väčšina futbalistov hrá futbal z lásky, pretože mnohí by zarobili lepšie peniaze v robote + nemuseli by vás počúvať.

Chcem sa zabezpečiť

S vekom športovca sa menia jeho ciele. Od lásky k športu, po túžbu “zabezpečiť sa”. V niektorých faktoch sme však mimo tak, že viac ani nemôžeme byť. Prečítaj si tento článok a možno prehodnotíš ciele, za ktorými sa ženieš. Ďalej, odporúčam dať prečítať článok rodičom, ktorým sa zrúti celý svet, ak Michal, ktorého 10 rokov vozili na tréning nedostal profesionálnu zmluvu. Možno, keď si uvedomíte pár faktov, tak dáte svojmu dieťaťu druhú šancu a podporíte ho v niečom inom. A tí, ktorí ste nemali to šťastie možno prestanete svoje často prehnané a ničím nepodložené sny utápať v alkohole a začnete makať niekde inde. 

Začať so športom

Myslím si, že nie je nič lepšie ako začať už v rannom veku so športom. Naučí ťa disciplíne, fungovať v kolektíve, vychádzať s ľuďmi a dostane z teba to najlepšie, ak mu to dovolíš. Postupom času roky pribúdajú a sito sa zužuje. Každý to chce dať, všetci chcú byť profesionáli. Ťažké zranenie v zlomovom veku 17-18 rokov odpísalo najväčšie talenty. Mali všetko: správny prístup, talent, cieľavedomosť. Telo povedalo nie. Potom je skupina, ktorá má len talent a tí sa postupne odpíšu sami svojim prístupom. 

…dostane z teba to najlepšie, ak mu to dovolíš.

Nemám štatistiku zo Slovenska, ale tá z Anglicka hovorí za všetko. 0,5% hráčov, ktorí už vo veku 9 rokov vyčnievajú nad rovesníkmi natoľko, že prídu do akadémie jedného z klubov Premier League, podpíše v budúcnosti profesionálny kontrakt v akejkoľvek profesionálnej lige na svete. Inými slovami jeden chalan z 200.

V roku 2016 organizácia FIFpro robila jeden z najväčších prieskumov v profesionálnom futbale svojho druhu a výsledky odzrkadľujú momentálnu situáciu.

21% zarába menej ako 300 dolárov mesačne

Keď nie si jeden z najväčších talentov v krajine, tvoja prvá zmluva nemá ďaleko od minimálnej mzdy. Niekedy dostaneš len dohodu, prípadne len drobné na cestu.

45% profíkov zarába menej ako 1000 dolárov mesačne.

Táto štatistika by mohla byť veľmi užitočná pre slečny, ktoré poľujú v baroch na futbalistov. Po nočnom interview, do ktorého dajú všetko, ráno často zistia, že z mesačného platu jeho objavu by jej vyšla možno jedna kabelka, ak by si na pár týždňov utiahli opasok.

Poďme ďalej

74% profesionálnych futbalistov zarába menej ako 4000 dolárov mesačne.

Už sa pomaly dostávame k tým, ktorí si žijú na chvíľu určitý komfort a vyšší štandard. Každý štvrtý futbalista(26%) má na chvíľu možnosť zarábať viac ako 4000 dolárov mesačne. Na chvíľu píšem schválne, pretože priemerná dĺžka hráčskej zmluvy je 22 mesiacov, čo v praxi znamená, že si ešte ani poriadne neprišiel a už rozmýšľaš, čo ďalej. Nehovoriac o tom, že ak príde ťažšie zranenie, zrejme sa už nevrátiš, ak sa nestihneš dať dokopy pred skončením zmluvy, pretože zraneného hráča nepodpíše nikto. Ak nemáš žiadnu finančnú rezervu, musíš začať pracovať, čo ti takmer znemožní mať kvalitný tréningový proces a návrat na úroveň, kde si bol predtým.

2% hráčov zarába viac ako 55 000 dolárov mesačne.

To je špička ľadovca, ktorým sa podarilo, čo ostatných 98% chcelo. To sú ti chalani, na ktorých sa pozeráme týždeň, čo týždeň v telke(nemyslím Huste TV). Z matematiky som vždy balansoval medzi trojkou a štvorkou, ale 2% z 0,5% detí, ktoré začnú hrať futbal je skutočne málo a neviem ani ako to číselne zapísať.

Ak je tvoj jediný cieľ sa vo futbale zabezpečiť, tak vedz, že sa dávaš na skutočne riskantnú cestu a to, že sa tam s tou myšlienkou nedostaneš je takmer isté.

Nepíšem to preto, aby som niekoho odradil. Je však potrebné zložiť si ružové okuliare a pochopiť koľko ľudí tam mieri a koľko ľudí sa tam dostane. Možno viacerí chalani pochopia aj vďaka týmto číslam, že prísť raz za deň na tréning jednoducho nestačí a začnú tomu dávať viac. Druhá vec je, že ak do toho dávaš všetko niekoľko rokov, v ťažších chvíľach sa potrebuješ oprieť o niečo hodnotnejšie ako sú peniaze. Ak tam nič nenájdeš, tak skončíš. Avšak na dávaní si finančných cieľov nevidím nič zlé. Je fajn vedieť, kam chceš ísť.

Možno viacerí chalani pochopia aj vďaka týmto číslam, že prísť raz za deň na tréning jednoducho nestačí a začnú tomu dávať viac.

Zmluva s diablom

Štatistika ďalej hovorí, že čím nižší plat, tým väčšia pravdepodobnosť, že ti bude meškať výplata. Až 41% hráčov vrátane mňa si zažilo na vlastnej koži meškajúce výplaty. A teda táto skupina je cieľovka organizácii, ktoré sa snažia ovplyvňovať zápasy s vidinou finančného zisku. Povedať raz áno návrhu na ovplvnenie zápasu, je bez preháňania ako zapredať svoju dušu diablovi. Každý sme videli mafiánske filmy a dobre vieme, že ak niekto chcel partiu opustiť, bolo to len nohami napred. Čo sa týka stávkovania tak možno aj po svojich, ale medzizastávka je väzenská cela. Ak budeš mať dobrého právnika, tak “len” doživotný zákaz v športe v akejkoľvek funkcii a nálepky “stávkara” sa tiež len tak ľahko nezbavíš.

Ak povieš raz áno, majú ťa v hrsti. Majú evidenciu o tom, že si sa previnil. Ak padnú oni padneš aj ty. Ty však často padneš bez toho, aby padli oni. Ak si raz povedal áno, musíš povedať áno aj o mesiac a tak ďalej. Možno ťa zastihli v situácií kedy skutočne potrebuješ peniaze, ale tých pár stoviek eur, čo ti dajú ťa môže vyjsť veľmi draho.

29% hráčov je prinútených zmeniť klub proti svojej vôli

Každý tretí hráč zmenil aspoň raz klub napriek svojej vôli. Donucovacie prostriedky môžu byť rôzne. Zákaz trénovania s tímom, neposlanie výplaty a v krajných prípadoch vyhrážky, či už zo strany klubov alebo agentov. Deje sa tak najmä vtedy, ak klub spraví výhodný obchod predtým než sa dohodne s novým klubom na zmluve hráč alebo keď sa futbalista stane z rôznych dôvodov v klube nechcený.

72% hráčov dokončilo strednú školu, 10% len základnú, 12% má vysokoškolské vzdelanie

Všetci ideme do toho “all in”. Beriem to a keď som mal 19 rokov o inom ako o futbale som nechcel ani počuť. Časom musím uznať, že som sa mýlil. Ak hodinku-dve denne venuješ produktívne niečomu úplne inému ako je futbal (Fifa a fortnite sa neráta), tak to dokonca zlepší tvoj výkon na ihrisku nehovoriac o tom pocite, že máš aj niečo iné okrem futbalu. Vysoká škola nie je jediná cesta a ťažko sa dá skĺbiť s profi režimom. Keď sa chceš v niečom vzdelávať, tak cestú nájdeš, pretože nech je to otrepaná fráza, ale je to pravda: Učiteĺ sa vždy nájde, ak je žiak prirpavený. 

Zarobiť nie je všetko

Je teda fajn, chcieť sa zabezpečiť, ale napríklad svet obletela štatistika z americkej NFL, kde 78% bývalých hráčov do troch rokov zbankrotuje, pri priemernom plate 2 milióny dolárov. V NBA je to 60% do piatich rokov. Zarobiť milióny je jedna vec a udržať si ich je druhá. Za tých pár rokov na výslní doslova rozhadzujú peniaze. Keď však vyschne prameň je ťažké zo dňa na deň prestať jesť “kaviár” a občas si navariť doma. 

Český reprezentant

Keď som bol v Budejoviciach, môjmu vtedajšiemu spoluhráčovi Maťovi Chrienovi prenajímal byt František Rajtoral. Prišiel vysmiaty za nami v luxusnej audine, nedávno kúpil pár bytov. Nebol som jeho účtovník, ale počas svojej kariéry vyhral s Plzňou štyri tituly, dvakrát si zahral skupinovú fázu Ligy Majstrov, okúsil nemeckú Bundesligu a neskôr najvyššiu súťaž v Turecku. Peniaze, ktoré zarobil futbalom ďaleko prekorčili milión eur. Ak aj nepatril k tým 2% hráčom, bol veľmi blízko. Všetci vieme, čo sa stalo 23.4.2017. Média informovali, že pri sebe nezanechal list na rozlúčku, ale zoznam ľudí, ktorým dlhuje on a ktorí dlhujú jemu. Odpočivaj v pokoji.

Som presvedčený, že je veľmi dôležité už počas kariéry občas premýšľať nad tým, čo bude potom a možno sa tomu pár hodín týždenne povenovať. Ak si mal šťastie a mohol si hrať do 35, stále ťa čaká ďalšich 45 rokov života. 2% hráčov by nemuselo z finančného hľadiska do konca života pracovať. Čo však budú robiť ďalších 45 rokov? Prehrávať si dokola najlepšie momenty zo svojej kariéry? A keď patríš medzi ostatných 98% percent hráčov, tak čo sa naučíš počas kariéry oceníš neskôr dvojnásobne.

Keď povieme A, povedzme aj B

Každý nech si sám zváži, čo bude a nebude robiť. Ja tu nechcem mudrovať, chcel som vám len poskytnúť pár faktov, aby ste vedeli do čoho idete. Hovorí sa len o úspechu. Myslím si ale, že keď sa povie A, je potrebné povedať aj B. Na záver vám ešte odporúčam sledovať instagramový profil Zdena Cháru, ktorý sa intenzívne vzdeláva a pripravuje na život po kariére, aj keď je stále kapitánom Bruins, nehovoriach o tom, že zarobil dosť peňazí na ďalších 10 životov. Je veľkou inšpiráciou pre nás všetkých. 

Ak bol pre teba článok hodnotný, zdieľaj ho na sociálnych sieťach, aby sa dostal medzi ľudí. Pre viac obsahu od #DALSOMTO daj follow na facebooku a instagrame. Ďakujem.

Podsty

Komentáre

Comments are closed.