fbpx

Týždeň profesionálneho futbalistu V. – deň D

Share

Je piatok, deň pred zápasom. Tréning veľmi ľahký, zvyčajne bago na začiatok, dobrá rozcvička, pár šprintov. Ukazovačka, možno ľahké zakončenie, rýchle prebehnutie štandardiek a na záver možno hra starý vs mladý, len tak zľahka, pre dobrú náladu. zhruba takto vyzeral predzápasový tréning v kluboch, kde som hral alebo trénoval. Článok je pokračovaním seriálu https://www.dalsomto.sk/tyzden-profesionalneho-futbalistu-iv/

Hrám?

Samozrejme ako to už býva, podľa tohto tréningu väčšinou zistíš, či hráš základ alebo nie. Buď si rád, alebo si nahnevaný, lebo každý z 20 hráčov si myslí, že by mal hrať. Veľa trénerov však myslí viac krokov dopredu ako si my myslíme a neraz som bol svedkom, že tréner nastavil určitú základnú zostavu v piatok, len aby videl reakcie určitých hráčov. A potom si spravil na sobotu ďalšiu zostavu. Navyše každý hráč reaguje na situáciu inak a tréner veľakrát taktizuje. Niekedy som vedel už v pondelok, že cez víkend hrám, inokedy až hodinu a pol pred zápasom. Zažil som aj, že tréner zmenil základnú počas rozcvičky. 

Najväčšia chyba akú môžeš spraviť, je po piatkovom tréningu ísť nasratý domov nadávajúc na trénera. Najlepšie, čo môžeš spraviť je pripraviť sa na zápas, ako keby si mal hrať, pretože možno budeš a šťastie jednoducho praje pripraveným. Navyše aj spoluhráči ocenia, keď nebudeš ako kôpka nešťastia, ale budeš ostatných podporovať a keď to bude opačne, vráti sa ti presne to, čo v takej situácii robíš ty.

Šťastie praje pripraveným

Deň D

Zajtra to príde. Ten moment na ktorý si sa prirpavoval všetky tie dni. Ligový zápas. Aké by bolo vyhrať a aké by bolo prehrať? Na čom v tomto zápase skutočne záleží? Čo vlastne víťazstvo je? Je lepšie hrať dobre a prehrať alebo sa celý zápas brániť a dať gól po rohu v 90’?

Viac víťazstiev

Futbal ma naučil, že dať si pred zápasom jediný cieľ a to víťazstvo je ako chcieť ísť do Ríma a nezapnúť si GPS. Aj napriek tomu, že “všetky cesty vedú do Ríma”, tak tam pravdepodobne bez mapy alebo navigácie netrafím. Čo však pomáha je rozmeniť si slovo víťazstvo na drobné. Čo presne toto slovo obsahuje? Ako môžme vyhrať?

Taktika

Tímové víťazstvo by mal mať a väčšinou aj má zadefinované tréner, to znamená že on je ten, ktorý by mal vedieť, čo na súpera platí. Dobrý coach takisto pozná slabé a silné stránky svojho tímu a teda vie na súpera “ušiť” tú správnu taktiku. Nie je to však raketová veda a presné výpočty, pretože konečným výsledkom môže byť aj tak prehra. Špičkoví tréneri  majú “čuch” na detaily, v ktorých sa zápas láme a následne sa na tie maličkosti sústredia každý deň.

11 statočných

Pre mňa ako hráča je samozrejme cieľom víťazstvo tímu, pretože ako som už v článkoch veľakrát spomínal, celý “biznis” je z veľkej časti postavený na víťazstvách a teda bez nich to nemôže fungovať. Na celkové víťazstvo však má vplyv realizačný tím(tréneri, fyzioterapeut…), 20 hráčov, ktorí tvoria tím, z ktorých jednásť vybehne na trávnik. Z tých jedenástich si jeden ty. Nedaj sa teda zviazať tým, že si dáš ako priroitu a jediný cieľ víťazstvo tímu, pretože to veľakrát nemôžeš ovplyvniť.

Osobné víťazstvo

Čo však môžeš spraviť je, že si pre seba zadefinuješ svoje osobné víťazstvo, ktorým práve možno zajtra nakloníš v nerozhodných momentoch misky váh na stranu svojho tímu. O čom hovorím? 

V prvom rade musíš vychádzať zo svojej pozície na irhisku. Keď si brankár, nikoho nezaujíma, aký máš výkop, ak dostaneš z každej strely gól. Útočník, ktorý je rýchly, ale nevie dať gól bude čoskoro vymenený. Obranca, ktorý má skvelú rozohrávku, ale prehrá každý súboj bude zohrievať lavičku. Krídelník, ktorý ma excelentnú kondíciu, ale nevie dať poriadny center sa môže dať na atletiku. Stredný záložník, ktorý je všade, len tam kde ho práve treba nie, je nepoužiteľný. 

V stavaj na svojich silných stránkach. Rob to, v čom si dobrý.

Choď po detailoch. Rozmýšlaj o svojej pozícii. Čo je základ tvojej pozície?  Čo bude zajtra tvoje osobné víťazstvo? Čím môžeš prispieť k tímovému víťazstvu? Aké sú silné stránky súpera? 

Menej je viac

Napríklad pre mňa ako stopéra bolo ťažké pochopiť, že nikoho nezaujíma koľko dobrých prihrávok dám, ak nie som stopercentný v defenzíve. Často sa mi stávalo, že som chcel spraviť niečo navyše a z toho vyplynula chyba, ktorá negovala môj výkon. Na mojej pozícii je menej viac. Ak si ale ofenzívny hráč, tak je to presne opačne, čiže sa ráta to, čo vytvoríš a  nikoho nezaujíma, že vieš dobre presovať, ak nevieš zakončiť alebo vytvoriť šancu pre spoluhráča.

Stopér

Svoju pozíciu a čo na nej mám robiť som si za tie roky už nejak zadefinoval a pred zápasom si tak viac-menej občas pripomínam kľúčové body, na čo sa chcem sústrediť v závislosti od formy, súpera alebo minulého zápasu. Väčšinou vždy keď som prišiel do nového klubu, tak som si sadol s trénerom a ten mi sám povedal, čo odo mňa na ihrisku očakáva. Keď som prišiel prvýkrát do Dánska, tréner mi povedal, že odo mňa v zápase vyžaduje nasledovné veci:

-vyhrávanie hlavičiek

-tvrdosť v osobných súbojoch

-prienikové prihrávky

-dlhé prížne prihrávky

-pokoj v rozohrávke

-agresivita v súperovej aj našej “16”

-organizácia obrany

Key points

Pred zápasom si takto určím pár kľúčových bodov, o ktoré chcem oprieť svoj výkon. Možno sa vám jednotlivé formulácie budú zdať úsmevné, ale pre mňa je dôležité, aby som mal s tým spojenú nejakú emóciu spolu s konkrétnou predstavou a potom to funguje 🙂

alebo 

Ako vyzerá môj zápasový deň?

Aký bol samotný zápas?

Je lepšie hrať dobre a prehrať alebo sa celý zápas brániť a dať gól po rohu v 90’?

To je otázka, na ktorú vám 10 ľudí dá 10 rôznych odpovedí. Obecne však každý rád vyhráva a po zápase si rád zakričí. Ak, ale celý tím alebo len ty si hral úplne zle, je na mieste sa neskôr nad zápasom zamyslieť a poučiť sa z chýb, pretože lietať v oblakoch z víťazstva, v ktorom si hral úplne zle ti dlhodobo neprinesie to, čo by si chcel a určite nebudeš mať také šťastie každý zápas. Cesta k dobrým výkonom je dlhodobý proces. Viac som sa tomu venoval v článku Ako sa máš? Pohoda, vyhralo sa.

Stačí začať

Najlepší krok k tomu ako byť lepší je s niečím začať. Kdekoľvek sa nachádzaš je bod A a tvoje ciele a sny sú bod B. Jendoducho začni tam kde si a postupne si nájdeš tú správnu cestu. Odraziť sa môžeš od tvojho posledného zápasu a tréningu. Vecí, ktoré môžeš zlepšiť je skutočne veľa. Nikto to nespraví za teba a tiež nikomu nevyjde všetko na prvý pokus, no stará múdrosť hovorí: 

Začni a polovicu už máš spravenú

Keď si sa v niektorých bodoch našiel a článok bol pre teba hodnotný, zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach, nech si článok prečítajú aj tvoji kamoši. Ďakujem. 

Chceš svojmu telu dopriať nadštandardnú regeneráciu

Podsty

Komentáre

Comments are closed.