fbpx

Strava športovca. Mýty, reklamy, diéty

Share

Futbalový tréning a tréning všeobecne je veľmi rôznorodý. Niekedy makáš viac, niekedy menej. Na dávky tréningu je potrebné reagovať aj veľkosťou porcií tvojich jedál. V každom momente buď priberáš alebo chudneš, neexistuje jediný moment, v ktorom by zrazu v tele nejaké procesy zastali. Život je pohyb. Prečo by som mal cvičiť? Dôvod je len jeden.

Stalo sa ti, že si počas prípravy stratil svaly, ktoré si krvopotne naberal počas pauzy? Čo ak si trénoval od rána do večera a aj tak si priberal? Kľúčom k všetkému je vyvážená strava.

Mohol by som napísať, že vám spravím jedálniček a vypýtať za to peniaze. Koniec koncov, pár z vás ma už o to požiadalo. Prečo som odmietol?

Pretože jediná osoba, ktorá ti môže spraviť pre teba najlepší jedálniček, si ty sám. Nikdy nebudeš jesť do omrvinky presne to, čo jedol Ronaldo alebo Messi. Títo dvaja páni sú na vrchole toho istého športu, aj keď sa stravujú, trénujú a hrajú rozdielne. Chápete čo myslím? K tomu istému cieľu sa nedostanú dvaja ľudia rovnakou cestou. Ako sa stravovali hráči v Libanone? – odkaz

…sú na vrchole toho istého športu aj keď sa stravujú, trénujú a hrajú rozdielne.

http://www.beinsports.com/us/soccer/news/lionel-messi-cristiano-ronaldo-and-antoine-gr/383540

Je fajn sa inšpirovať jedálničkom a poznatkami iných. Avšak nikto tú prácu skúšania, čo tvojmu telu najlepšie vyhovuje, za teba nemôže spraviť. Takže tých, čo si prišli po jedálniček “na mieru” a najlepšie zadarmo, budem musieť sklamať. Not gonna happen. Ja vám napíšem len o tom s čím som sa reálne stretol a vyskúšal. 

Kde začať?

Stále niekto príde s novým trendom a stravovanie nie je výnimkou. Teraz je celkom v kurze paleo, či vegánstvo, sacharidové vlny, keto, preto, zato, nato diéty. Do akej miery je to komercia a do akej to prinesie reálne pozitívne výsledky, ukáže čas. Pretože prvý polrok na podobnej diéte môže byť skvelý, ale čo keď sa minú zásoby látok, ktoré nám naša nová strava nedodáva? Nedovolím si však odsúdiť ani jeden trend, čas ukáže. Čo však odporúčam je, byť kritický voči “revolučným” typom stravovania, ktoré tu nikdy predtým neboli.

http://monikahem.cz/moje-metabolic-knihovna/

Asi tri roky dozadu bol boom okolo knihy od Novaka Djokoviča, ktorá je skvelá: “Naservírujte si víťazstvo”. Hneď som všetko po ňom kopíroval a tiež som vyradil zo stravy lepok, jedol mäso len raz denne, žiadne sladkosti. Čo som zistil?

1.Schudol som za mesiac asi 4 kg, bez toho, aby som jedol menej.

2.Snažiť sa jesť bezlepkovo, keď nemusíte, sú zbytočné komplikácie.

3.Po čase som z toho režimu upustil, vytiahol som si z toho len veci, ktoré mi fungovali: pestrá strava, veľa zeleniny, kvalita nad kvantitu.

Nízkosacharidová diéta

Obecne je trend vyhýbať sa sacharidom, že vraj z tých sa najviac priberá. Áno aj nie. Možno Martin Tóth si môže dovoliť v tak špecifickom športe, ako je chôdza na 50 km znížiť sacharidy na minimum pod dohľadom skúsených výžiových poradcov a doktorov, ale v dynamickom športe jednoducho tú rýchlu energiu potrebuješ. Na pár dní som to vyskúšal, ale bol som na tréningu ako acylpyrín – nepomohol som, ani som neuškodil. Bez energie.

Tak ako sa teda mám stravovať? Odporúčam dať na zdravý rozum a nie na reklamné slogany.

Protےn

Dnes, keď som zistil, že predávajú už aj proteínovú pizzu, tak som skoro spadol zo stoličky. Minulý mesiac som vo fitku narazil na proteínovú Bounty a proteínový Snickers. Vo fit obchode predávajú proteínové chipsy a v potravinových reťazcoch sa propaguje prvá proteínová bonbniéra. WTF? Čakám na deň a pri tempe a smere akým sa to uberá zrejme nečakám zbytočne, kedy si na bare budeš môcť objednať proteínového Jacka. 

Súdiac podľa toho, že podobné produkty sa najrýchlejšie vypredajú, si zrejme veľa ľudí myslí, že pridaný proteín robí z podpriemerného produktu superpotravinu. To nedáva zmysel, pretože do klasickej “sladkosti” pridajú nekvalitný proteín, ktorý je asi tak proteínom ako je mäso mäsom v najlacnejších párkoch. That’s it.

 

Ak sa chceme baviť o reálnej strave športovca, o reálnom progrese, zabudnime na podobné “bestsellery” a to, čo vidíme v reklamách. V jednoduchosti je krása a všetko, čo reálne potrebujeme, si vieme pripraviť doma. Naozaj, nepotrebujeme to kupovať už pripravené v obchode. O športových doplnkoch som už písal v článku Týždeň profi futbalistu.  Stačí len vydržať dostatočne dlhý čas, pretože je to beh na dlhú trať, ale výsledky sa vždy dostavia. Či už pozitívne, alebo negatívne.

Keď telo zásobujeme živinami, ktoré potrebuje, bude podávať lepší výkon a my budeme efektívnejší a zdravší. Kombinácia dobrého tréningu a vyváženej stravy nám môže priniesť takú výkonnosť, o akej sme ani nesnívali. Optimálna výživa, to neznamená úplne si prekopať návyky, ktoré máme. Veľakrát stačí upraviť pár detailov, ktoré nám pomôžu bežať rýchlejšie, skákať vyššie a písať vtipnejšie.

Na dlho

Stravovanie je témou na dlhé zimné večery, čo by mohla prichádzajúca jar trochu skomplikovať. Postupne vám chcem však priblížiť nasledovné témy:

-optimálna hydratácia

-strava počas bežného dňa

-zápasový deň

-pozápasový deň

-tipy, ako sa “vysekať”

-z čoho priberáme a ani o tom nevieme?

-o výživových doplnkoch som už písal v tomto článku – odkaz

 

Vyvážená strava

-môže byť rozdielom medzi úspechom a neúspechom

-zrýchli regeneráciu svalov medzi tréningami

-posilňuje imunitu

-pomôže ti podávať lepšie výkony v tréningu a zápase

 

Nevyvážená strava

-môže vyústiť do straty svalov, spomalenej regenerácie

-bráni vo využití vlastného potenciálu

-spôsobuje výkyvy energie počas dňa

Ak bol pre vás článok hodnotný, zdieľajte ho prosím na sociálnych sieťach. Ďakujem.

 

Pripájam aj video, kde uvidíte ako vyzerá môj bežný deň 

Podsty.

Komentáre

Comments are closed.